بیشتر بدانیم - سایت جهان اسب - سایت جهان اسب http://irhorseworld.org Tue, 21 Nov 2017 11:59:13 +0000 fa-ir همه چیز درباره گرم کردن قبل از ورزش http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/808-warm-up.html http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/808-warm-up.html همه چیز درباره گرم کردن قبل از ورزش

ورزش حرفه ای اگر بدون داشتن اطلاعات و رعایت نکات لازم انجام شود تقریبا همیشه خطر ایجاد آسیب را با خود به همراه خواهد داشت. ورزش سوارکاری یکی از ورزش هایی است که برای انجام آن حتما نیاز به داشتن اطلاعات کافی درباره نحوه انجام ورزش بدون آسیب خواهید داشت. متن زیر برگرفته از سایت باشگاه خبرنگاران می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

 آسیب در ورزش سوارکاری

پرداختن به ورزش بدون آسیب دیدگی

پزشکان ورزشی معتقدند گرم کردن وسرد کردن بدن در تمرینات ، نقش مهمی در پیشگیری از بروز آسیب دیدگی های ورزشی دارد. قصه اکثر آسیب دیدگی ها از آنجا شروع می شود که دیرتر از همیشه به تمرین رسیدید، اما قصد دارید تمرین سنگینی انجام دهید، و از آنجاییکه وقت کم است، بدن خود را گرم نمی‌‏کنید و مشغول تمرین می شوید. غافل از اینکه گرم و سرد کردن اصولی عضلات بدن برای یک تمرین فیزیکی خوب و کسب آرامش پس از تمرین بسیار لازم و ضروری است.

 

گرم کردن بدن قبل از تمرینات ورزشی

فیزیولوژیست های ورزشی معتقدند كه تمرینات گرم كردن برای آماده سازی قلب ، شش ها و عضلات ضروری است تا درطی تمرینات شدید ورزشی نیاز این اندام ها تامین شود زیرا در تمام فعالیت های ورزشی این اندام ها درگیر خواهند بود.

گرم کردن به حرکات آهسته و فعالیت های سبک قبل از تمرین اصلی یا مسابقه گفته می شود که هدف آن آماده کردن بدن، عضلات و مفاصل برای تمرین شدید یا مسابقه است .کارشناسان تربیت بدنی معتقدند که هرچه مدت زمان و شدت تمرینتان بیشتر باشد، باید به همان نسبت بدنتان را بیشتر گرم کنید. عرق کردن می‌‏تواند نشانه‌‏ی خوبی از گرم شدن نسبی عضلات بدن باشد.

اهمیت گرم كردن بدن

يكي از مهمترين مبحث هايي كه در تمرينات ورزشی باید به آن پرداخت ، گرم كردن بدن است تا جاییکه کارشناسان و متخصصان فيزيولوژي ورزشی براین باورند که هر ورزشكاري که بتواند بدنش رابه خوبی گرم کند ، خون و اكسيژن به عضلاتش آسان تر می رسد و در نهایت آن فرد در تمرين عملکرد بهتری دارد .زیرا خون و اكسيژن کافی به عضلات راحت تر می رسد. خون ورزشكار سرشار از اكسيژن بوده وبه خوبی در اختیار سلول عضلاني قرار خواهد گرفت و نمي گذارد اسيدلاكتيك در عضله جمع شود و باعث درد آن ناحيه گردد.

گرم کردن بدن برای پیشگیری از آسیب های ورزشی انجام می شود. اکثر مطالعات نشان می دهد گرم کردن بدن از بروز ضرب دیدگی ها و پارگی فیبر های عضلانی از محل اتصال تاندونی آنها پیشگیری می کند یا از میزان آنها را کاهش می دهد.

