گفتگو - سایت جهان اسب - سایت جهان اسب http://irhorseworld.org Fri, 24 Nov 2017 02:10:23 +0000 fa-ir هزینه مبارزه با دوپینگ دو برابر بودجه فدراسیون سوارکاری است http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/818-antidoping-expenses.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/818-antidoping-expenses.html هزینه مبارزه با دوپینگ دو برابر بودجه فدراسیون سوارکاری است

مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری گفت: تناسبی میان سرمایه گذاری بخش خصوصی و دولتی وجود ندارد و فقط هزینه مبارزه با دوپینگ اسب‌ها ۲ برابر بودجه وزارت ورزش برای این فدراسیون است.

به گزارش جهان اسب از فدراسیون سوارکاری ایران، مسعود خلیلی درباره شرایط سرمایه گذاری در رشته سوارکاری اظهار داشت: متاسفانه تناسبی میان سرمایه گذاری بخش خصوصی  و سرمایه گذاری دولتی در رشته سوارکاری وجود ندارد. در کشور بیش از ۴۰۰ باشگاه سوارکاری وجود دارد و در حدود ۱۵ هزار اسب ورزشی مشغول فعالیت هستند، فقط هزینه جاری نگهداری این اسب ها در حدود چند میلیارد تومان می شود که اغلب این هزینه ها توسط مالکان پراخت می شود و این هم به دلیل علاقه ای است که آن ها به این رشته ورزشی دارند.

وی افزود: واقعاً باید پرسید علاقه مندان چه ورزشی تا این اندازه از هزینه شخصی استفاده می کنند؟ در یکی دو سال گذشته با بی انگیزگی سوارکاران و مالکان روبرو بودیم و من احساس کردم که در این باره باید چند کار را در اولویت قرار دهیم و ورزش سوارکاری را رونق دهیم. یکی از این موارد توجه ویژه به پرورش اسب بود که در این باره هم باید به سوارکار و هم اسب توجه ویژه می شد. همچنین همکاری خوبی میان ما و سازمان جهاد کشاورزی صورت گرفت و طی جلسات متعددی که با این نهاد داشتیم، آن ها پذیرفتند که در بحث واردات اسب کمیته ای مشترک میان فدراسیون و آن ها برقرار شود و در حال حاضر ورود اسب به کشور ساماندهی شده و به یک پنجم تقلیل یافته است.

رئیس فدراسیون سوارکاری یکی از مشکلات فدراسیون سوارکاری را نبود محل و ماوایی مناسب برای پرداختن به رقابت های سوارکاری عنوان کرد و اظهار داشت: در این باره با جلساتی که صورت گرفت، در نهایت وزیر محترم ورزش دستور دادند تا مجموعه نوروزآباد به صورت بلند مدت در اختیار فدراسیون سوارکاری قرار بگیرد و ما در این مجموعه پیگیر هستیم تا با قیمت مناسب و باقراردادی بلند مدت این مجموعه را دراختیار بگیرم.

خلیلی نوشتن کتاب تبارنامه ویژه اسب های ایرانی را دیگر اقدام ارزشمند فدراسیون عنوان کرد و گفت: کتاب تبارنامه برای اسب های ترکمن، کرد، دره شوری و کاسپین شروع شده و برخی از آن ها به نتیجه هم رسیده است. تبارنامه اسب کاسپین نوشته شد و این اسب هویت بین المللی پیدا کرده است. در مورد اسب ترکمن هم به دنبال ثبت تبارنامه هستیم.

وی همچنین از مبارزه جدی فدراسیون با مسئله دوپینگ اسب ها در رشته های مختلف سواری خبر داد و عنوان کرد: مقوله مبارزه با دوپینگ را طی یکی دو سال اخیر به طور جدی پیگیری کرده ایم و به شدت شاهد کاهش دوپینگ از سوی سوارکاران بوده ایم. تمام آزمایشات و نمونه گیری از اسب ها به ۵ آزمایشگاه برتر دنیا فرستاده می شود و با وجود اینکه هزینه هر نمونه گیری بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای فدراسیون خرج دربردارد اما فدراسیون با جدیت این کار را انجام می دهد. حتی در مسابقات جشنواره زیبایی اسب، که به ندرت تست دوپینگ گرفته می شود، این تست را از اسب ها گرفته ایم.

رئیس فدراسیون سوارکاری افزود: فقط هزینه مبارزه با دوپینگ در فدراسیون سوارکاری سالانه در حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان می شود که ۲ برابر بودجه ای است که وزارت ورزش در اختیار فدراسیون قرار داده است.

خلیلی درباره فعالیت فدراسیون سوارکاری درباره خروج اسب های ایرانی از قرنطینه هم گفت: خوشبختانه در سال های اخیر اقدامات خوبی صورت گرفته و توانسته ایم با چند کشور این موضوع را حل کنیم و مشکلاتی بابت خروج اسب های ایرانی به این کشورها وجود ندارد اما در بحث نقل و انتقال اسب به سایر کشورها با مشکل مواجه هستیم و معمولا هزینه های بالایی برای این انتقال وجود دارد. متاسفانه خطوط هوایی ما خط کارگو در اختیار ندارد و در این باره با مشکل مواجه هستیم.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Sat, 02 Jan 2016 14:25:37 +0000
گفتگو با محمد سازوار: نعلبند حرفه ای در ایران http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/814-mohammad-sazvar.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/814-mohammad-sazvar.html گفتگو با محمد سازوار: نعلبند حرفه ای در ایران

محمد سازوار یکی از فعالان عرصه سوارکاری کشور است که از ابتدا عاشقانه این رشته را دنبال کرده و بعد از سالها مربیگری کودکان در رشته سوارکاری، به نعلبندی روی آورده و در حال حاضر یکی از نعلبندان حاذق کشورمان است و اطلاعات بسیار زیاد و مفیدی در این زمینه دارد. در این مصاحبه با او به گفت و گو نشسته ایم تا دانسته ایش را با خوانندگان سایت در میان بگذارد. با هم می خوانیم.

جهان اسب: داستان ورود شما به دنیای اسب و سوارکاری از کجا شروع شد؟

محمد سازوار: من همانطور که خیلی ها می دانند، از بچگی به اسب علاقه زیادی داشتم. بوی اسب، رنگ اسب و لمس اسب برایم بسیار لذتبخش بود. اولین بار هم در روستای پدری ام اسب دیدم.  پدربزرگم اسبدار بود و با اینکه من ندیده بودم اما ژنتیک من طوری بود که این علاقه در من هم وجود داشت. علاقه من به اسب طوری بوده که حتی بوی اسب برای من شاید جزو بهترین ادکلن ها باشد! گرایشات ژنتیک طوری است که بین سه تا شش سال باید بارور شود. شاید این ژن در خیلی ها وجود داشته باشد اما اگر شرایط محیطی وجود نداشته باشد هیچ وقت به ثمر نمی نشیند.

محمد سازوار نعلبند اسب

اما خب خوشبختانه در مورد من این اتفاق نیفتاد. اگرچه گاهی اوقات علایق و استعدادها با بدآموزی ها و در یک جامعه نه چندان علمی می توانند به بیراهه بروند و کسی که این علایق را دارد بدون اینکه خودش بداند می تواند تبدیل به دشمن اسب بشود. همان کسی که اسب را از باکسش بیرون می آورد و او را شکنجه می دهد و دوباره به باکس بر می گرداند، از شلاق و مهمیز استفاده می کند و خیلی کارهای دیگر، فکر می کند دارد سواری می کند اما به نظر من این برای اسب شکنجه است، چون مثل این می ماند که ما را در سلول انفرادی بیندازند و روزی یک بار هم بیرونمان بیاورند و شکنجه بدهند و دوباره زندانی مان کنند. بعد انتظار داریم اسبها درست کار کنند.

به هر حال، با اینکه من به اسب علاقه داشتم اما اطلاعات و آموزش های درستی برایم وجود نداشت. به خاطر همین، حدود بیست سال پیش بود که خودم با توجه به روحیه ایده آل گرایی که دارم دست به تحقیق و بررسی زدم و فهمیدم که سوارکاری باید از پونی کلاب شروع شود. کار اصلی من مربیگری سوارکاری بود و کار کردن با بچه ها را خیلی دوست داشتم.

اولین بار سعی کردم بچه های کوچک را با اسبهای پونی آموزش بدهم. حدود سی سال مربی بودم. دوست داشتم سوارکاری را از ریشه با بچه ها کار کنم، چون اگر سوارکاران بزرگ دنیا را ببینید، از مارکوس انینگ گرفته تا مردیت مایکل و خیلی های دیگر، همگی از بچگی و با پونی شروع کرده اند. به نظر من کسی که بیست سالش بوده و ناگهان وارد رشته سوارکاری شده نمی تواند به آن درجه از قهرمانی برسد.

الان داوود پوررضایی که از قهرمانان ایران است از جمله کسانی است که با همان سیستم پونی کلاب زیر نظر من شروع کرد و این ورزش را ادامه داد. من فعالیت هایی در زمینه راه اندازی پونی کلاب در ایران را شروع کردم. اما بعدها سراغ نعل بندی رفتم.

نعلبندی اسب

جهان اسب: در حال حاضر به صورت حرفه ای به نعل بندی مشغولید. چطور شد که وارد این شاخه شدید؟

محمد سازوار: الان دیگر مربیگری نمی کنم و فقط به صورت تفریحی و نه به عنوان مربی به سوارکاران آموزش می دهم. حرفه اصلی من نعل بندی است. در زمینه نعل بندی، من خلاهای زیادی در ایران دیدم و به خاطر همین بود که وارد این رشته شدم. البته سوارکاری ایران از خیلی جهات خلا داشته است، چه از لحاظ تغذیه اسب، چه مراقبت از اسب و خیلی زمینه های دیگر.

اما علت ورود من به عرصه نعلبندی شاید این بود که این حوزه را بیشتر لمس کردم. من زمان جنگ در خوزستان اسب داشتم و آنجا اصلا نعلبند وجود نداشت و اگر هم بودند خیلی خیلی سنتی و ناقص کار می کردند. از طرف دیگر، من می خواستم در شمال کشور یک باشگاه راه اندازی کنم و به این فکر می کردن که خب الان اگر نعل بند رفت شهر خودش و نعل این اسب افتاد من چه کار باید بکنم. این شد که خودم دنبال یاد گرفتن این حرفه رفتم و کم کم در این مسیر افتادم.

جهان اسب: چه خلاهایی در نعلبندی ایران دیدید؟

محمد سازوار: من نعلبندی اروپایی ها را دیده بودم و می دانستم که ما در این زمینه از آنها خیلی خیلی زیاد فاصله داریم. در آن زمان نه ابزارش در اختیار نعلبندها وجود داشت، نه فرهنگش بود، نه علم و آگاهی به این صورت وجود داشت. نعلبندی یک کار سطح پایین به حساب می آمد. نعلبند می آمد نعل خراب اسب را می کند و یک نعل دیگر به جایش می چسباند و این می شد نعلبندی، که به هیچ وجه علمی نبود.

جهان اسب: اهمیت نعلبندی درست در چیست؟ چرا آن سیستم سنتی باید تغییر می کرد؟

محمد سازوار: نعل اسب مثل کفش ما می ماند. الان حتی در مورد خود انسان هم اهمیت کفش به درستی جا نیفتاده است. انتخاب کفش برای ما می تواند در راه رفتنمان، بیماری مان، رفتار و شخصیتمان تاثیر داشته باشد. کفش نادرست می تواند ما را دچار کمردرد، زانودرد، آرتروز و خیلی عوارض دیگر بکند. اما خیلی از ما به این موضوع اهمیت نمی دهیم و می گوییم هر کفشی می پوشیم بپوشیم مهم نیست.

نعل اسب

از طرف دیگر، ما برای کارهای مختلف نیاز به کفش های مختلف داریم. کفش ورزشی با کفش مهمانی فرق می کند. نعل اسب هم همینطور است. نعل اسبی که می خواهد بپرد با اسبی که می خواهد استقامت کار کند فرق دارد. ما باید در درجه اول به سلامتی و راحتی اسب فکر کنیم. درست است که ما در مهمانی کفش پاشنه دار و شیک می پوشیم، اما اسب را مهمانی نمی بریم. حتی اسبهایی که برای مسابقات زیبایی آماده می کنیم باید نعل راحت و استاندارد داشته باشند و تغییراتی که در نعل اسب به صورت غیراستاندارد ایجاد می شود کار درستی نیست.

