اسب اصيل خوزستان

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

اساطير و افسانه هاي نژاد عرب با گذشت هر سده رشد يافته ، پر و بال بيشتري گرفتند : داستانهايي از دلاوريها ، شجاعتها ، پايداريها ، سلسله هاي توانمند و دودمانهاي بسيار.

باورهاي مذهبي ، خرافات و سنتها همه به طبيعت نژاد عرب ، شكل و رنگ آن تاثير گذاشتند .

 

باور بر اين بود كه تحدب و برجستگي روي پيشاني حامل رحمت خداوند ( الله ) بود .
بنابراين هرچه تحدب پيشاني بيشتر بود يا به عبارتي جبه بزرگتر بود، رحمات بيشتري شامل حال صاحبان اين اسبان مي شد.
گردن بزرگ كماندار با سينه بلند نشان شجاعت بود . در حاليكه دم افراشته ، باشكوه و پر جلوه نشان دهنده غرور و افتخار . اينها ويژگيهايي بودند كه ارجمند شمرده مي شدند و بنابراين صاحبان اسبان عرب با دقت بسيار اسبان خود را براي نژاد گيري و پرورش نسل گزينش مي كردند . با توجه به قسمتي از مفاهيم مذهبي كه مربوط به اسب عرب بوده و همچنين سهمي كه اسب عرب در بدست آوردن ثروت و امنيت قبايل داشت ، اين نژاد در انزوا و به دور از ديگر نژادها پرورش يافته و شكوفا شد . پاكي و خلوص نژادهاي استفاده شده و رسومات و سنتي كه براي پرورش قرار داده بودند ، باعث شد كه نژاد عربي خالص ( اصيل ) بماند و درست همانطور و به همان شكلي كه ازطرف خداوند انتخاب شده بود جلوه گر شود .

 

در قبايل عرب ، هر تلاقي با خونهاي خارجي موجود در كوهها و شهرهايي كه صحرا را احاطه كرده بودند اكيداً ممنوع بود .

در حاليكه ديگر نژادهاي صحرا در آفريقاي شمالي و محدوده هاي اطراف صحراهاي بزرگ پرورش مي يافتند ، از نظر اعراب آن اسبان هيچ ارزشي نداشتند .
اعراب عقيده داشتند كه خون اسبان تركها و اجنبيهاي وحشي قطعاً با خون اصيل و پاك اسبان عرب فرق داشته و از اين رو اعراب مغرور با ديده حقارت به نژادهاي ديگر مي نگريستند . اسبهاي عربي در ابتدا وسيله اي براي جنگيدن بودند ( همانطور كه از اسبها در اكثر جوامع آن روزگار براي جنگيدن استفاده مي شد ) يك مركب و سوار خوب مي توانست به راحتي به قبيله دشمن حمله كرده و گله هاي گوسفندان ، شتران و بزهايشان را گرفته و آنها را به ثروت قبيله خود بيفزايند چنين يورشي تنها زماني موفق بود كه مهاجمين مي توانستند با سرعت و به طور ناگهاني حمله كرده و به سرعت نيز فرار كنند . در اين ميان ماديانها بهترين مركبها براي گروههاي يورش و تاخت و تاز كننده بودند ، چرا كه بر خلاف زيانها ، با شيهه كشيدن براي اسبهاي قبيله دشمن ، آنها را از وجود خود در آن نزديكي آگاه نمي كردند .

 

بهترين ماديانهاي جنگي دلاوريها و شجاعتهاي خود را در نبردهاي سنگين به نمايش مي گذاردند . جايي كه با وجود خشم ، خشونت ، نيزه هاي در حال پرتاب و بار سنگيني كه حمل مي كردندكمر خم نكرده و ابراز خستگي نمي كردند .

در طي قرنها ، قبايلي كه در سالها صحراهاي شمال ( سوريه كنوني ) را سير مي كردند به عنوان ، بهترين ، شايسته ترين پرورش دهندگان اسبان عالي شناخته شدند . در چنين زماني هيچ هديه اي بزرگتر ، با ارزشتر و گرانبهاتر ازيك ماديان عرب نبود . خانواده ماديانها يا نژادها عموماً براساس نام قبيله يا شيخي كه آنها را پرورش مي داد نامگذاري مي شدند . باديه نشينان بيش از هر چيز براي نژادهاي خالص و پاك ارزش قائل بودند.

اختصاصی دنیای اسب

بازدید 7863 بار آخرین ویرایش در جمعه, 26 ارديبهشت 1393 ساعت 23:51

تماس با ما :

  • تلفن ها:                                      
  • 021-44549886
  • 0912-5403140                             
  • ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس :

  • تهران - ضلع شرقی استادیوم آزادی - شهرک آزادی - بلوار امام خمینی - نبش خیابان تیر دوم

همراه ما باشید:

 

  تلگرام جهان اسب