گرم کردن قبل از سوارکاری

همچنین با گرم کردن بدن قبل از تمرین درجه حرارت نیز افزایش پیدا می کند و دستگاه واعضای تنفسی بيشتر درگير می شوند و، به طوری که به ديافراگم كه يكي از مهمترين اعضای دستگاه تنفسی محسوب می شود، خون و اكسيژن بيشتري رسيده در نتيجه باعث بهبود در تنفس فرد ورزشكار مي شود.

فواید گرم کردن بدن

گرم کردن به گردش خون در بدن کمک کرده و مفاصل را نرم و روان می‌‏کند ودر این صورت احتمال پارگی های عضلانی و پیچ خوردگی های تاندونی کاهش می یابد و در پیشگیری از درد های عضلانی نیز موثر است .همچنین باعث افزایش جذب اکسیژن و مواد مغذی برای ماهیچه‌‏ها شده و مانع از خروج سریع هوای تنفس‌‏شده از بدن می‌‏شود.ضمن اینکه قلب انسان را برای انجام فعالیت فیزیکی آماده کرده و از افزایش سریع فشار خون جلوگیری می‌‏کند.

انواع گرم کردن بدن

گرم کردن به دونوع عمومی و اختصاصی تقسیم می شود.

گرم کردن قبل از سوارکاری

گرم كردن عمومي بدن:

در اين مرحله از گرم كردن، تمام عضلات و اندام های بدن از طريق بالا بردن درجه حرارت بدن و همچنين دستگاه هاي قلبي _ عروقي و تنفسي از طريق افزايش ضريان قلب و تنفس آماده پرداختن به فعاليت ورزشي مي شوند كه شامل حركاتي است كه بدن را به طور كلي و عمومي گرم مي كند؛ در كليه رشته هاي ورزشي انجام مي شود و با فنون و مهارت هايي كه بايد در يك رشته خاص ورزشي انجام شود مستقيماٌ ارتباط ندارد .گرم كردن عمومي سه مرحله راه رفتن و دو آهسته ، نرمش هاي عمومي و حركات كششي ايستا و پويا تشکیل شده است.

گرم كردن اختصاصي بدن:

در اين مرحله آماده سازي كامل عضلات درگير در فعاليت ورزشي مورد نظر با استفاده از حركات مختلف بدون وسيله و يا با وسيله مد نظر مي باشد، گرم كردن اختصاصي مرور فن و مهارت هايي است كه ورزشكار در تمرين يا مسابقه بايد انجام دهد، براي مثال : در رشته واليبال بازيكنان پس از گرم كردن عمومي، چند حركت پاس پنجه و ساعد و اسپك را انجام مي دهند يا در بازي بسكتبال بازيكنان چند بار انواع دريبل، پاس، شوت، ريباند و ضد حمله را تمرين مي كنند.

گرم کردن قبل از سوارکاری

توجه کنید افراد غیرحرفه ای که در باشگاه های ورزشی و یا پارک ها برای سلامتی و یا تناسب اندام ورزش می کنند، بهتر است که بیشتر به گرم کردن عمومی بدن بپردازند و در صورت پرداختن به رشته ورزشی خاصی زیر نظر مربی زبده تمرینات گرم کردن اختصاصی را انجام دهند.

توصیه های مهم در گرم کردن

-شرايط محيطي: هر قدر هوا سرد تر باشد مدت گرم كردن بايد بيشتر باشد ، بنابراين در مناطق و فصل هاي گرم يا معتدل مدت 5 تا 10 دقيقه و در هواي سرد 10 تا 20 دقيقه توصيه مي شود.

- لباس ورزشكار: ميزان پوشش و لباس ورزشكار بر مدت گرم كردن موثر است بنابراين بهتر است ورزشكار در هنگام سردي هوا با لباس گرم كن به نرمش بپردازد تا بدنش بهتر و سريع تر گرم شود و همچنين مي تواند در هنگام تمرين يا مسابقه از تعداد لباس خود بكاهد.

-صرف نظر از نوع تمرین، برنامه گرم كردن عمومی شامل حركات كششی و راه رفتن آرام است، همه ورزشکار ان حتی در سطوح بالای مهارتی باید انجام دهند.