نعلبند به چه کسی می گویند؟ نعلبند کسی است که می تواند برای اسب شما یک کفش مناسب بسازد. همین. نعلبندی کار آهنگری است. یعنی نعلبندی اسب را آهنگران انجام می دادند و به این صورت شغلی به نام نعلبندی خاص وجود نداشت. ولی همین آهنگران هم باید با شیوه درست نعلبندی آشنا می بودند.

جهان اسب: اصلا چرا اسبها را نعل می کنند؟ مگر اسب در طبیعت نعل دارد؟

محمد سازوار: اسب در طبیعت در جغرافیای ویژه خودش و در اقلیم خودش در طی هزاران سال به تکامل رسیده است. اسبهای اروپایی نمی توانند در ایران کار کنند چون زمین های اینجا با زمین های آنجا فرق دارد. اسبهای بومی ما در همین ایران به تکامل رسیده است و به اینجا عادت دارد. از طرف دیگر، ما اسب را از همین طبیعت خودش هم بیرون آورده ایم و تغذیه، حرکت بدن، تمام سبک زندگی و روح و روان اسب را به هم می ریزیم.

غیرممکن است کسی اسب داشته باشد و بگوید من اسبم را کاملا در محیط طبیعی نگه می دارم. اگر کسی اسبش را واقعا دوست داشته باشد او را می برد و در طبیعت هایش می کند. همینکه ما اسب را گرفته ایم و خودمان از آن نگهداری می کنیم، تمام مکانیسم بدن او از جمله سمهایش به هم می ریزد.

سم اسب در این شرایط سست و شکننده می شود و در معرض ابتلا به بیماریهای مختلف است، به دلیل اینکه اسب در طبیعت حدودا روزی بیست ساعت راه می رود و همین راه رفتن باعث می شود تعادل اندام حرکتی اسب تامین شود. اما اسبی که در باکس نگهداری می شود تعادل طبیعی اش به هم می خورد. مثلا همانطوری که ما تمایل داریم روی یک پا بایستیم، اسب هم در باکس به یک طرف لم می دهد و این اسب از نظر جسمی به هم می ریزد.

نکته دیگر اینکه ما اسب را از طبیعت گرفتیم و او را به بارکشی و سواری دادن و انجام حرکات مصنوعی آن هم نه در زمینهای طبیعی خودش، بلکه اکثرا در زمینهای سخت و نامناسب وادار کردیم. این باعث ایجاد ساییدگی در سم اسب و از بین رفتن بافت شاخی دیواره سم می شود و سم اسب به لایه های حساس نزدیک شده و باعث ناراحتی اسب می شود.

نعلبندی اسب در مسابقات

بنابراین، انسانها چیزی به شکل نعل را اختراع کردند که اول از چرم بوده، بعد الیاف گیاهی و مواد دیگر برای ساخت آن به کار رفته تا جایی که تکامل پیدا کرده و به شکل نعل امروزی در آمد. در هر حال، الان نعل اسب برای محافظت از سم اسب و جلوگیری از آسیب دیدن آن در زمین های سخت و ناهموار به کار می رود، همین. اینکه بعضی ها پدهای مختلف در سم می گذارند یا پاشنه آن را بالا می برند و این کارها مناسب اسب نیست.

بنابراین، کار نعلبندی یک کار کاملا فنی و تخصصی است. هر کفاشی که نمی تواند ارتوپد باشد. هر نعلبندی هم با اندام حرکتی اسب آشنا نیست و نمی تواند نعل طبی و استاندارد اسب را با توجه به شرایطش بسازد. اسب کورس با اسب پرش یا استقامت فرق می کند.

از طرف دیگر، هر محیط و هر مانژی هم شرایط خاص خودش را دارد که باید در هنگام نعلبندی در نظر گرفته شود. حتی من موقع نعلبندی اسب، مربی اسب را هم در نظر می گیرم که رفتارش با اسب چطور است. آیا رفتار عاقلانه ای با اسب دارد یا بعضی مواقع به خاطر ناآگاهی ممکن است با اسب رفتار نامناسبی داشته باشد که روی جسم اسب تاثیر بگذارد.

جهان اسب: الان در خیلی از شهرستانها نعلبندهای سنتی به همان شیوه قدیمی و به قول شما غیرعلمی نعلبندی می کنند و ظاهرا هیچ مشکلی هم پیش نمی آید. این موضوع درست است؟

محمد سازوار: متاسفانه در ایران ما صنعت اسب به آن صورت که باید باشد نداریم. اسب یک صنعت است. قدیم در ایران هم به عنوان صنعت بوده است. اما الان موضوع عوض شده است. در اروپا کسی برای قشنگی اسب نگه نمی دارد. قدیم هم معمولا برای قشنگی اسب نگه نمی داشتند. شاید کسانی بوده اند که واقعا عاشق اسب بودند اما در مراقبتش مهارت بیشتری داشتند و در امور طبیعی اسب زیاد دخالت نمی کردند.

هر وقت در ایران اسب تبدیل به صنعت شد و این فرهنگسازی انجام گرفت خیلی چیزها درست می شود. اما الان نمی دانند که از تولید اسب اشتباه وجود دارد تا پرورش، ورزش و خیلی مسائل دیگر در خیلی از موارد اشتباه است. من معتقدم اسب در هشت سالگی تازه خودش را نشان می دهد. من وقتی یک اسب را تولید می کنم باید درست نگهداریش کنم. این نگهداری درست شامل تربیت خوب، تغذیه خوب، زین خوب، کارگر خوب، مانژ خوب و ... می شود تا زمانی که اسب به شت سالگی رسید بتواند خودش را نشان بدهد.

اما زمانی که من کوچکترین اشتباهی بکنم اسب در هشت سالگی اش از رده خارج می شود، تمام سرمایه من از بین رفته است. اسب در ایران اگر بخواهد هشت ساله شود حدود هفتاد هشتاد میلیون تومان برایش هزینه شده است. و تازه در این سن که اوج بهره وری و سوددهی اش است به دلیل عدم آگاهی مستهلک می شود یا از رده خارج می شود. در شهرستان ها معمولا این مسائل رعایت نمی شود.

محمد سازوار نعلبند حرفه ای ایران

متاسفانه در ایران تست دوپینگ هم به درستی اجرا نمی شود و خیلی از اسبها در مسابقات با دوپینگ و مسکن و ... پرش می کنند و مشکلاتشان خودش را نشان نمی دهد. اگر تست دوپینگ راه بیفتد و شرایط درست باشد آن موقع مشخص می شود که کدام اسبها می توانند در مسابقات بپرند.

خیلی ها می گویند اسبها قدیم بیماری نداشتند، خب دلیلش این است که ما بیماریها را نمی شناختیم. اسب وقتی می مرد می گفتند دل درد کنه گرفت و مرد، در صورتی که مثلا اسب دچار زخم گوارشی بود. الان علم و آگاهی اش پیدا شده است و بیماریها مشخص شده است. سه تا بیماری را خود من در ایران شناساندم.

مشکلات سم اسب هم از آن نوعی است که معمولا دیده نمی شود و شما زمانی متوجه آن می شوید که اسب لنگش پیدا کرده و دیگر کار از کار گذشته است. اسب در طبیعت و در ژنتیکش طوری آفریده شده که لنگش پیدا نمی کند، چون اگر بخواهد بلنگد و ضعف از خودش نشان بدهد شکارچیان سراغش می روند. در طبیعت، شکارچی دنبال حیوان قبراق نمی رود، بلکه سراغ حیوان لَنگ یا پیر می رود. بنابراین باید آنقدر فشار به اسب بیاید و مشکلش حاد شده باشد که لنگش نشان بدهد. و در این زمان دیگر به این راحتی نمی شود برایش کاری کرد. بهترین کار این است که با مراقبت درست و ورزش درست نگذاریم اسب لنگ شود.

جهان اسب: انشالله به آن روز خواهیم رسید.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Thu, 31 Dec 2015 11:14:00 +0000
خلیلی: چهار نژاد بومی اسب کشور ثبت می‌شوند http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/813-خلیلی-چهار-نژاد-بومی-اسب-کشور-ثبت-می‌شوند.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/813-خلیلی-چهار-نژاد-بومی-اسب-کشور-ثبت-می‌شوند.html خلیلی: چهار نژاد بومی اسب کشور ثبت می‌شوند

رئیس فدراسیون سوارکاری گفت: ثبت و ضبط چهار نژاد بومی اسب کشور اعم از ترکمن، کرد، دره شوی و کاسپین از مهم ترین سیاست های این فدراسیون است.

به گزارش جهان اسب از باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود خلیلی ظهر امروز دوشنبه در مجمع انتخابات هیئت سوارکاری لرستان اظهار داشت: سوارکاری لرستان همیشه بیش از متن در حاشیه بوده که باید با درایت رئیس هیئت حاشیه ها کم و همبستگی ایجاد شود.

وی ثبت و ضبط چهار نژاد بومی اسب کشور اعم از ترکمن، کرد، دره شوی و کاسپین را از سیاست های اصلی فدراسیون سوارکاری دانست و افزود: به دنبال این هستیم که این چهار نژاد هویت بین المللی پیدا کنند و در کنار آن برای برگزاری جشنواره های زیبایی اسب تلاش می کنیم.

رئیس فدراسیون سوارکاری اسب فلات ایران را نژاد دیگری از اسب در ایران دانست و خاطرنشان کرد: کمیته های مشترکی با جهاد کشاورزی در این زمینه داریم که اسب فلات ایران را تعریف کردند و کم کم به یکی از چهار نژاد بومی نزدیک خواهد شد.

خلیلی یادآور شد: در سوارکاری فقط به ورزش نمی پردازیم و معیشت مردم در زمینه پرورش اسب به دست ماست به همین دلیل به آن صنعت اسب و سوارکاری می گویند.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره های بین المللی باعث رونق این صنعت می شود، افزود: در تمام مسابقات استقامت کشور اکثر شرکت کنندگان یا مجریان مسابقات لرستانی هستند که مایه مباهات استان است اما باید ظرفیت برگزاری این گونه مسابقات در خود استان با این همه علاقه مند فراهم شود.

رئیس فدراسیون سوارکاری با بیان اینکه یک میدان سوارکاری درخور این استان وجود ندارد، یادآور شد: ما رایزنی ها برای دریافت زمین و کارهای مطالعات فنی آن را انجام خواهیم داد.

خلیلی بیان داشت: خوشحالیم که پس از مدت ها امروز انتخابات مجمع هیئت سوارکاری لرستان با خوبی و آرامش برگزار شد که این نقطه مثبتی است که به همت اداره کل پس از مدتها یک مسئول پیدا کرد.

وی با بیان اینکه باید حداقل روی دو رشته استقامت و جشنواره زیبایی های اسب عرب یا اسب کرد در استان بیش از پیش فعالیت شود، عنوان کرد: علاقه مندان و پرورش دهندگان زیادی در استان وجود داشته توقعات به حقی در بین آنها دیده می شود که باید با رئیس جدید هیئت و کمک های اداره کل تحول اساسی ایجاد شود.

رئیس فدراسیون سوارکاری با اشاره به اینکه لرستان فضای مناسب و جاذبه های فراوانی برای میزبانی مسابقات و جشنواره های بین المللی دارد، ادامه داد: چند میزبانی خوب هم برای مسابقه استقامت و هم جشنواره زیبایی های اسب در لرستان برای سال ۹۵ داشته باشیم.

خلیلی تصریح کرد: در لرستان در گذشته زمینی برای میدان سوارکاری اختصاص داده شده و به هر دلیلی از اختیار ورزش خارج شده است.

وی در پایان از عملکرد خوب علی یاور عزیزپور تشکر کرد و افزود: مدیرکل ورزش و جوانان لرستان در ارزیابی های وزارت ورزش و جوانان از مدیران بسیار خوب ورزش کشور است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Mon, 28 Dec 2015 11:25:50 +0000
گودرزی: فدراسیون سوارکاری الگوی دیگر فدراسیون ها است http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/802-goodarzi-ifei.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/802-goodarzi-ifei.html گودرزی: فدراسیون سوارکاری الگوی دیگر فدراسیون ها است

دکتر گودرزی در نشست روسای فدراسیون ها گفت: سوارکاری الگوی بسیار خوبی برای سایر فدراسیون ها است که پیشنهاد می کنم از این تجربیات بهره گرفته شود.

