خطا
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

گفتگو با محمد سازوار: نعلبند حرفه ای در ایران مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(9 رای‌ها)

محمد سازوار یکی از فعالان عرصه سوارکاری کشور است که از ابتدا عاشقانه این رشته را دنبال کرده و بعد از سالها مربیگری کودکان در رشته سوارکاری، به نعلبندی روی آورده و در حال حاضر یکی از نعلبندان حاذق کشورمان است و اطلاعات بسیار زیاد و مفیدی در این زمینه دارد. در این مصاحبه با او به گفت و گو نشسته ایم تا دانسته ایش را با خوانندگان سایت در میان بگذارد. با هم می خوانیم.

جهان اسب: داستان ورود شما به دنیای اسب و سوارکاری از کجا شروع شد؟

محمد سازوار: من همانطور که خیلی ها می دانند، از بچگی به اسب علاقه زیادی داشتم. بوی اسب، رنگ اسب و لمس اسب برایم بسیار لذتبخش بود. اولین بار هم در روستای پدری ام اسب دیدم.  پدربزرگم اسبدار بود و با اینکه من ندیده بودم اما ژنتیک من طوری بود که این علاقه در من هم وجود داشت. علاقه من به اسب طوری بوده که حتی بوی اسب برای من شاید جزو بهترین ادکلن ها باشد! گرایشات ژنتیک طوری است که بین سه تا شش سال باید بارور شود. شاید این ژن در خیلی ها وجود داشته باشد اما اگر شرایط محیطی وجود نداشته باشد هیچ وقت به ثمر نمی نشیند.

محمد سازوار نعلبند اسب

اما خب خوشبختانه در مورد من این اتفاق نیفتاد. اگرچه گاهی اوقات علایق و استعدادها با بدآموزی ها و در یک جامعه نه چندان علمی می توانند به بیراهه بروند و کسی که این علایق را دارد بدون اینکه خودش بداند می تواند تبدیل به دشمن اسب بشود. همان کسی که اسب را از باکسش بیرون می آورد و او را شکنجه می دهد و دوباره به باکس بر می گرداند، از شلاق و مهمیز استفاده می کند و خیلی کارهای دیگر، فکر می کند دارد سواری می کند اما به نظر من این برای اسب شکنجه است، چون مثل این می ماند که ما را در سلول انفرادی بیندازند و روزی یک بار هم بیرونمان بیاورند و شکنجه بدهند و دوباره زندانی مان کنند. بعد انتظار داریم اسبها درست کار کنند.

به هر حال، با اینکه من به اسب علاقه داشتم اما اطلاعات و آموزش های درستی برایم وجود نداشت. به خاطر همین، حدود بیست سال پیش بود که خودم با توجه به روحیه ایده آل گرایی که دارم دست به تحقیق و بررسی زدم و فهمیدم که سوارکاری باید از پونی کلاب شروع شود. کار اصلی من مربیگری سوارکاری بود و کار کردن با بچه ها را خیلی دوست داشتم.

اولین بار سعی کردم بچه های کوچک را با اسبهای پونی آموزش بدهم. حدود سی سال مربی بودم. دوست داشتم سوارکاری را از ریشه با بچه ها کار کنم، چون اگر سوارکاران بزرگ دنیا را ببینید، از مارکوس انینگ گرفته تا مردیت مایکل و خیلی های دیگر، همگی از بچگی و با پونی شروع کرده اند. به نظر من کسی که بیست سالش بوده و ناگهان وارد رشته سوارکاری شده نمی تواند به آن درجه از قهرمانی برسد.

الان داوود پوررضایی که از قهرمانان ایران است از جمله کسانی است که با همان سیستم پونی کلاب زیر نظر من شروع کرد و این ورزش را ادامه داد. من فعالیت هایی در زمینه راه اندازی پونی کلاب در ایران را شروع کردم. اما بعدها سراغ نعل بندی رفتم.