-با توجه به توانایی و آمادگی جسمی خودتان در هر جلسه تمرین آماده ایجاد تغییرات جزیی در برنامه كششی خود باشید ممكن است گاهی احساس کنید، نیاز بیشتری به حركات انعطاف پذیری در این چلسه دارید.

-هر قدر آمادگي فرد بيشتر باشد مدت گرم كردن كم تر است و بر عكس؛ ورزشكاران قهرمان نيز از اهميت گرم كردن نبايد غافل باشند.

-هر چقدر مدت تمرين اصلي بيشتر باشد، مدت گرم كردن نيز بايد بيشتر باشد.

-با افزايش سن، نرمش و انعطاف پذيري كاهش مي يابد بنابراين بايد به مدت گرم كردن افزود.

- اگر ورزشكار سابقه آسيب ديدگي و ضرب ديدگي در يك ناحيه خاص داشته باشد لازم است آن را بيشتر گرم كند.

-شدت گرم كردن به ميزان آمادگي فرد بستگي دارد. براي مثال: گرم كردن كافي از نظر مدت و شدت براي قهرمان شناي المپيك باعث خستگي و درماندگي شنا گر عادي و تفريحي مي شود.

- گرم كردن باید به مدت۱۰ – ۱۵ دقیقه طول بكشد.

- حركات كششی بعد از دویدن نرم ، باید آرام و در عین حال كامل باشد.

- حركات كششی اولیه برای عضلاتی كه فشار بیشتری را دریافت خواهند كرد باید آرام باشد.

- دویدن آرام باید متناسب با شدت و ویژگی فعالیت و سطح آمادگی جسمانی شما باشد.

- بین حركات گرم كردن و فعالیت اصلی نباید بیش از چند دقیقه فاصله باشد.

- از برنامه گرم كردن باید احساس خوبی داشته باشید انواع مختلف گرم كردن را تجربه و سپس بهترین روش را انتخاب كنید.

- بخشی از برنامه گرم كردن باید شامل تمرینات اختصاصی باشد كه با فعالیت اصلی ارتباط پیدا می كند.

گرم کردن قبل از سوارکاری

طبق توصیه کارشناسان تربیت بدنی و پزشکان ورزشی تمرینات ورزشی باید با مرحله گرم کردن شروع و با مرحله سرد کردن پایان یابد. بنابراین درهر جلسه تمرین علاوه بر خصوصیات خاص خود که با توجه به نیاز ورزشکار تامین می شود مانند نوع فعالیت ، شدت و مدت باید شامل مرحله گرم کردن اولیه و مرحله سرد کردن انتهایی نیز باشد .در این گزارش به طور مفصل به اهمیت و فواید گرم کردن بدن قبل از هر جلسه تمرین پرداختیم برای روشن شدن اهمیت سرد کردن بدن در گزارش آتی با ما همراه باشید.

(طیبه خزاعلی)

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) بیشتر بدانیم Thu, 14 Jan 2016 18:02:25 +0000
همه چیز درباره مسابقات FEI Challenge http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/815-fei-challenges.html http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/815-fei-challenges.html همه چیز درباره مسابقات FEI Challenge

دپارتمان همبستگی فدراسیون جهانی سوارکاری دو مجموعه رقابت های مبتنی بر پیشرفت با نام مبارزه جهانی پرش با اسب و درساژ یا همان مسابقات اف ای آی چَلنج (FEI World Dressage and Jumping Challenges)  برگزار می کند.

هدف از برگزاری این رقابت ها این است که برای آن دسته از سوارکاران کم تجربه تر که در کشورهای دورتر زندگی می کنند و در شرایط عادی نمی توانند در رقابت های بین المللی شرکت کنند، فرصت رقابت بین المللی بدون نیاز به ترک کشورشان فراهم شود.