وزیر ورزش و جوانان سپردن کار به کاردان را عین عدالت و عدالت را قرار گرفتن افراد متخصص درجایگاه خود عنوان کرد و گفت: خوشبختانه تیمی فعال، کاردان و پرتلاش در فدراسیون های ورزشی مشغول به کارهستند.

نشست دکتر محمود گودرزی با رؤسای فدراسیون های ورزشی عصر امروز در سالن جلسات حوزه وزارتی برگزار شد.

دکتر گودرزی در ابتدای این نشست ضمن تبریک به دکتر نوروزی به خاطر انتخابش به عنوان رئیس فدراسیون پزشکی ورزشی، از تلاش رییس و سرپرستان قبلی این فدراسیون قدردانی کرد.

وی حضور دکتر واعظ موسوی را به عنوان رئیس انجمن تخصصی روانشناسی ورزشی در این جلسه خیرمقدم گفت و  تشکیل این انجمن را اقدامی مثبت در راستای موفقیت تیم های ملی دانست و افزود: امیدوارم انجمن روانشناسی  ورزشی به خاطر جایگاه علمی اش پایدار بماند و امیدوارم هم اکنون که  در آستانه ورود به المپیک هستیم این انجمن ، تیم های اعزامی را یاری کند  و بتوانیم  از دانش آن ها در جهت رفع مشکلات روحی و روانی ورزشکاران مان بهره بگیریم.

او در این نشست از تشکیل  انجمن تغذیه ورزشکاران نیز خبر داد و گفت: امیدوارم  با تشکیل این انجمن بتوانیم حضور متخصصان تغذیه را در کنار تیم ها داشته باشیم تا آرام آرام از دوپینگ دور شویم وهمچنین بتوانیم  با استفاده از روش صحیح استفاده از مواد غذایی ،ورزشکاران مان را برای حضور در میادین ورزشی آماده کنیم.

واعظ موسوی: امیدوارم بتوانیم در آینده فدراسیون روانشناسی ورزشی را تاسیس کنیم

در ادامه واعظ موسوی مسئول انجمن تخصصی روانشناسی ورزشی کشور در خصوص تشکیل این انجمن اظهار داشت: چقدر خوب  که این روزها لازم نیست در خصوص ضرورت وجود روانشناسی صحبت کنیم و چه امیدبخش که اکثر روسای فدراسیون ها اشراف کامل به مبحث روانشناسی دارند و همین موضوع زمینه ساز تشکیل انجمن شد.

او توضیح داد: البته فدراسیون هایی پیش از این کمیته های روانشناسی خود را تشکیل داد ه بودند که در این خصوص می توانم به فدراسیون های  فوتبال ، والیبال،  شنا ، فدراسیون معلولان و جانبازان و کمیته ملی المپیک و پاراالمپیک اشاره کنم .

واعظ موسوی با بیان اینکه بهترین جای این انجمن در دل فدراسیون پزشکی ورزشی است، افزود:  واقعیت این است که فدراسیون تخصصی روانشناسی ورزشی در سطح جهان و اروپا فعال است که بی تردید در زمان خود این اقدام در کشورمان نیزصورت خواهد گرفت. از فردا کارمان را با دکتر نوروزی آغاز خواهیم کرد و چنانچه  لازم باشد آموزش ها را خواهیم داد. باید تاکید کنم که ما به پشتیبانی وزارتخانه و فدراسیون ها بسیار نیاز داریم.

مظلومی: مشکل معلول مشکل جامعه است؛ بر روی این نگاه باید سرمایه گذاری کرد

در ادامه این نشست محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون ورزش نابینایان و کم بینایان با ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت های این فدراسیون، گفت:  فدراسیون نابینایان بعد از انقلاب در دل فدراسیون جانبازان و معلولان شکل گرفت و از سال ۷۸ به صورت مستقل کار خود را آغاز کرد.

وی با بیان این که  فعالیت ورزشی در این فدراسیون با  ۸ رشته  برای آقایان و ۶ رشته برای بانوان پیگیری می شود، افزود: بچه های نابینا و کم بینا، بچه های نظام و انقلاب هستند؛ شعار دنیا این است که مشکل معلول مشکل جامعه است  و معلولی که ورزشکار می شود به جامعه باز می گردد که امیدواریم با این نگاه بر روی ورزش نابینایان سرمایه گذاری شود.

 درادامه دکتر گودرزی ضمن تقدیر از تلاش های رئیس و مجموعه فدراسیون نابینایان و کم بینایان، اظهار داشت: مظلومی از افتخارات کشور و جامعه ورزشی،  فردی ارزشمند، مجرب و متخصص در کار خود است که توانسته، مسئولیت فدراسیونی که  در اختیار دارد را به شایستگی راهبری کند و منشاء خیر شود.

وی با تاکید بر این نکته که ما منابع محدودی داریم، گفت: با وجود همه این موانع، تلاش شده اعتبارات به نحو شایسته با چارچوب های خاص تقسیم شود و هیچ دخالت فردی در این توزیع ها وجود نداشته باشد؛ منتها باید جامعه معلولین را ویژه ببینیم.

دکتر محمود گودرزی خاطر نشان ساخت: از خسروی وفا، مظلومی وعلیمرادی برای توسعه ورزش معلولان تشکر می کنم و امیدوارم خداوند روز به روز توفیقات آن ها روز افزون کند.

 

خلیلی: ۴۴۰ باشگاه فعال سوارکاری در کشور وجود دارد

در ادامه رئیس فدراسیون سوارکاری نیز با بیان این موضوع که در کشور ۴۴۰باشگاه فعال در امور اسب وجود دارد که در اکثر آن ها بخش خصوصی سرمایه گذاری کرده است، افزود: استان یزد به عنوان یکی از فعال ترین استان ها است و دراین استان ۱۱۰ باشگاه فعال و بیش از ۶ هزار اسب پرورشی وجود دارد.

خلیلی همچنین توضیحاتی را پیرامون بخش های آموزشی ،قهرمانی ،مسابقات ،چگونگی بهره گیری از پتانسیل بخش خصوصی ،مبارزه با دوپینگ ،میزبانی مسابقات بین المللی و استعدادیابی ارایه کرد.

دکتر گودرزی در تکمیل سخنان خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری اظهار داشت : سپردن کار به کاردان عین عدالت و عدالت این است که هر چیزی سرجایش باشد و خوشبختانه تیمی فعال، کاردان و پرتلاش در فدراسیون های ورزشی  مشغول به فعالیت است که با وجود محدودیت ها هر روز نام ورزشکاران ایران در راس ورزش دنیا به چشم می آید.
او در ادامه با تایید سخنان  رییس فدراسیون سوارکاری در خصوص محدودیت های توسعه ای این رشته گفت : صنعت اسب مشکلات عدیده ای داشت و محدود به مرزهای ایران شده بود که با اولین اقدام دکتر خلیلی، مجوز فعالیت از وزارت جهاد گرفته شد و از این به بعد خودشان می توانندمساله اسب را برعهده بگیرند.

وزیر ورزش و جوانان عملکرد این فدراسیون در جذب پتانسیل بخش خصوصی را  قابل توجه خواند و افزود: این برنامه های فدراسیون بسیار خوب بوده و من فکر می کنم فدراسیون سوارکاری الگوی بسیار خوبی برای سایر فدراسیون ها باشد که پیشنهاد می کنم از این تجربیات بهره گرفته شود.

 

امیدوارم سیرصعودی فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ادامه دار باشد

رضوانی رییس فدراسیون شنا،شیرجه واترپلو نی در این جلسه گفت: سال پیش فدراسیون شنا در ۳ بخش ارزیابی معاونت قهرمانی مقام دوم را پس از فدراسیون کشتی کسب کرد.

او در ادامه با ارائه گزارشی مختصر از روند مدال گیری و وضعیت کنونی سه رشته فعال در این فدراسیون، خاطرنشان کرد: در بعد همگانی نیز برنامه های متنوعی بر اساس اهداف وزارت ورزش و منویات مقام معظم رهبری برگزار کردیم.
وزیر ورزش و جوانان نیز در پایان سخنان رییس فدراسیون شنا، شیرجه واترپلو گفت: رضوانی از جوانان متین، مؤدب، خبره و قهرمانی است که توانمندی های لازم را دارد و از زمان حضور در فدراسیون به خوبی عمل کرده که امیدوارم سیر صعودی این فدراسیون در کسب موفقیت های بیشتر تداوم یابد.

او ادامه داد: مشکلاتی در خصوص استخرها وجود دارد که امیدواریم دکتر مناف هاشمی و دکتر سجادی مساله استخرهای قهرمانی را رفع کنند.


طلوع کیان رییس فدراسیون ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی نیز با اشاره به برگزاری یادواره شهدای ورزش زورخانه ای و پهلوانی، گزارشی از این برنامه ارایه کرد .

دکتر طباطبایی: کاهش آسیب های بدنی و طول دوره قهرمانی از فواید استعدادیابی ورزشی است

در ادامه این نشست دکتر رامین طباطبایی مسئول استعدادیابی فدراسیون های ورزشی، ضمن تقدیر از حضور فعال فدراسیون ها در برپایی نمایشگاه استعدادیابی، اظهار داشت: آن چه که در این بخش برای ما اهمیت داشت تبیین شرایط موجود بود و بر همین اساس فدراسیون هایی شناسایی شدند که از این برنامه جلوتر و فدراسیون هایی بسیار ضعیف عمل کرده بودند.

طباطبایی با تاکید به ایجاد حلقه های واسط در امر استعدادیابی میان فدراسیون ها و دیگر ارگان ها، گفت: اولویت ما تعریف فرایند استعدادیابی خاص برای هر فدراسیون بود که این کار به خوبی انجام شد.

وی با ابراز امیدواری از جلوگیری از روند نوسان های مدال آوری در ورزش حرفه ای و قهرمانی، افزود: زیرساخت های توسعه ورزش قهرمانی از استعدادیابی نشات می گیرد و می توانیم با این روند طول دوره قهرمانی را بیشتر کنیم و کاهش آسیب های بدنی را نیز داشته باشیم.

مسئول امور استعدادیابی فدراسیون ها، سیستماتیک بودن، خصوصیات غربالگری، پیشنهاد گروه رشته ای، دینامیک بودن، قابلیت روزآمد شدن را از جمله ویژگی های یک روش نظام مند استعدادیابی عنوان کرد و گفت: این روند و اختصاصی کردن ورزش از سنین ۹ تا ۱۲ سالگی آغاز می شود ودر سن ۱۳ تا ۱۸ سالگی جذب و پرورش این استعدادها را خواهیم داشت.

وی در ادامه گزارشی از وضعیت مراکز ورزش قهرمانی و همچنین طرح مکمل نظام جامع استعدادیابی کشور به نام آمایش ورزشی را ارائه و اولویت های رشته های ورزشی هر استان را به طور جداگانه توسط تصویرنشان داد.

دکتر گودرزی در تکمیل صحبت های طباطبایی، گفت: باید آسیب شناسی کنیم که چرا رشته های ورزشی طی زمان اولویت هایشان تغییر می کند. این مسائل باید بررسی شود تا بتوانیم اولویت های بالا را بالا نگه داشت چراکه کار قهرمانی پایدار باید روی حساب و کتاب حرکت کند.

 

در ادامه معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش ورزش و جوانان گفت : افتخاراتی که توسط هر فدراسیونی به وقوع می پیوندد خستگی ما در حوزه پشتیبانی  را رفع می کند .

 او در ادامه اظهار داشت : در ۶ ماه گذشته چندین  دستورالعمل از دولت ابلاغ شد که از جمله می توان به دستورالعمل  مجاز شدن دستگاهها از استفاده ی یک درصد از بودجه خود به ورزش ، دستورالعمل خیرین ، دستورالعمل  فروش واگذاری  املاک بلا استفاده و بحثهای ماده ۲۷ مشارکت بخش خصوصی و آیین نامه های مرتبط با وام و... اشاره کرد .