نعلبندی اسب

جهان اسب: در حال حاضر به صورت حرفه ای به نعل بندی مشغولید. چطور شد که وارد این شاخه شدید؟

محمد سازوار: الان دیگر مربیگری نمی کنم و فقط به صورت تفریحی و نه به عنوان مربی به سوارکاران آموزش می دهم. حرفه اصلی من نعل بندی است. در زمینه نعل بندی، من خلاهای زیادی در ایران دیدم و به خاطر همین بود که وارد این رشته شدم. البته سوارکاری ایران از خیلی جهات خلا داشته است، چه از لحاظ تغذیه اسب، چه مراقبت از اسب و خیلی زمینه های دیگر.

اما علت ورود من به عرصه نعلبندی شاید این بود که این حوزه را بیشتر لمس کردم. من زمان جنگ در خوزستان اسب داشتم و آنجا اصلا نعلبند وجود نداشت و اگر هم بودند خیلی خیلی سنتی و ناقص کار می کردند. از طرف دیگر، من می خواستم در شمال کشور یک باشگاه راه اندازی کنم و به این فکر می کردن که خب الان اگر نعل بند رفت شهر خودش و نعل این اسب افتاد من چه کار باید بکنم. این شد که خودم دنبال یاد گرفتن این حرفه رفتم و کم کم در این مسیر افتادم.

جهان اسب: چه خلاهایی در نعلبندی ایران دیدید؟

محمد سازوار: من نعلبندی اروپایی ها را دیده بودم و می دانستم که ما در این زمینه از آنها خیلی خیلی زیاد فاصله داریم. در آن زمان نه ابزارش در اختیار نعلبندها وجود داشت، نه فرهنگش بود، نه علم و آگاهی به این صورت وجود داشت. نعلبندی یک کار سطح پایین به حساب می آمد. نعلبند می آمد نعل خراب اسب را می کند و یک نعل دیگر به جایش می چسباند و این می شد نعلبندی، که به هیچ وجه علمی نبود.

جهان اسب: اهمیت نعلبندی درست در چیست؟ چرا آن سیستم سنتی باید تغییر می کرد؟

محمد سازوار: نعل اسب مثل کفش ما می ماند. الان حتی در مورد خود انسان هم اهمیت کفش به درستی جا نیفتاده است. انتخاب کفش برای ما می تواند در راه رفتنمان، بیماری مان، رفتار و شخصیتمان تاثیر داشته باشد. کفش نادرست می تواند ما را دچار کمردرد، زانودرد، آرتروز و خیلی عوارض دیگر بکند. اما خیلی از ما به این موضوع اهمیت نمی دهیم و می گوییم هر کفشی می پوشیم بپوشیم مهم نیست.

نعل اسب

از طرف دیگر، ما برای کارهای مختلف نیاز به کفش های مختلف داریم. کفش ورزشی با کفش مهمانی فرق می کند. نعل اسب هم همینطور است. نعل اسبی که می خواهد بپرد با اسبی که می خواهد استقامت کار کند فرق دارد. ما باید در درجه اول به سلامتی و راحتی اسب فکر کنیم. درست است که ما در مهمانی کفش پاشنه دار و شیک می پوشیم، اما اسب را مهمانی نمی بریم. حتی اسبهایی که برای مسابقات زیبایی آماده می کنیم باید نعل راحت و استاندارد داشته باشند و تغییراتی که در نعل اسب به صورت غیراستاندارد ایجاد می شود کار درستی نیست.

نعلبند به چه کسی می گویند؟ نعلبند کسی است که می تواند برای اسب شما یک کفش مناسب بسازد. همین. نعلبندی کار آهنگری است. یعنی نعلبندی اسب را آهنگران انجام می دادند و به این صورت شغلی به نام نعلبندی خاص وجود نداشت. ولی همین آهنگران هم باید با شیوه درست نعلبندی آشنا می بودند.