مسابقات پرش با اسب fei challenge

کشورهای شرکت کننده در اف ای آی چلنج درساژ و پرش به چندین منطقه جغرافیایی تقسیم می شوند. هر منطقه برای درساژ حدود 4 تا 6 کشور و برای پرش با اسب 3 تا 8 کشور را شامل می شود. هر دو رقابت درساژ و پرش در هر گروه به صورت تیمی و انفرادی انجام می شود. این رقابت ها هر سال می تواند از یکم ژانویه تا 31 دسامبر برگزار گردد.

مسابقات درساژ fei challenge

 

سوالات متداول درباره رقابت های پرش با اسب FEI Challenge

1.    آیا یک سوارکار می تواند با بیش از یک اسب مسابقه بدهد؟

شرکت کنندگان می توانند در یک طبقه با بیش از یک اسب شرکت کنند، اما فقط امتیازات یکی از اسب ها در نتایج نهایی در نظر گرفته می شود. این اسب باید قبل از آغاز اولین رقابت در فرم بیانیه رسمی مسابقات (قابل دسترس در صفحه دانلودها) مشخص شده و مورد تایید و امضای رییس هیات داوران قرار گرفته باشد. اسب مشخص شده باید در هر راند اول، زودتر واد مسابقه شود. تنها نتایجی که در امتیاز نهایی فرد محاسبه می شود، امتیازات مربوط به همان اسبی اشت که از قبل مشخص و اعلام شده است.

مسابقات پرش با اسب fei challenge

2.    آیا سوارکاری که در رقابت های CSI شرکت کرده می تواند در FEI Challenge هم شرکت کند؟

با تغییر روال و با توجه به قوانین جدید، شرکت در این رقابت ها در حال حاضر محدود به سوارکارانی است که در CSI2* و بالاتر از آن شرکت کرده اند. طبق ماده 3.6 قوانین رقابت های جهانی FEI Challenge:
3.6. ورزشکارانی که در رویدادهای CSI2* و بالاتر از آن (شامل بازی ها و مسابقات قهرمانی پیشکسوتان/ قاره ای، WEG و OG) اجازه رقابت را ندارند.

محدودیت های دیگری ممکن است بر اساس معیارهای فدراسیون های ملی اعمال شود. ورزشکاران برای اطلاع از این محدودیت ها باید به مقررات ملی کشور خود مراجعه نمایند.

ورزشکاری که به مدت بیش از سه سال در هیچ یک از رقابت های بالا شرکت نکرده باشد اجازه حضور مجدد در رقابت های پرش با اسب FEI Challenge  را دارد.

مسابقات پرش با اسب fei challenge

 

3.    آیا یک سوارکار یا اسب می تواند در هر دو طبقه رقابت کند؟

بله، یک سوارکار می تواند در هر دو طبقه شرکت کند اما نه با همان اسب. و یک اسب نیز در صورتی که این دو رقابت همزمان برگزار نشود می تواند در هر دو طبقه حضور پیدا کند.

4.    آیا رقابت های جهانی پرش با اسب FEI Challenge می تواند فرد را برای حضور در بازی های المپیک جوانان واجد شرایط کند؟

طبقه A رقابت های جهانی پرش با اسب FEI Challenge تنها در مناطق آمریکای مرکزی، جزایر کاریبی، آفریقا، آسیا و استرالیا جزء رقابت هایی است که سوارکاران را واجد شرایط شرکت در YOG (بازیهای المپیک جوانان) می کند. برای اطلاعات بیشتر، به سایت فدراسیون جهانی سوارکاری قسمت Events > Games > YOG مراجعه نمایید.

مسابقات پرش با اسب fei challenge

رقابت های اف ای آی چلنج در حال حاضر به ده منطقه جغرافیایی تقسیم شده است. این رقابت ها در یک گروه سنی (15 ساله و بالاتر برای طبقه A و B، 14 ساله و بالاتر برای طبقه C) در طبقات زیر برگزار می شود:

•    طبقه A: 20/1 تا 30/1 متر
•    طبقه B: 10/1 تا 20/1 متر
•    طبقه C: 00/1 تا 10/1 متر

سطح بندی انفرادی:

FEI Challenge جهانی پرش با اسب بر حسب کشور، منطقه جغرافیایی و طبقه، سطح بندی انفرادی ارائه می دهد.