 همچنین دکتر احمدی معاون فرهنگی آموزش و پژ‍وهش وزارت ورزش و جوانان نیز ادامه داد : درحوزه فرهنگی ، از ابتدای سال بحث یادمان شهدای ورزشکار را آغاز کردیم و در این خصوص همکاری با بخش های مرتبط شکل گرفت من شخصا  از همه مدیرانی که اهتمام کردند و زمینه شناسایی ۵ هزار شهید را مهیا کردند  قدردانی می کنم .

 او افزود :کار ارزشمندی توسط دوستان برنامه ریزی شد که امیدوارم ۱۳ بهمن یادمان ملی را در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار کنیم.  انتظار می رود  همه عزیزان کمک کنند آثار ماندگاری داشته باشند .

 او در ادامه از برگزاری مسابقات قرانی خبر داد که در بهمن ماه مرحله ملی آن برگزار می شود. در این بخش می خواهیم چهره های ملی ورزشی را مشارکت دهیم .

 او تصریح کرد : در دهه فجر برنامه های ورزشی و فرهنگی به مناسبت آن روز ها پیش بینی شده است که  نیارمند همکاری فدراسیونها با ستاد هستیم.

او ادامه داد : در حوزه پژ‍وهش آیین نامه های حمایت از تحصیلات تکمیلی را بازنگری کردیم که  این پروژه ها و مقالات وزارتخانه را حمایت می کند .  

معاون توسعه ورزش بانوان وزارت ورزش وجوانان نیز ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان میزبان دومین سمپوزیوم ورزش بانوان است که کنفرانس منطقه ای آن در ترکیه برگزار شد و اولین بار ایران به عنوان میزبان ۲۳ – ۲۴ آذرماه آنرا برگزار می کند.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Sat, 21 Nov 2015 11:20:32 +0000
چوگان یک ورزش کاملا ایرانی است http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/799-polo-is-for-iran.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/799-polo-is-for-iran.html چوگان یک ورزش کاملا ایرانی است

فریدون الهیاری، تاریخدان و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: ورزش چوگان نه تنها ورزش کاملا ایرانی است بلکه ایرانی‌ها در گسترش و ترویج آن در دیگر کشورها نقش داشته‌اند.

به گزارش جهان اسب از باشگاه خبرنگاران؛ فریدون الهیاری عنوان کرد: ورزش چوگان به عنوان یک ورزش ایرانی شناخته می‌شود. بر اساس اسناد تاریخی، ورزش چوگان در تمامی دوره‌های تاریخی کشور در میان اسطوره‌ها رواج داشته و در آثار، نقش‌ها و نگاره‌های به جا مانده از دوره هخامنشی و پس از آن، نمادهایی از این ورزش دیده می‌شود.

وی، تاریخ متولد شدن ورزش چوگان در ایران را دوره هخامنشی عنوان کرد و گفت: در گذشته ایرانی‌ها در پرورش اسب مهارت داشته و اسب ایرانی از شهرت فراوان برخوردار بوده است، علاوه بر این به لحاظ نظامی نیز از اسب به عنوان یک عنصر مهم نظامی استفاده می‌شد، بنابراین چوگان نه تنها با مقتضیات زیستگاه ایرانیان بلکه با حکومت‌هایی ایرانی که به دنبال جهان‌گشایی بوده‌اند نیز هم‌خوانی داشته است.

این مدرس تاریخ دانشگاه اصفهان افزود: ورزش چوگان نه تنها ورزش کاملا ایرانی است بلکه ایرانیان در گسترش و ترویج آن به دیگر کشورها نیز نقش داشته‌اند و آشنایی کشورهای شرق آسیا، هند، شمال آفریقا و … با این ورزش به علت وجود ایرانی‌ها در آن منطقه بوده و سپس از طریق این کشورها چوگان به نقاط دورتر گسترش پیدا کرده است.

الهیاری با بیان اینکه چوگان در ایران با فراز و فرودهایی رو به رو بوده است، ادامه داد: دوره هخامنشیان، اشکانی، ساسانی از دوره‌های مهم و تاثیرگذار کشور در این ورزش بوده است و در دوره اسلامی چوگان در نوع خود استمرار می‌یابد، در دوره صفویه این ورزش دارای شهرت فراوان بوده و با میدان نقش جهان اصفهان پیوند خورده زیرا این میدان جایگاهی برای برگزاری مسابقات چوگان بوده است.

وی گفت: متاسفانه در دوره معاصر به علت تغییر شرایط زندگی توجه به این ورزش کم شد و اروپایی‌ها و کشورهای شرق آسیا با ایجاد فضاهای مناسب چوگان را توسعه داده‌اند اما متاسفانه این ورزش در کشور نادیده گرفته شد و جا دارد به علت اینکه ایران خاستگاه اصلی این ورزش است، زمینه توسعه آن فراهم شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه کشور آذربایجان، چوگان را به عنوان ورزش محلی قره‌باغ در یونسکو به ثبت رسانده است، تصریح کرد: البته آذربایجان و یونسکو ضمن به رسمیت شناختن چوگان به عنوان یک ورزش ایرانی، آن را ورزش محلی قره‌باغ ثبت کرده‌اند در حالی که خاستگاه چوگان، ایران است و جایگاه محکم‌تری در این زمینه دارد. این ما هستیم که باید پیش از وقوع چنین اتفاقاتی برای ثبت میراث کشور پیش‌قدم شویم.

الهیاری با بیان اینکه ایران کشوری تاریخی و با قدمتی چند هزار ساله است و کشورهای شکل گرفته در اطراف آن تاریخ طولانی به عنوان واحدهای سیاسی مستقل ندارند، ادامه داد: در این کشورها فعالیت‌هایی در جهت هویت سازی تاریخی صورت می‌گیرد و متاسفانه یا خوشبختانه به دلیل اینکه این کشورها در گذشته تحت سلطه ایران قرار داشته‌اند گاهی اوقات تلاش می‌شود تا بخشی از هویت ایرانی را به نام خود مطرح کنند و این هشداری است به اهالی این سرزمین و متولیان فرهنگی کشور تا با درک این شرایط برای ثبت میراث معنوی و فرهنگی خود تلاش بیشتری داشته باشند.

وی ادامه داد: سازمان‌هایی که متولی امور فرهنگی کشور هستند وظیفه دارند رویکرد هویت ایران و ایرانی را تقویت کرده و با حساسیت بیشتری میراث تاریخی کشور را ابتدا به جامعه ایرانی و سپس به جامعه جهانی معرفی کنند و به ثبت برسانند.

این مدرس تاریخ دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه باید به هویت و فرهنگ ملی خود بها دهیم و با سیاست گذاری، برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری به احیای آن بپردازیم،‌ تصریح کرد: در بدنه اجتماعی کشور ظرفیت‌ها و حساسیت‌های ویژه‌ای در زمینه هویت و تاریخ ایران وجود دارد و این ظرفیت‌ها باید به گونه‌ای مدیریت شود که موجب تقویت مبانی فرهنگی و هویتی کشور شود.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Sat, 21 Nov 2015 11:04:47 +0000
نتایج روز دوم مسابقات پرش با اسب جام پدیده سازان ۳ http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/797-padidehsazan2.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/797-padidehsazan2.html نتایج روز دوم مسابقات پرش با اسب جام پدیده سازان ۳

سالن سرپوشیده باشگاه سوارکاری آزمون تهران در روز جمعه 22 آبان 94 میزبان تماشاچیان و شرکت کنندگان در دومین روز مسابقات پرش با اسب جام پدیده سازان ۳ بود. در این مسابقات رامین شهابی توانست از رقبای خود پیشی بگیرد و جام را از آن خود کند.

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان 

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

 

 

در این مسابقات، سوارکاران در پرش از موانع 125 تا 140 سانتی متری با هم به رقابتی دشوار پرداختند و نتایج بدین شرح اعلام شد:

ارتفاع ۱۲۵ سانتی متر در رده دشواری تدریجی؛ ۹۱ نفر شرکت کننده؛ اسامی ده نفر برتر:

مقام اول عباس قدیری با اسب وای لانا امتیاز ۶۵ زمان ۴۸/۷۷
مقام دوم داود پوررضایی با اسب ایرا امتیاز ۶۵ زمان ۴۹/۱۵
مقام سوم فائزه غروی با اسب والری امتیاز ۶۵ زمان ۵۱/۱۲
مقام چهارم مسعود برجیان با اسب تک و تاپ امتیاز ۶۵ زمان ۵۲/۴۶
مقام پنجم کامیار وجدانی با اسب آیس با امتیاز ۶۵ زمان ۵۵/۷۴
مقام ششم آریانا روانبخش با اسب جاست کانا ورا امتیاز ۶۵ زمان ۵۶/۵۰
مقام هفتم سید اکبر موسوی با اسب آرشن امتیاز ۶۵ زمان ۵۶/۹۱
مقام هشتم علی عزیز نیا با اسب کوزمو امتیاز ۶۵ زمان ۵۷/۵۹
مقام نهم مهران حمزه ای با اسب کالادنیا امتیاز ۶۵ زمان ۵۷/۹۹
مقام دهم مجید شریفی با اسب والیس ۶۵ امتیار ۵۸/۸۴

جام پرش با اسب پدیده سازان  جام پرش با اسب پدیده سازان  جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

ارتفاع 140، رده بزرگسالان جام؛ اسامی نفرات برتر:

مقام اول رامین شهابی با اسب پینته بدون خطا زمان  ۳۳/۲۸
مقام دوم آریانا روان بخش با اسب سوگود بدون خطا با زمان ۳۹/۱۹
مقام سوم امیر رضا آیت اللهی با اسب برایان دبلیو بدون خطا با زمان ۳۹/۶۱
مقام چهارم فائزه غروی با اسب اوذگن بدون خطا با زمان ۴۰/۵۸
مقام پنجم داود پوررضایی با اسب آمورکا ۴ خطا زمان ۳۴/۱۵
 مقام ششم مجید شریفی با اسب زیپلین با ۴ خطا در زمان ۴۸/۳۵
 مقام هفتم نادعلی فرجامی با اسب باکارت با ۸ خطا در زمان ۳۲/۹۶
 مقام هشتم مجتبی مکاری نژاد با اسب سی آرجوی با ۸ خطا در زمان ۴۰/۵۴
 مقام نهم علیرضا خوشدل با اسب ونکوئیش با ۱۶ خطا در زمان ۴۸/۳۰
 مقام دهم مازیار جمشیدخانی با اسب الیتا با ۴ خطا در زمان ۷۶/۹۵
 مقام یازدهم مسعود مکاری نژاد با اسب ویرویگر با ۴ خطا در زمان ۷۸/۱۷
 مقام دوازدهم عباس قدیری با اسب کورلادو با ۴ خطا در زمان ۷۸/۹۹
 مقام سیزدهم دانیال محزون با اسب جیگلو با ۴ خطا در زمان ۷۹/۰۴
 مقام چهاردهم امید غریبی با اسب کاستنس با ۴ خطا در زمان ۸۱/۹۴

 

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

جام پرش با اسب پدیده سازان

 

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Fri, 13 Nov 2015 10:07:06 +0000
مالکین اسب، در مرکز توجه فدراسیون http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/796-kazemian-malekin.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/796-kazemian-malekin.html مالکین اسب، در مرکز توجه فدراسیون

محمد کاظمیان دبیر فدراسیون سوارکاری ایران در یک گفتگو بیان کرد برنامه فدراسیون سوارکاری توجه هر چه بیشتر به مالکین اسب‌ها و ایجاد انگیزه هرچه بیشتر در آنهاست.

به گزارش جهان اسب از فدراسیون سوارکاری، محمد کاظمیان درباره برگزاری مسابقات سوارکاری پرش ویژه مالکین اسب ها در باشگاه بام تهران اظهار کرد: یکی از مهمترین اهداف فدراسیون سوارکاری ایجاد انگیزه هر چه بیشتر در مالکین اسب‌ها با توجه هر چه بیشتر به آنهاست.بر همین اساس برگزاری مسابقات مخصوص بخش مالکین را در تقویم رقابت‌های فدراسیون گنجاندیم تا به مرور زمان شاهد افزایش مهارت در مالکین اسب‌ها نیز باشیم.