جهان اسب: اصلا چرا اسبها را نعل می کنند؟ مگر اسب در طبیعت نعل دارد؟

محمد سازوار: اسب در طبیعت در جغرافیای ویژه خودش و در اقلیم خودش در طی هزاران سال به تکامل رسیده است. اسبهای اروپایی نمی توانند در ایران کار کنند چون زمین های اینجا با زمین های آنجا فرق دارد. اسبهای بومی ما در همین ایران به تکامل رسیده است و به اینجا عادت دارد. از طرف دیگر، ما اسب را از همین طبیعت خودش هم بیرون آورده ایم و تغذیه، حرکت بدن، تمام سبک زندگی و روح و روان اسب را به هم می ریزیم.

غیرممکن است کسی اسب داشته باشد و بگوید من اسبم را کاملا در محیط طبیعی نگه می دارم. اگر کسی اسبش را واقعا دوست داشته باشد او را می برد و در طبیعت هایش می کند. همینکه ما اسب را گرفته ایم و خودمان از آن نگهداری می کنیم، تمام مکانیسم بدن او از جمله سمهایش به هم می ریزد.

سم اسب در این شرایط سست و شکننده می شود و در معرض ابتلا به بیماریهای مختلف است، به دلیل اینکه اسب در طبیعت حدودا روزی بیست ساعت راه می رود و همین راه رفتن باعث می شود تعادل اندام حرکتی اسب تامین شود. اما اسبی که در باکس نگهداری می شود تعادل طبیعی اش به هم می خورد. مثلا همانطوری که ما تمایل داریم روی یک پا بایستیم، اسب هم در باکس به یک طرف لم می دهد و این اسب از نظر جسمی به هم می ریزد.

نکته دیگر اینکه ما اسب را از طبیعت گرفتیم و او را به بارکشی و سواری دادن و انجام حرکات مصنوعی آن هم نه در زمینهای طبیعی خودش، بلکه اکثرا در زمینهای سخت و نامناسب وادار کردیم. این باعث ایجاد ساییدگی در سم اسب و از بین رفتن بافت شاخی دیواره سم می شود و سم اسب به لایه های حساس نزدیک شده و باعث ناراحتی اسب می شود.

نعلبندی اسب در مسابقات

بنابراین، انسانها چیزی به شکل نعل را اختراع کردند که اول از چرم بوده، بعد الیاف گیاهی و مواد دیگر برای ساخت آن به کار رفته تا جایی که تکامل پیدا کرده و به شکل نعل امروزی در آمد. در هر حال، الان نعل اسب برای محافظت از سم اسب و جلوگیری از آسیب دیدن آن در زمین های سخت و ناهموار به کار می رود، همین. اینکه بعضی ها پدهای مختلف در سم می گذارند یا پاشنه آن را بالا می برند و این کارها مناسب اسب نیست.

بنابراین، کار نعلبندی یک کار کاملا فنی و تخصصی است. هر کفاشی که نمی تواند ارتوپد باشد. هر نعلبندی هم با اندام حرکتی اسب آشنا نیست و نمی تواند نعل طبی و استاندارد اسب را با توجه به شرایطش بسازد. اسب کورس با اسب پرش یا استقامت فرق می کند.

از طرف دیگر، هر محیط و هر مانژی هم شرایط خاص خودش را دارد که باید در هنگام نعلبندی در نظر گرفته شود. حتی من موقع نعلبندی اسب، مربی اسب را هم در نظر می گیرم که رفتارش با اسب چطور است. آیا رفتار عاقلانه ای با اسب دارد یا بعضی مواقع به خاطر ناآگاهی ممکن است با اسب رفتار نامناسبی داشته باشد که روی جسم اسب تاثیر بگذارد.