سطح بندی تیمی:

FEI Challenge جهانی پرش با اسب بر حسب منطقه جغرافیایی سطح بندی تیمی ارائه می دهد.

سوارکاران شرکت کننده در رقابت های جهانی پرش با اسب FEI Challenge در مسابقاتی یکسان با اندازه زمین یکسان (65 در 45 متر) و تحت نظر طراح مسابقات منصوب از طرف فدراسیون جهانی سوارکاری رقابت می کنند.

مسابقات پرش با اسب fei challenge

رشد ورزش سوارکاری

رقابت های جهانی پرش با اسب FEI Challenge با متصل کردن رقابت ها با مربیگری، اهداف آموزشی خود را نیز دنبال می کند. جنبه های فنی مسابقات با سطوح 1 و 2 سیستم تربیت مربی فدراسیون جهانی سوارکاری مطابقت دارد، که در NFهای یکسان که در رقابت های جهانی پرش با اسب FEI Challenge حضور دارند اجرا می شود.

رقابت های جهانی پرش با اسب FEI Challenge بین روزهای 1 زانویه تا 31 دسامبر می تواند برگزار شود. مسابقات پرش با اسب و درساژ اف ای آی چلنج در تهران نیز برگزار می شود.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) بیشتر بدانیم Fri, 01 Jan 2016 11:01:23 +0000
روشهای مختلف آزمایشگاهی در تعیین ژنوتیپ های اسب در دنیای امروز http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/787-horse-genotype.html http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/787-horse-genotype.html روشهای مختلف آزمایشگاهی در تعیین ژنوتیپ های اسب در دنیای امروز

مسعود خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری طی مقاله ای، با توجه به بکارگیری روشهای مختلف آزمایشگاهی برای تعیین ژنوتیپ اسبها، اطلاعات لازم در این زمینه را در اختیار اسب دوستان گذاشته است.

به گزارش جهان اسب از سایت رسمی فدراسیون سوارکاری ایران، متن این مقاله بدین شرح است:

 

                                                                     به نام خدا
                          از آنجائیکه استفاده از روشهای مختلف آزمایشگاهی در تعیین ژنوتیپ های
                            اسب در دنیای امروز رایج گردیده است و هموطنان عزیز ما نیز کم و بیش
                              اطلاعات و شنیده هایی از بابت این روشها دارند لازم دیدم بطور کاملا
                             خلاصه مطلبی راجع به تفاوت این روشها به اطلاع مالکین و علاقمندان
                            محترم برسانم.
                                                                                                         با تشکر
                                                                                                  مسعود خلیلی
                                                                                                    مهرماه ۱۳۹۴

تفاوت روش های توالی یابی و تعیین ژنوتیپ ژنوم در اسب:

همانطور که از اصطلاح تعیین ژنوتیپ مشهود است در این روش، افراد برای یکسری جایگاهای ژنومی مشخص، تعیین ژنوتیپ می شوند. از روش های تعیین «وتیپ می توان به دو روش ژنوتیپ، استفاده از نشانگر(مارکر) های میکروساتلایت(SSR) و تراشه های ژنومی ۵۰هزار و یا ۷۰هزار SNP اشاره کرد. ژنوم اسب به طور متوسط دارای ۲.۵ الی ۲.۷ میلیارد جفت باز می باشد که از این تعداد، برخی از جایگاهها با توجه به تنوع ( پلی مورفیسم بودن SNPها)، عاملی بودن (سببی بود یا causative) و رعایت فاصله بین جایگاه بادرنظر گرفتن میزان LD تعیین ژنوتیپ می بشوند که در روش SSR تنها تعداد معدودی جایگاه حدود ۱۰-۱۰۰ مارکر تعیین ژنوتیپ می شوند. در روش دوم که تعیین ژنوتیپ با تراشه های ژنومی می باشد، تعداد مارکرهای بیشتری به نسبت روش SSR مورد بررسی قرار میگیرد و حدود ۵۰ الی ۷۰ هزار مارکر SNP را دربرمیگیرد که برروی تراشه های ژنومی تجاری طراحی شده اند. لازم به ذکر است که مارکرها انتخاب شده باید مورد تایید تیم تحقیقاتی ژنوم اسب زیر نظر انجمن جهانی ژنتیک حیوانی (ISAG) و همچنین اعضای پروژه جهانی ژنوم اسب (HGP) باشند.