دبیر فدراسیون سوارکاری افزود: بسیاری از اهالی سوارکاری با هزینه‌هایی که توسط مالکین صورت می‌گیرد توانسته‌اند به موفقیت و انتفاع در سوارکاری برسند اما با این وجود در گذشته کمتر نامی از مالکین اسب‌ها برده می شد که باعث شده بود بسیاری از آن ها انگیزه خود را برای سرمایه گذاری هر چه بیشتر در این حوزه از دست بدهند اما در دوره جدید سعی کردیم بیشترین توجه را به آن ها داشته باشیم و در مسابقات نام مالکین اسب ها را هم بیاوریم و آن‌ها را با روش های مختلف تکریم کنیم.

وی با بیان اینکه توجه هر چه بیشتر به مالکین اسب‌ها باعث رشد و سرمایه‌گذاری بیشتر در حوزه سوارکاری خواهد شد تصریح کرد:در این دوره از رقابت‌ها ۵۳ سوارکار حضور داشتند و با برنامه‌هایی که تدارک دیده‌ایم این مسابقات را در طول سال در نقاط مختلف کشور برگزار می کنیم تا به مرور بر سطح فنی و تبحر آن‌ها افزوده شود و حتی درصددیم در آینده مالکین منتخب را به مسابقات برون مرزی نیز اعزام کنیم.

کاظمیان در پایان با اعلام اینکه مسابقات پرش ویژه اسب‌های ترکمن ایران روزهای ۱۴ و ۱۵ آبان ماه در تهران برگزار می‌شود گفت:در صددیم با برگزاری رقابت‌های سوارکاری ویژه اسب‌های بومی ایران هم انگیزه تولیدکنندگان اسب‌های بومی را افزایش دهیم و هم باعث شناسایی هر چه بیشتر توانایی‌های این اسب‌ها شویم تا بازار مناسبی برای فروش آن‌ها و به دنبال آن افزایش درآمد تولیدکنندگان داخلی پیدا کنیم.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Thu, 12 Nov 2015 14:59:35 +0000
خلیلی: سوارکاری رشته پولدارها نیست http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/791-khalili-isna.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/791-khalili-isna.html خلیلی: سوارکاری رشته پولدارها نیست

در دین مبین اسلام تاکید زیادی بر لزوم فراگیری رشته سوارکاری شده است اما با وجود این تاکیدات همگان بر این باورند که سوارکاری رشته گرانی است و فقط به قشر خاصی از مردم اختصاص دارد، موضوعی که البته رییس فدراسیون سوارکاری که  بیش از یک سال است سکان این فدراسیون را در اختیار گرفته با آن مخالف است.

به گزارش جهان اسب از فدراسیون سوارکاری، مسعود خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری ایران در گفتگو با ایسنا گفت متاسفانه این نگاه باعث شده سوارکاری ایران بیش از پیش مظلوم واقع شود.

او با بیان اینکه فدراسیون سوارکاری آمادگی دارد برای علاقمندی هر چه بیشتر مردم به این رشته، رژه اسب ها و جشنواره‌های زیبایی را در پارک ها برگزار کند عنوان کرد: دو مرتبه برای فراهم کردن مقدمات این کار به شهرداری نامه زدیم اما متاسفانه هیچ جوابی نگرفتیم. حتی آمادگی داریم تمام دانش آموزان کشور به بازدید باشگاه های سوارکاری بروند و یکبار هم شده بصورت رایگان سوار بر اسب شوند اما متاسفانه مسئولان آموزش و پرورش فکر می کنند دانش آموزان فقط باید به بازدید کارخانه شیرپاستوریزه بروند و یا فقط باید پینگ‌پنگ یاد بگیرند!

پس از روی کار آمدن مسعود خلیلی به عنوان رییس جدید فدراسیون سوارکاری، وی مهمترین برنامه خود را حرکت بر اساس سند راهبردی که به تازگی تدوین شده می داند و می‌گوید توجه ویژه ای در استفاده از نخبگان این رشته خواهد داشت تا سوارکاری ایران را به جایگاه شایسته‌اش برساند.

خلیلی با حضور در ایسنا، به برنامه فدراسیون در راه‌اندازی سازمان حراج اسب، قانونمند کردن شرط‌بندی در رقابت های کورس، حضور در بازی‌های آسیایی پس از ۲ دوره غیبت و بازنگری در نحوه واردات و صادرات اسب و ... سخن گفت که در ادامه این مصاحبه را می خوانید:

*در سال ۶۱ نایب قهرمان جوانان ایران شدم

از گذشته خدمت برخی از اساتید قدیمی آشنایی دارم. چون علاقمند بودم یکی، دو تا اسب نیز داشتم. البته رشته تحصیلی‌ام ژنتیک و اصلاح نژاد دام است و با سوارکاری مرتبط است. در دوران جوانی در مسابقات سوارکاری شرکت کردم، اما رتبه خاصی نیاوردم و تنها به عنوان نایب قهرمانی جوانان کشور در سال ۶۱ دست یافتم. زیر نظر مرحوم سرهنگ نشاطی و یکسری از مربیان پیشکسوت از جمله استاد ابراهیم پور کار کردم. سوارکاری حوزه‌ای است که به آن بسیار علاقمند هستم و از این که در این شغل فعالیت می‌کنم خوشحالم.

* فدراسیون را با یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون بدهی تحویل گرفتم

این فدراسیون سه سال با سرپرست اداره شده و هیچ گونه برنامه مدونی نیز در طول این مدت وجود نداشته است. سازمان بدون برنامه هر چقدر هم که تلاش کند از آنجایی که برنامه و هدف مشخصی ندارد به جایی نخواهد رسید. یکسری بدهی‌های مالی به داخل و خارج از کشور قابل توجه بود و مبلغی در حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بدهی بر روی دست فدراسیون مانده بود که باعث شده بود یکی از حساب‌های دولتی ما را ببندند. البته قصد ندارم مدیریت گذشته را نقد کنم، اما وضعیت نابسامان مالی مهم‌تر‌ین معضل ما پس از آمدن به فدراسیون سوارکاری بود.

مسعود خلیلی

*در برخی کمیته‌ها هر چه جلو می رفتیم به یک نفر می‌رسیدیم

مهم‌تر‌ین مشکل ما این است که در سال‌های قبلی کادرسازی صورت نگرفته است و از نیروهای متخصص و جوان استفاده نشده است. اگر اجازه ندهیم یک خون تازه و یک نیروی جدید به سیستم وارد شود به سمت پیشرفت نمی‌رویم. ما در برخی کمیته‌ها هر چقدر جلو می رفتیم فقط به یک نفر می‌رسیدیم! امیدوارم روزی که رفتم حداقل ۱۰ نفر کاندیدای متخصص برای ریاست فدراسیون سوارکاری داشته باشیم و یا ۲۰ نفر شایسته ریاست کمیته‌های فدراسیون باشند. قصدم این است که نیروهای جوان را وارد سیستم کنم و با استعدادیابی که انجام خواهم داد امور را به دست بهترین‌ها بسپارم.

* بودجه‌ای که از وزارت می‌گیریم خیلی قابل توجه نیست

البته وضعیت بودجه در کشور مناسب نیست و به همین شکل ما هم از این معضل در امان نیستیم، اما کار را پیش می بریم و متوقف نمی‌کنیم. بودجه‌ای که از وزارت ورزش و جوانان دریافت می کنیم خیلی قابل توجه نیست و بیشتر با کمک اسپانسر و کارهای خدماتی برای اسب داران چرخ فدراسیون را می‌چرخانیم.

*بودجه امسال فدراسیون ۷۰۰میلیون تومان است

سال قبل ۶۰۰ میلیون تومان بودجه به فدراسیون سوارکاری تخصیص یافته بود که ۵۵۰ میلیون تومان آن تحقق یافت. در سال جاری نیز ۷۰۰ میلیون بودجه به ما اختصاص یافت که امیدوارم تمامی این مبلغ محقق شود. از سال ۹۴ اقدام به برگزاری مسابقات بین‌المللی CSI در ایران کردیم که فقط برگزاری یک مسابقه CSI دو ستاره ۴۰۰ میلیون هزینه داشت.

* بودجه وزارت ورزش در حد میزبانی یک یا دو مسابقه بین‌المللی است

از آنجایی که این مسابقات زیر نظر فدراسیون جهانی است و در رنکینگ سوارکاران موثر است، همه عوامل باید از خارج از کشور به ایران بیایند و حداقل جایزه تعیین شده به یک مسابقه دو ستاره ۵۰ هزار تا ۱۵۰ هزار فرانک سوئیس است و با این بودجه‌ای که وزارت ورزش و جوانان به ما می‌دهد نهایتا می‌توانیم یک یا دو مسابقه را برگزار کنیم، در حالی که ما در موارد دیگری مانند درساژ، جشنواره‌های زیبایی، اسب دوانی و ... نیز برنامه‌های زیادی داریم.

* استارت توجه به درساژ را زده‌ایم

از درساژ در هیچ جای دنیا هیچ گونه پولی در نمی‌آید چرا که این رشته جنبه آموزشی دارد و پایه سوارکاری محسوب می‌شود. متاسفانه به دلیل بی توجهی چند سال درساژ به تعطیلی کشیده شد. از روزی که آمدم از اهالی درساژ دعوت کردم اما دیدم که تعدادشان بسیار کم است و در کل ۲۰ نفر بودند و برای یک مسابقه فقط سه نفر ثبت‌نا‌م کردند. از آنجایی که این رشته ممارست زیادی می‌خواهد و به اسب‌های خاصی نیز نیازمند است خیلی از آن استقبالی صورت نمی‌گیرد، چرا که سوارکار باید هفت – هشت سال با یک اسب کار کند تا به نتیجه‌ برسد که این امر بسیار سخت است. ما سعی کردیم مسابقات درساژ را به خوبی بر‌نامه‌ریزی کنیم و از دو، سه داور بین‌المللی نیز دعوت کردیم به ایران بیایند و به آموزش داوران ایرانی بپردازند، چرا که ما داوری نداشتیم. ان‌شا‌ء‌الله رقابت‌های قهرمانی درساژ ایران را مهر ماه برگزار خواهیم کرد و از افراد سرشناسی نیز دعوت به عمل خواهیم آورد و در کنار آن نیز کلاس‌های داوری را برگزار می‌کنیم. استارت توجه به درساژ خورده است و به عنوان ورزش پایه سوارکاری در صدد پیشرفت آن هستیم.

* میزبانی هر چه بیشتر از رقابت های بین‌المللی هدف ماست

امسال از سه مسابقه CSI بین المللی میزبانی کردیم که سوارکاران و مسئولان اجرایی از کشورهای مختلف در آن حضور پیدا کردند. به اذعان سوارکاران و مهمانان خارجی که در این تورنمنت‌ها شرکت کرده‌اند این مسابقات در سطح ر‌قا‌بت هایی بود که در اروپا و آمریکا برگزار می‌شود. بنا‌بر‌این حضور در چنین مسابقاتی بدون این که هزینه‌های گزاف اعزام به خارج را بپردازیم باعث خواهد شد سوارکاران ایران آماده حضور در ر‌قا‌بت‌های بین‌المللی شوند و با اعتماد به نفس بیشتری به کار خود بپردازند. امیدوارم سال آینده نیز بتوانیم بار دیگر میزبانی این ر‌قا‌بت‌ها را از فدراسیون جهانی بگیریم چرا که درصددیم هر چه بیشتر میزبانی رقابت‌های معتبر بین المللی را به دست بیاوریم و سطح کیفی آن را نیز افزایش دهیم.

زمانی که به فدراسیون آمدم ارتفاع موانع در مسابقات پرش یک متر و ۲۵ سانتیمتر بود، اما امروز به یک متر و ۴۵ سانتیمتر رسیده است. الان مسابقات ما از یک متر و ۳۵ آغاز و قهرمانی کشور نیز یک متر و ۵۰ خواهد بود و تقریبا جزو مسابقات استاندارد دنیا است.

*در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ شرکت می‌کنیم

در صدد هستیم با حمایت‌های خوبی که وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک از سوارکاری انجام می‌دهند تیم قدرتمند و خوبی راهی بازی‌های آسیایی کنیم. البته با رایزنی‌هایی که با سفیر اندونزی داشتیم، به دنبال این هستیم مشکلی از این بابت پیدا نکنیم و بتوانیم با اسب‌های خود راهی این مسابقات شویم.