جهان اسب: الان در خیلی از شهرستانها نعلبندهای سنتی به همان شیوه قدیمی و به قول شما غیرعلمی نعلبندی می کنند و ظاهرا هیچ مشکلی هم پیش نمی آید. این موضوع درست است؟

محمد سازوار: متاسفانه در ایران ما صنعت اسب به آن صورت که باید باشد نداریم. اسب یک صنعت است. قدیم در ایران هم به عنوان صنعت بوده است. اما الان موضوع عوض شده است. در اروپا کسی برای قشنگی اسب نگه نمی دارد. قدیم هم معمولا برای قشنگی اسب نگه نمی داشتند. شاید کسانی بوده اند که واقعا عاشق اسب بودند اما در مراقبتش مهارت بیشتری داشتند و در امور طبیعی اسب زیاد دخالت نمی کردند.

هر وقت در ایران اسب تبدیل به صنعت شد و این فرهنگسازی انجام گرفت خیلی چیزها درست می شود. اما الان نمی دانند که از تولید اسب اشتباه وجود دارد تا پرورش، ورزش و خیلی مسائل دیگر در خیلی از موارد اشتباه است. من معتقدم اسب در هشت سالگی تازه خودش را نشان می دهد. من وقتی یک اسب را تولید می کنم باید درست نگهداریش کنم. این نگهداری درست شامل تربیت خوب، تغذیه خوب، زین خوب، کارگر خوب، مانژ خوب و ... می شود تا زمانی که اسب به شت سالگی رسید بتواند خودش را نشان بدهد.

اما زمانی که من کوچکترین اشتباهی بکنم اسب در هشت سالگی اش از رده خارج می شود، تمام سرمایه من از بین رفته است. اسب در ایران اگر بخواهد هشت ساله شود حدود هفتاد هشتاد میلیون تومان برایش هزینه شده است. و تازه در این سن که اوج بهره وری و سوددهی اش است به دلیل عدم آگاهی مستهلک می شود یا از رده خارج می شود. در شهرستان ها معمولا این مسائل رعایت نمی شود.

محمد سازوار نعلبند حرفه ای ایران

متاسفانه در ایران تست دوپینگ هم به درستی اجرا نمی شود و خیلی از اسبها در مسابقات با دوپینگ و مسکن و ... پرش می کنند و مشکلاتشان خودش را نشان نمی دهد. اگر تست دوپینگ راه بیفتد و شرایط درست باشد آن موقع مشخص می شود که کدام اسبها می توانند در مسابقات بپرند.

خیلی ها می گویند اسبها قدیم بیماری نداشتند، خب دلیلش این است که ما بیماریها را نمی شناختیم. اسب وقتی می مرد می گفتند دل درد کنه گرفت و مرد، در صورتی که مثلا اسب دچار زخم گوارشی بود. الان علم و آگاهی اش پیدا شده است و بیماریها مشخص شده است. سه تا بیماری را خود من در ایران شناساندم.

مشکلات سم اسب هم از آن نوعی است که معمولا دیده نمی شود و شما زمانی متوجه آن می شوید که اسب لنگش پیدا کرده و دیگر کار از کار گذشته است. اسب در طبیعت و در ژنتیکش طوری آفریده شده که لنگش پیدا نمی کند، چون اگر بخواهد بلنگد و ضعف از خودش نشان بدهد شکارچیان سراغش می روند. در طبیعت، شکارچی دنبال حیوان قبراق نمی رود، بلکه سراغ حیوان لَنگ یا پیر می رود. بنابراین باید آنقدر فشار به اسب بیاید و مشکلش حاد شده باشد که لنگش نشان بدهد. و در این زمان دیگر به این راحتی نمی شود برایش کاری کرد. بهترین کار این است که با مراقبت درست و ورزش درست نگذاریم اسب لنگ شود.

جهان اسب: انشالله به آن روز خواهیم رسید.

بازدید 10497 بار آخرین ویرایش در جمعه, 11 دی 1394 ساعت 04:14

تماس با ما :

  • تلفن ها:                                      
  • 021-44549886
  • 0912-5403140                             
  • ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس :

  • تهران - ضلع شرقی استادیوم آزادی - شهرک آزادی - بلوار امام خمینی - نبش خیابان تیر دوم

همراه ما باشید:

 

  تلگرام جهان اسب