روش مارکرهای میکروساتلایت:
*مزایا
    بررسی و تصحیح روابط شجره، نسبتاً کم انجام آزمایش، سرعت بالا، امکان انجام در بسیاری از آزمایشگاههای مرجع ژنتیکی
*معایب
    عدم امکان بررسی تنوع ژنتیکی کل ژنوم اسب، امکان خطا در آزمایشگاههای مختلف، درنظر گرفتن تنها ۰۰۰۰۰۲/۰ درصد کل ژنوم یعنی به ازای هر یکصد میلیون باز از ته موجود در ژنوم اسب حدود دو جایگاه بررسی می شود.
روش تراشه های ژنومی (SNP bead chip):
*مزایا:
    سرعت نسبتاً بالا

روش اجرا:

الف-نمونه برداری
 برای این تحقیق سعی می شود از تعداد حدود ۱۰ راس اسب خالص از کل جمعیت های اسبهای موجود در هر نژاد با استفاده از ونوجکت حاوی ماده ضد انعقادEDTA از سیاهرگ گردنی خونگیری به عمل آید. میزان خون استحصالی از هر اسب در ونوجکت ۴ میلی لیتر خواهد بود. نمونه های خود در محیط سرد بلافاصله پس از استحصال به آزمایشگاه منتقل و در فریزر ۲۰- درجه سانتیگراد تا زمان استخراج DNA نگهداری می شود.

ب- استخراج DNA
کل DNA ژنومیک با استفاده از کیت استخراجی DNA از خون پستانداران استخراج خواهد شد.

ج- توالی یابی ژنوم
 نمونه ها از ۱۰ راس اسب دارای شجره و خلوص نژادی مرتبط با ویژگی های مورفولوژیکی نژاد مربوطه جمع آوری شده و پیش از انجام توالی یابی High-throughput، از یک روش شاده و کم هزینه برای غنی سازی ژنومی استفاده خواهد شد. برای توالی یابی از دو روش Illumina GAIIx sequencer  وNex Generation Sequencing (NGS) استفاده خواهد شد. پیش از این نیز از همین روش با دستگاه ۴۵۴ استفاده خواهد شده است. کاهش الگو(Template reduction) بمنظور اطمینان از پوشش مناسب ژنومی، خصوصاً برای ژنوم های بزرگ ضروری خواهد بود. در این تحقیق هضم با آنزیم برشی و انتخاب براساس اندازه بر روی ژل آگارز بکار خواهد رفت. با توجه به اینکه در این روش از Ligating bar codes برای DNA هر فرد استفاده خواهد می شود، این پروتکل برای مطالعاتی که در آنها از تعداد زیادی فرد استفاده می شود (مانند نقشه ارتباطی، اکولوژی مولکولی و ژنومیکس جمعیت) مناسب است.
 مراحل این روش مشابه پروتکل AFLP است و به آسانی می تواند برای تغییر تعداد نواحی الگوی تولید شده برای توالی یابی اصلاح خواهد گردد. در ابتداDNA الگو با استفاده از دو آنزیم برش داده می شود، سپس تکثیر با PCR صورت خواهد گرفته و گزینش بر اساس اندازه و بمنظور تولید قطعات مختلفت برای توالی یابی، برروی ژل آگارز صورت خواهد گرفت. با بکارگیری تکنولوژی توالی یابی Illumine و بارکدهای ۱۰ بازی منحصر به فرد، امکان مخلوط کردن محصولات برای توالی یابی چندگانه با کارایی بالا فراهم نیز استفاه خواهد شد. علاوه بر این، قرار دادن بارکد درون قطعات توالی یابی شده، نیاز به استفاده از آغازگر دوم Illumina را مرتفع می سازد.