* اسب‌های با کیفیت باید وارد ایران شود

کمیته‌ واردات اسب کشور را راه‌اندازی کرده‌ایم و با همکاری جهاد کشاورزی قصدمان این است که اسب‌های با کیفیتی را وارد کشور کنیم. معتقدم اگر قرار است اسبی یک متر و ۱۲۰ سانتیمتر بپرد نباید وارد کشور شود. چرا باید ماشینی مثل پراید را وارد کشور کنیم در حالی که خودمان می‌توانیم آن را بسازیم. به همین دلیل نیز اعلام کردیم که به هیچ عنوان اسبی که رکورد بالا نداشته باشد نباید وارد کشور شود و برای اطمینان از این کار از فدراسیون‌های آن کشور تاییدیه می‌گیریم. البته برخی می‌گویند با ارز شخصی این کار را انجام می‌دهیم، ولی من می گویم که باید اسب وارداتی برای صاحبان آنها ارزش افزوده داشته باشد. ما آیین‌نامه‌ای را تدوین کرده‌ایم تا اسب‌های با کیفیت وارد کشور شود. مثلا به جای این که یک نفر پنج اسب وارد ایران کند، با پول آن یک اسب بسیار خوب و با کیفیت بالا وارد کشور ‌کند.

* از اسب‌های بومی غافل نیستیم

در کنار بحث واردات توجه ویژه‌ای به اسب‌های بومی نیز داریم و نباید از این پتانسیل‌ غافل شویم. ما بر روی چهار توده ژنتیکی و نژاد می‌توانیم در کشور کار کنیم

که به اسب "کرد"، "دره شوری"، "کاسپین" و "ترکمن" اختصاص دارد. ابتدا گروه کارشناسی تشکیل دادیم و از ابراهیم پرور به عنوان پیشکسوت دعوت کردیم تا در ابتدا در نقاط مختلف کشور ارزیابی ظاهری از اسب‌ها صورت گیرد تا اگر تشخیص داده شد که شبیه این چهار نژاد اصلی هستند مشخصات آنها گرفته شود و نمونه‌ آنها نیز به آزمایشگاه‌های خارج از کشور ارسال شود تا تست DNA از آنها انجام شود تا تمامی اسب‌های بومی را دسته بندی کنیم. بر اساس نتایج ارسالی از آزمایشگاه "کتاب تبارنامه اسب‌ها" را چاپ کردیم که اسب‌های درج شده در آن از لحاظ ژنتیکی مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

*کتاب تبارنامه اسب های بومی ترکمن و کاسپین را رونمایی کردیم

اولین کتاب "تبارنامه" مربوط به "اسب ترکمن" بود که قبل از انقلاب به همت ابراهیم پور نوشته شده است، اما بعد از انقلاب به فراموشی سپرده شد و به باقی نژاد اسب‌ها نیز توجهی نشد. در جشنواره اسب "کاسپین" که در شمال کشور برگزار شد، از تبارنامه این اسب نیز رونمایی به عمل آمد تا بتوانیم به خوبی آن را به دنیا معرفی کنیم و ان‌شا‌ء‌الله تبارنامه جدید اسب ترکمن نیز به زودی چاپ به خواهد رسید. نمونه‌های اسب "کرد" نیز به آزمایشگاه‌های خارج از کشور ارسال شده است و در آینده تبارنامه این اسب نیز به چاپ خواهد رسید. خو‌شبختا‌نه با همکاری که با جهاد کشاورزی داریم این مسئولیت به ما انتقال داده شد و از پتانسیل‌ بخش خصوصی نیز استفاده کردیم. ابراهیم پور به عنوان پیشکسوت کارشناس اسب کشور و یکی از قدیمی‌ترین متخصصان در حال‌ حاضر که کتاب های متعددی را به چاپ رسانده است عضو شورای "تبارنامه اسب‌ها" هستند و مسئولیت کارگروه اسب های بومی کشور و ارزیابی ظاهری از اسب‌ها برای کارهای تبار شناسی را مدیریت می‌کند.

* شناساندن اسب‌های ایرانی به دنیا مهمترین برنامه ماست

شناخت مزیت‌های اسب‌های ایرانی و شناساندن آنها به دنیا یکی از مهم‌تر‌ین برنامه‌های در دستور کار فدراسیون سوارکاری است. امیدوارم روزی برسد که یک روستایی ما بتواند اسبی تولید کند که ۵۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد و با تولید شش اسب در سال مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان درآمدزایی داشته باشد. کتاب "تبارنامه" اولین گام برای رسیدن به خلوص نژادی اسب‌ها است. متاسفانه برخی گاهی دچار توهم می‌شوند و می‌گویند این گنجینه ژنتیکی است که نباید به بیرون از کشور برود. در حالی که این جواهر زمانی ارزش دارد که همه دنیا از ویژگی‌های آن با خبر شوند. ما باید با حساب و کتاب به دنبال صادرات اسب برویم و همچنین صادرات اسپرم منجمد نیز می‌تواند در این راه بسیار موثر باشد.

* قیمت اسب‌های بومی

مثلا اسب‌های کرد از پنج میلیون تا ۲۰۰ میلیون تومان قیمت دارند. حتی اقلیم کردستان عراق از ما درخواست کرد که به آنجا برویم و اسب‌های کرد آنها را شناسایی و مشخصات آنها را در کتاب تبار نامه بیاوریم. البته قیمت اسب‌های عرب و ترکمن گران‌تر است.

* صادرات اسپرم منجمد به جای اسب!

این کار در تعداد محدودی صورت می‌گیرد و نیازی نیست که خود اسب‌ها را به خارج از کشور بفرستیم ،‌ بلکه اسپرم منجمد آنها را ارسال می‌کنیم. البته درباره مادیان انتقال جنین انجام می شود. روش‌های جدید و به روزی در اینباره وجود دارد، اما متاسفانه ما کمتر از آن بهره مند هستیم.

* بعد از قطر اسب‌هایمان را به امارات هم می‌فرستیم

این موضوع جزو وظایف سازمان دامپزشکی است و در این باره تعهدات بین‌المللی دارد. رییس سازمان دامپزشکی با سازمان جهانی دامپزشکی در ارتباط است تا این امکان را فراهم کند تا اسب‌های ورزشی به راحتی به کشور وارد شوند. البته ما پروتکل همکاری را با قطر به عنوان کشوری که سرمایه‌گذاری عجیبی در رشته‌ها‌ی مختلف دارد و در سوارکاری هم سرآمد کشورهای خلیج فارس است به امضا رسانیدم تا اسب های ایرانی بدون قرنطینه به آنجا بروند و بر اساس این تفاهمنامه نه در کشورمان و نه در آنجا به قرنطینه نمی‌روند. هیچ مشکلی برای اعزام اسب‌های پرشی، استقامت و زیبایی به قطر نداریم و بدون قرنطینه به آنجا اعزام می‌شوند. ان‌شا‌ء‌الله امسال نیز با اسب های خودمان به این کشور می رویم. حتی کشور امارات هم درخواست کرده تا در مسابقاتی که در آنجا برگزار خواهد شد با اسب‌های عرب شرکت کنیم، چرا که این اسب در دنیا محدود است و آنها حاضر هستند هزینه حمل و نقل را هم بپردازند. البته این اسب‌ها ۹ روز در ایران قرنطینه می‌شوند و در امارات نیز ۹ روز در قرنطینه خواهند بود.

*قرنطینه را از بن‌بست خارج کردیم

ما می‌توانیم از قطر اسب‌هایمان را به همه جا ارسال کنیم. این که گفتیم با این کار قرنطینه را از بن بست خارج کردیم حرف کاملا درستی بود، چرا که کافی است اسب هایمان به قطر برود و یک ماه در آنجا بمانند و سپس به هر جای دنیا که بخواهیم می‌توانیم آنها را اعزام کنیم.

* با رایزنی گودرزی و دستور طیب نیا مشکلمان با گمرگ حل شد

از نظر ما و گمرک خروج موقت زمانی صورت می‌گیرد که اسب ورزشی به کشوری برود و باز گردد، اما صادرات زمانی است که اسب قرار نیست به کشور باز گردد. ما هر وقت که می خواستیم اسبی را برای مسابقه به خارج از کشور ارسال کنیم گمرک می‌گفت ضمانت نامه یا پول به حساب خزانه واریز کنید. قرار شد با نامه‌ای که ذی حساب وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون سوارکاری می‌دهد دیگر نیازی به ضمانت نامه نباشد که این موضوع بین گودرزی و طیب نیا، وزرای ورزش و جوانان و اقتصاد مطرح شد که وزیر اقتصاد نیز به رییس کل گمرک دستور کار را صادر کرد. ما سال گذشته برای هر اسب مبلغ ۲۰ میلیون تومان پرداخت کردیم و بعد از هفت ماه با گرفتاری توانستیم این مبالغ را از گمرک دریافت کنیم که خو‌شبختا‌نه با انجام این توافق مشکلات زیادی از سر راهمان برداشته شد.

* اگر به وعده‌های وزارت ورزش دل ببندیم به جایی نمی‌رسیم!

توقع ما از وزارت ورزش و جوانان ممکن است به جا باشد، اما به دلیل مشکلاتی که وجود دارد، احساس می‌کنم اگر بخواهیم به این وعده‌ها دل ببندیم به جایی نمی‌رسیم. باید به روی زانوی خود بایستیم و از آنها فقط کمک معنوی بخواهیم.

* سند راهبردی سوارکاری را تدوین کردیم

برای اولین بار سند راهبردی این فدراسیون را تدوین کرده‌ایم تا اگر روزی از این فدراسیون رفتیم برنامه مدونی برای سوارکاری وجود داشته باشد تا سرلوحه کارها باشد. ما وظیفه قهرمانی و مدال آوری داریم ، ولی از سوی دیگر سوارکاری یک صنعت بزرگ در دنیا محسوب می‌شود که ما متاسفانه از مزایای آن بهره‌مند نیستیم و لازم بود با تدوین یک سند و برنامه‌ای مدون این صنعت در کشور رونق پیدا کند و در کنار آن ورزش سواری نیز به افتخارات شایسته خود دست یابد. اجرایی شدن این صنعت مساعدت دوستان در وزارت ورزش و جوانان و جهاد کشاورزی را می طلبد. ما برای تدوین این سند از کارشناسان نخبه دعوت به عمل آوردیم و شش ماه طول کشید تا آن را تدوین کنیم که از آن برنامه‌های سالیانه و چهار ساله بیرون می‌آید و خو‌شبختا‌نه در همایش بین‌المللی "اسب کاسپین" که چند وقت پیش برگزار شد از آن رونمایی کردیم. در این سند که به عنوان سند راهبردی فدراسیون محسوب می‌شود مشخص شده که در چه جایی قرار داریم و باید به کجا برسیم و در بعد قهرمانی و همگانی اهداف دقیقا مشخص شده است.

*بی برنامگی، سوارکاری ایران را ده‌ها سال عقب انداخته است

وقتی برنامه داشته باشیم می‌توانیم افراد را ملزم کنیم تا پاسخگو باشند. این که هم ما بی برنامه بودیم و هم نمی توانستیم از افراد کار بخواهیم باعث شده تا چند دهه سوارکاری ایران از دنیا عقب بیافتد.

*۴هزار اسب وارداتی دردی از ما دوا نکرده است

طی سالیان قبل چهار هزار اسب وارد کشور شده که باید حداقل از این تعداد زیاد پنج اسب در حد المپیک باشد و مشکلات ما را حل کند، اما متاسفانه هیچ کدام از آنها نیاز ورزشکاران ما را تامین نکرده است.

* تفکر اینکه سوارکاری برای پولدارهاست غلط است

وقتی صحبت از اسب در جامعه مطرح می‌شود در ذهن همه این تفکر صورت می‌گیرد که یک سری مردم متمول و بی درد به سوارکاری می پردازند. در حالی که باید این ذهنیت پاک شود. مگر کسی که به قایقرانی یا اسکی می پردازد هزینه ای ندارد؟ در حالیکه هزینه‌های آن قابل توجه است. نمی توانیم بگوییم که یک رشته به جمعیت خاصی محدود است چرا که به نابودی این رشته می‌انجامد. چابک سواران و مربیان ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند. هر چند که ممکن است مالک اسب از آنجایی که سرمایه‌گذاری زیادی کرده است از وضعیت درآمدی بالاتری نسبت به آنها برخوردار باشد.

*شهرداری اجازه نمی‌دهد اسب‌ها به پارک بروند!

درراه همگانی کردن سوارکاری و کشف استعدادها و علاقمند کردن مردم نیازمند همکاری شهرداری ها هستیم که می‌تواند خیلی در این امر به ما کمک کند. ما در کلانشهرها می‌توانیم به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که اسب ها در ساعات مشخصی در پارک‌ها رژه بروند که این می‌تواند باعث علاقمندی هر‌ چه‌ بیشتر مردم به سوارکاری شود. من دو بار به مسئولان شهرداری نامه زده ام و خواستار این شدم که سه پارک در اختیار ما قرار دهند تا رژه اسب‌ها را در آن‌ها برگزار کنیم. حتی گفتیم هم مربی و هم اسب می‌دهیم اما هیچ پاسخی تاکنون به ما نداده‌اند. یکی از بحث‌های آنها این است که اسب‌ها باعث آلودگی پارک‌ها می‌شونددر حالیکه فضولات آنها آلودگی نیست و حتی به طبیعت هم کمک می‌کند. حتی می‌توانیم جشنواره زیبایی اسب را به جای باشگاه‌های دور افتاده در پارک‌ها برگزار کنیم که مطمئنا علاقمندان زیادی را به پارک ها خواهد کشاند.

*آمادگی داریم دانش‌ آموزان سراسر ایران یکبار هم شده مجانی سوارکاری کنند

باید جاهایی را ایجاد کنیم تا هزینه‌های استفاده از اسب را حتی المقدور کاهش بدهیم. به عنوان مثال آموزش و پرورش می‌تواند در این راه بسیار مثمرثمر باشد، چرا باید بچه‌های مدرسه برای بازدید فقط به کارخانه شیر پاستوریزه بروند؟ به جای آن می‌توان آنها را به باشگاه‌های سوارکاری بیاورند که این می‌تواند در رشد هر‌ چه‌ بیشتر این رشته موثر واقع شود. ما بیش از ۴۰۰ باشگاه سوارکاری در کشور داریم و می‌توانیم به عنوان مثال روزهایی در هفته‌ برای بازدید دانش‌آ‌مو‌ز‌ان اختصاص دهیم و حتی آمادگی داریم یک بار هم که شده آنها به صورت رایگان سواری کنند تا شاید به این رشته علاقمند شوند.

* آموزش و پرورش فکر می‌کند فقط پینگ پنگ به درد دانش آموزان می‌خورد

متاسفانه اصلا من را به شورای عالی آموزش و پرورش دعوت نکردند در حالی که بسیاری از روسای فدراسیون‌ها در آن حضور دارند.مسئولان آموزش و پرورش فکر می‌کنند فقط رشته‌ها‌یی همچون پینگ‌پنگ به درد دانش‌آ‌مو‌ز‌ان می خورد. متاسفانه به برخی از رشته‌ها‌ مارک زده اند که مربوط به افراد پولدار است و این به جز کمک رسانه‌ها حل نخواهد شد.

* استفاده از اسب به جای موتور!

ما تفاهمنامه ای را با سازمان محیط زیست امضا کرده‌ایم که محیط بانان به جای موتور از اسب استفاده کنند که خو‌شبختا‌نه به دستور دکتر معصومه ابتکار این کار در دو استان کشور انجام شد. مثلا نیروی انتظامی هم یگان سوارکاری دارد که کار بسیار خوبی است، اما نکاتی متاسفانه رعایت نمی‌شود و از برخی اسب‌های بومی که مناسب این کار نیستند استفاده می‌کنند.

* اولین حراج اسب را آبان ماه در یزد برگزار می‌کنیم

یکی از موضوعاتی که باید به آن سر و سامان دهیم همین موضوع است. مردم باید بدانند که اگر اسبی می‌خواهند بخرند یا بفروشند به یک محل خاصی مراجعه نمایند. ما آیین‌نامه راه‌اندازی حراج اسب‌ را به هیات رییسه داده‌ایم و مورد تصویب هم قرار گرفته است. امیدواریم در آبان ماه سال جاری اولین حراج اسب عرب در یزد صورت گیرد. نظارت ما فقط برای صحت و سلامت اسب ها خواهد بود و عرضه و تقاضا است که قیمت‌ها را تعیین می‌کند. چک دامپزشکی، انتقال مالکیت و تنظیم قرارداد حقوقی را ما انجام می‌دهیم و هزینه‌های حداقلی را می گیریم.

* شرط بندی در رقابت‌های سوارکاری؟

این موضوع در رقابت‌های سوارکاری روی اسب‌ها انجام می‌شود و علاقمندان خاص خود را دارد. ۲۹ درصد درآمدزایی مربوط به باجه ها و یا موارد دیگر به عنوان جایزه به مربی، مالک و چابک سوار و هزینه‌های مسابقه می‌رسد و ۷۱ درصد هم به مردم که پیش‌بینی کرده‌اند بر می‌گردد. شرکتی به نام صنعت اسب دوانی ایران برای نظارت بر این کار آغاز به کار خواهد کرد که ۱۰ درصد سهام آن برای فدراسیون و ۹۰ درصد برای چابک سوار، مربی و مالک اسب‌ها است. شروع به ثبت‌نا‌م شده و صحت اظهارات در حال بررسی است. امیدوارم که مجمع عمومی آن هر‌ چه‌ ز‌و‌د‌تر برگزار شود و سهامداران آن را تا پایان سال شناسایی کنیم. قصد داریم تا سال ۹۵، پنج میلیارد تومان سرمایه آن شود. این شرکت برگزاری مسابقات اسب دوانی را بر عهده خواهد گرفت، اما سیاست گذاری آن بر عهده فدراسیون خواهد بود.

* استفاده از پتانسل بخش خصوصی در حال افزایش است

توانستیم با استفاده از پتانسیل‌ بخش خصوصی در طول یک سال باشگاه بام تهران که در چیتگر ایجاد شده است را احداث کنیم که یک مکان خوب و آبرومند برای سوارکاری ایران است و میزبانی چند مسابقه بین‌المللی را نیز برعهده گرفته است. خو‌شبختا‌نه این اتفاق خوب در حال سرایت است و در مجاورت این باشگاه یک مجموعه سرپوشیده بزرگ در حال ساخت است که امیدواریم تا در بهمن ماه به بهره برداری برسد تا در فصول سرد برای برگزاری مسابقات مشکلی نداشته باشیم. من هیچ سرمایه‌گذاری در این باشگاه نداشتم و شایعاتی که وجود داشت را تکذیب می‌کنم. البته اگر هم سرمایه‌گذاری می‌کردم خلاف قانون نبود.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Thu, 15 Oct 2015 19:58:20 +0000
پوررضایی قهرمان 94 شد: گزارش تصویری http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/786-iran-national-championship-2015.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/786-iran-national-championship-2015.html پوررضایی قهرمان 94 شد: گزارش تصویری

یک روز زیبا و یک باشگاه عالی و جمعی از سوارکاران محبوب کشورمان در میان سیل هوادارانشان همه جمع شدند تا روزی به یاد ماندنی را در برگزاری مسابقات پر تب و تاب قهرمانی کشور بزرگسالان در رشته پرش با اسب رقم بزنند.

به گزارش جهان اسب، دور نهایی مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور رده بزرگسالان روز 17 مهر 1394 در باشگاه بام در تهران برگزار شد.

داوود پوررضایی قهرمان کشور پرش با اسب 94

در این رقابت ها، داوود پوررضایی کسی بود که مهارت و تسلطش همراه با کمی خوش شانسی، او را از بین رقبای سرسختش به جایگاه اول رساند و مقام قهرمانی کشور سال 94 را به نام او ثبت کرد.

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

فرزین فتحعلی زاده که بعد از مدتها دوباره نامش در زمره مقام آوران سوارکاری به گوشمان می خورد، بعد از اینکه با عملکرد فوق العاده اش جمعیت حاضر در باشگاه را به فریاد آورد، شاد و سرمست در جایگاه دوم ایستاد.

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

علیرضا خوشدل، که خیلی ها چشم انتظار این بودند که بعد از پایان مسابقات قهرمانی را به او تبریک بگویند، گرفتار مانع دردسرساز آخر در دور نهایی شد و به ایستادن در جایگاه سوم رضایت داد.

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مجید شریفی و مازیار جمشیدخانی، دو سوارکار پرطرفدار و پرانگیزه کشورمان، مقام های چهارم و پنجم را به کارنامه پربار خودشان اضافه کردند.

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

نتایج این مسابقات به شرح زیر اعلام شد:

مقام اول داود پوررضایی با اسب آمورکا از استان تهران
مقام دوم فرزین فتحعلی زاده با اسب شاه پسر ۳ از استان تهران
مقام سوم علیرضا خوشدل با اسب ونگوئیش از استان تهران
مقام چهارم مجید شریفی با اسب یوتو از استان تهران
مقام پنجم مازیار جمشید خانی با اسب الیتا از استان تهران
مقام ششم محمود پورحیدری با اسب سان لایت از استان تهران
مقام هفتم نادعلی فرجامی با اسب کرانی نی از استان تهران
مقام نهم هشتم آریانا روانبخش با اسب سوگود از استان تهران
مقام دهم ابوالفضل محمدزاده با اسب کرنولی زد از استان تهران

 

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

حضور پرشور و تشویق های دلگرم کننده طرفداران مشتاق این رقابت ها نیز باعث جذابیت دوچندان این مسابقات بود. مردمی که با حمایتها و طرفداری های روزافزون خود نشان می دهند ورزش سوارکاری ایران لیاقت توجه بیش از اینها را دارد و رشد و توسعه آن می تواند پتانسیل بالایی را فعال نماید.

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسئولین فدراسیون سوارکاری که برای برگزاری این مسابقات سنگ تمام گذاشتند نیز در میان جمع حضور داشتند. در پایان مسابقات، قرعه کشی برای سکه طلا و لوازم سوارکاری با مجری گری طنازانه کاظمیان، دبیر فدراسیون سوارکاری که بسیاری از اوقات با ذوق کودکانه اش دیگران را به وجد می آورد انجام شد و جوایز به چند نفر از حاضرین اهدا شد.

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

حضور حاج آقا هاشمیان هم از جمله نکات جالب توجه در برگزاری مسابقات قهرمانی کشور امسال بود. نکته جالب توجه دیگر، "تشریفات" در هنگام اهدای جوایز بود که به صورت فرشهای قرمز و میله های طلایی به شکلی نه چندان حساب شده اجرا شد و حداقل از دید عکاسان، چیزی به جز دردسر در بر نداشت.

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

رده نونهالان، نوجوانان و جوانان قهرمانی کشور نیز در روزهای چهارشنبه ۲۵ و جمعه ۲۷ شهریور ما در باشگاه سوارکاری ابرش برگزار شد و ۱۱۵ سوارکار ازاستانهای تهران، البرز، اصفهان، قم، قزوین، کرمانشاه، فارس، زنجان، خراسان رضوی، کرمان، همدان و آذربایجان غربی در این رقابت حضور داشتند. در این مسابقات، ارسلان خوشدل که ظاهرا تصمیم دارد پا جای پای پدرش بگذارد، مقام قهرمانی رده نونهالان را از آن خود کرد. در رده نوجوانان هانیه مهدیزاده جام قهرمانی امسال را به خانه برد، و در رده جوانان هم ایمان کریمی فرد سوار بر اسب معروف "یو تو"، قهرمانی خود را جشن گرفت.

 

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

غرفه لوازم سوارکاری انسینا در قسمت وی آی پی در روزهای برگزاری مسابقات لوازم سوارکاری را با تخفیف ویژه عرضه کرد.

انسینا

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

مسابقات پرش با اسب قهرمانی کشور 94

نتایج این رقابت ها به شرح زیر اعلام شد:

رده نونهالان:
مقام اول ارسلان خوشدل با اسب  اچ بی سی از تهران
مقام دوم ایلیا معنوی با اسب کمبریج از تهران
مقام سوم یزدان ملاافضل با اسب سهیل از تهران
مقام چهارم سام معصومی با اسب فلدرچه از استان تهران
مقام پنجم علی پورموسی با اسب فلوشیا از استان کرمان

رده نوجوانان:
مقام اول هانیه مهدیزاده با اسب کوئیک استار از تهران
مقام دوم عرشیا نجفی نیا با اسب سامانتا از استان زنجان
مقام سوم سبحان یوسفی با اسب فورادر از استان تهران
مقام چهارم یزدان احمدزاده با اسب بابی سودی ام از استان قم
مقام پنجم محمد سلیمی با اسب آرگونات از استان قم

رده جوان:
مقام اول ایمان کریمی فر با اسب یوتو از استان تهران
مقام دوم علی فرعمند با اسب زرمیرو از استان اصفهان
مقام سوم ایمان حسینی با اسب کارینا از استان تهران
مقام چهارم شایان شایگان با اسب آمونس از استان تهران
مقام پنجم امیررضا صف شکن با اسب واکی کی از خراسان رضوی

اختصاصی جهان اسب.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Fri, 09 Oct 2015 11:20:30 +0000
چوگان، میراث فرهنگی ایرانیان: مصاحبه اختصاصی جهان اسب با غرفه فدراسیون چوگان http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/772-polo,-the-cultural-heritage-of-iran.html http://irhorseworld.org/icons/گفتگو/item/772-polo,-the-cultural-heritage-of-iran.html چوگان، میراث فرهنگی ایرانیان: مصاحبه اختصاصی جهان اسب با غرفه فدراسیون چوگان

ورزش چوگان یکی از ورزش های اصیل و باستانی ایران زمین است که از فرهنگ و هنر و مهارت نیاکان ما حرف های زیادی برای گفتن دارد و شاید نیاز به یک حرکت فرهنگی موثر برای بازشناساندن این ورزش اصیل به ایرانیان و جهانیان، امروز بیش از همیشه احساس می شود. در همین راستا، سومین نمایشگاه صنعت اسب ایران را فرصتی مغتنم دانستیم تا پای حرف های شیرین مسئولین فدراسیون چوگان در غرفه دلچسبشان بنشینیم. با هم این گفتگو را می خوانیم.

جهان اسب: درمورد تاریخچه بازی چوگان در ایران و اینکه چگونه اثبات می کنید چوگان اصالتا به مرز و بوم ایران تعلق دارد برایمان بگویید.

ایران در زمینه بازی چوگان 1600 سال تاریخ ثبت شده و مستند دارد که به بازی ایران و توران بر می گردد ؛ یعنی آن زمان ما بازی بین المللی داشتیم. تاریخچه بازی چوگان در ایران به دوره هخامنشیان بر می گردد، زمانی که بازی چوگان در اصل به عنوان یک بازی تمرینی برای سواره نظام ابداع شده بود. اسبها موجوداتی نسبتا ترسو هستند ولی برای شرکت در جنگ و درگیری ها باید اسب طوری تربیت شده باشد که نترسد، بتواند تنه بزند، وقتی شمشیر می گردد اسب رم نکند. در بازی چوگان، نحوه استفاده از چوب چوگان علاوه بر مهارت سوارکار، تنرس شدن و عادت کردن اسب به چنین حرکاتی را به دنبال دارد. حتی در زمان قدیم آنقدر برای بازی چوگان اهمیت قائل بوده اند که بعضی از جنگها بدون استفاده از شمشیر و خونریزی فقط با بازی چوگان به انجام می رسید و برنده جنگ را نتیجه بازی چوگان مشخص می کرد. وقتی اسکندر به ایران حمله کرد، گوی و چوگان را به او تقدیم می کنند و می گویند به جای جنگ بیا چوگان بازی کنیم. و در همین ماجرا است که اسکندر می گوید دنیا گوی من است و قدرت من چوگان من است و ... . این نشان می دهد که در آن زمان برخی از جنگها بدون خونریزی و فقط با بازی چوگان ختم شده است.

فدراسیون چوگان

در حال حاضر قدیمی ترین زمین بازی چوگان در ایران و در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد. قوانین فعلی بازی چوگان از شاهنامه و از تاریخ و ادبیات ایران گرفته شده است. اکثر نوشته هایی که ما درباره نحوه بازی کردن و نحوه چوگان زدن داریم اصالت بازی چوگان در ایران را نشان می دهد و قوانین این بازی از همین متون استخراج شده است. مثلا در مینیاتورهای ایرانی تمام بازی کنان، چوگان را در دست راستشان گرفته اند، به همین خاطر الان این قانون وجود دارد که چوگان همیشه باید در دست راست گرفته شود، چه بازیکن چپ دست باشد چه راست دست. در میدان نقش جهان دو ستون سنگی سفید وجود دارد که در گذشته به عنوان دروازه چوگان کاربرد داشته و فاصله بین آنها دقیقا به اندازه فاصله استاندارد دروازه چوگان است. کل میدان نقش جهان اصفهان زمین بازی چوگان بوده و شاهان آن زمان در عالی قاپو می نشستند و بازی را همراه با موسیقی زنده تماشا می کردند. هنوز هم ما سعی می کنیم در مسابقات چوگان موسیقی زنده را اجرا کنیم. البته قبل از اصفهان، در قزوین هم میدان نقش جهان وجود داشته که برای بازی چوگان به کار می رفته است اما قدیمی ترین میدان بازی چوگان فعلی جهان، میدان نقش جهان اصفهان است.

چوگان در میدان نقش جهان

بازی چوگان در همه دنیا به عنوان بازی شاهان و شاه ورزش ها شناخته می شود و در بعضی اشعار هم به همین عنوان بیان شده است. تا مدتی پیش وقتی بازی چوگان در نقاط مختلف جهان برگزار می شد به افتخار زادگاه این بازی، پرچم ایران هم به احتزاز در می آمد. چوگان در دنیا بازی ارج و قرب داری است که خیلی هم برایش هزینه می شود. در حال حاضر هم در کشورهای مختلف بازی چوگان بیشتر متعلق به سیاستمداران و بزرگان است، درست مثل زمانهای قدیم که بازی ویژه پادشاهان و بزرگان بود. اما الان دیگر چوگان به جنگ و درگیری ها مربوط نمی شود. تغییراتی هم که در قوانین بازی ایجاد شده در همین جهت بوده که خطرات آن را کمتر کنند. در بازی چوگان قبلا شش تا هشت نفر در یک تیم بازی می کردند، اما الان فقط چهار نفر بازی می کنند.

جهان اسب: چه کشورهایی ادعا دارند که بازی چوگان اصالتا مربوط به فرهنگ آنان است؟

الان کشورهای امارات، هند و آذربایجان داعیه ثبت چوگان به نام خودشان را دارند و حتی آذربایجان برای ثبت آن در یونسکو اقدام کرد که سر و صدای زیادی به پا کرد و می شود گفت ما باید ممنون آذربایجان هم باشیم که با این کار باعث ایجاد حساسیت هایی در بعضی مسئولین کشور ما شد. ولی در نهایت نتوانستند چوگان را به نام خود کند. یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که در یونسکو این قانون وجود دارد که هر کشوری در هر سال فقط یک چیز را می تواند به نام خودش به ثبت برساند، و ما باید در مدیریت مواردی که برای یونسکو ارسال می کنیم دقت بیشتری داشته باشیم. موضوعاتی که کشورهای دیگر هم برای آن ادعا دارند باید بیشتر مورد توجه و تمرکز قرار بگیرد. ما قرار بود در سال 2016 برای ثبت جهانی چوگان اقدام کنیم که الان یک سال به تعویق افتاده و به سال 2017 موکول شده است. آذربایجان خواست چوگان را به نام خودش به ثبت جهانی برساند، که ما با خبر شدیم و جلوی آن را گرفتیم و سعی کردیم با رایزنی هایی، این کشور را به عقب نشینی وادار کنیم. در نهایت آذربایجان خودش حق ثبت جهانی این بازی را برای ایران محفوظ دانست و بازی چوگان را فقط با اسب قره باغ که یک اسب محلی است به ثبت رساند. در نتیجه، هنوز راه برای ما باز است و می توانیم برای ثبت چوگان اقدام کنیم.

نقش برجسته چوگان روی جام

جهان اسب: چه اقداماتی برای گسترش بازی چوگان در ایران انجام داده اید؟

ما سعی کرده ایم تا جایی که می شود زیرساخت های این بازی فرهنگی را در ایران گسترش بدهیم. خیلی از هزینه های فدراسیون چوگان هم شخصی است و رییس فدراسیون چوگان و فعالان این فدراسیون خیلی اوقات با هزینه خودشان و یا به صورت افتخاری کارهایی در این زمینه انجام می دهند. مثلا ساخت مجموعه ورزشی چوگان که هزینه زیادی هم دارد چون یک زمین چوگان به خاطر اینکه اسبها روی آن می دوند حدود هشت برابر زمین چمن فوتبال باید چمن کاشته شود که کیفیت خاصی هم دارد تا گوی چوگان در آن بتواند حرکت کند، و اگر هزینه های مربوط به اصطبل ها و امکانات دیگر را هم اضافه کنیم مبلغ زیادی می شود. الان بیشتر وقت شناساندن ورزش چوگان به مردم است تا در این میدان حضور پیدا کنند و با این میراث فرهنگی ایران زمین آشنا شوند.

اسناد تاریخی چوگان ایران

جهان اسب: آینده ورزش چوگان در ایران را چطور می بینید؟

همین الان ورزش چوگان در ایران دارد پیشرفت می کند و اتفاقا جای پیشرفت خیلی خوبی هم دارد. برای مثال در سفر اخیر سفرا به ایران و بازدید آنها از میدان نقش جهان، خود آنها گفتند هزینه تبدیل میدان نقش جهان به کاربری اصلی اش که همان بازی چوگان باشد را تقبل می کنند. و یونسکو نیز با این مساله مشکلی ندارد. این امکان وجود دارد اما فعلا موانعی از طرف داخل ایران وجود دارد که امیدواریم برداشته شود. چون بازی چوگان بازی اصیل این منطقه بوده استو الان اگر دور میدان نقش جهان در بازارچه ها بگردید تصاویر چوگان را در مینیاتورها، نقش های ظروف، فرشها و خیلی از صنایع دستی اصیل این شهر می بینید. از نظر درآمد هم بازی چوگان می تواند بسیار پرمنفعت باشد. الان در امارات برای بازی یک چوکه چوگان 500 دلار می دهند. شما فکر کنید چوگان بازان برای بازی در مرکز چوگان دنیا یعنی میدان نقش جهان اصفهان چقدر هزینه می کنند. چون همانطور که گفته شد چوگان بازان دنیا غالبا از بزرگان سیاسی، ورزشی و اقتصادی کشور خودشان هستند. در بازدید میدان نقش جهان، چوگان بازان خارجی افتخارشان این بود که در گوشه ای از این میدان یک گوی زدند و این برایشان خیلی ارزشمند و افتخار بزرگی بود. چنین افرادی هزاران دلار خرج می کنند و خرید هم می کنند چون افراد متمولی هستند. آنها هم تضمین می کردند که تبدیل میدان نقش جهان به زمین چوگان می تواند با جذب توریست و برگزاری مسابقات درآمد زیادی در بر داشته باشد. الان برای بازی های ساده چوگان در کشورهای خارجی، بلیط ورود به جایگاه تماشاچیان پنج هزار دلار است. حالا ببینید جایگاه VIP در عالی قاپوی اصفهان چقدر می تواند ارزشمند باشد.

پخش موسیقی زنده در مسابقات چوگان

به هر حال، ما هم در اصفهان و هم در قزوین و شهرهای دیگری که در این زمینه قدمتی دارند در حال گسترش و احیای بازی چوگان هستیم، چون در همه دنیا اصالت و قدمت در این بازی اهمیت زیادی دارد. همان اسبهایی که الان در میدان نقش جهان می گردند درواقع آثار و بازمانده های همان بازیهای چوگان قدیم هستند که الان دیگر اجرا نمی شود. ما امیدواریم که این موانع هم برطرف شود و بتوانیم این سنت دیرینه ایرانی را احیا کنیم.

جهان اسب: از همکاری شما سپاسگزاریم. به امید ایران پیروزتر.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) گفتگو Sun, 13 Sep 2015 12:12:21 +0000