*معایب:
    هزینه نسبتاً بالا
    عدم وجود SNP های اختصاصی اسب های بومی ایران در تراشه های تجاری، چرا که در زمان تهیه این تراشه نمونه توالی یابی شده از اسب های بومی ایران وجود نداشت.
    درنظر گرفتن تنوع کمتر باتوجه به درنظر گرفتن تعداد جایگاه کمتر، به ازای هر یکصد هزار باز موجود در ژنوم اسب حدود دو جایگه بررسی می شود
    نیاز به تعیین توالی بازهای ژنومی مورد نیاز اطراف SNP مورد نظر و SNP مرتبط با عملکرد
همانطور که ذکر شد از حدود ۲.۵ میلیارد جفت باز تنها تعداد ۰۰۲/۰ درصد از آنها یعنی ۵۰ تا ۷۰ هزار جایگاه جهت تعیین ژنوتیپ طراحی شده که لازم اسب جهت بررسی دقیق ارتباط با جایگاهها با عملکرد و تعیین خلوص و یا عدم خلوص بالاتر، نیاز به تعیین توالی بازهای ژنومی اطراف هر مارکر SNP می باشد.
نکته: مهمترین دلیل انجام توالی یابی اسب های پایه برای تشکیل پایه ژنومیکی نیاز به توالی یابی مجدد نمونه های خالص تعیین شده برای SNP های خاص نژادی برآورده شده با روش تراشه های ژنومی می باشد.

توالی یابی:
در روش توالی یابی، امکان بررسی تمام تنوع ژنومی موجود در هر فرد را با استفاده از تکنولوژی های نوین فراهم می کند که در حال حاضر با حداقل هزینه ممکن به نسبت دیگر روشهای موجود مانند تعیین ژنوتیپ با روش تراشه های ژنومی، توالی کل ژنوم افراد شناسایی شده و باتوجه به موارد مذکور در این روش با دقت بالا برای موارد زیر نیز بکار گرفته شود.
امکان انجام آنالیز بیوانفورماتیکی، بررسی شبکه های زیستی، بررسی مطالعات اومیکس(ژنومیکس، پروتئومیکس، متابولومیکس)
*الزامات: انجام این روش تنها برای تعداد اسب خالص جهت تشکیل پایه ژنومیکی الزامی می باشد و بعد از تشکیل پایه ژنومیکی اسب های دیگر جهت مقایسه با پایه از روشهای دیگر مانند SSR و یا تراشه ژنومی استفاده می شود.

در مرحله نهایی قطعات توالی یابی شده با ژنوم رفرنس مقایسه شده و سپس با مطالعات بیوانفورماتیکی SNP های عاملی و پلی مورفیک شناسایی می شود. در این مرحله حدود ۲۰ میلیون SNP ممکن است تشخیص داده شود که از این تعداد ممکن است ۱۰ درصد از این ماکرها، SNP های پلی مورفیسم بالاتر داشته باشند که اختصاصا مربوط به این نژاد خواهند بود که در تراشه اختصاصی و درنسخه های بعدی تراشه های ژنومی تجاری موجود اضافه خواهند شد.
 بعد از تشخیصSNP های عاملی باید اطلاعات فنوتیپی را با این SNP ها آنالیز نمود که به این مرحله مطالعات پیوستگی پویش ژنومی(GWAS) گویند و تاثیرSNP ها را بر صفات عملکردی برآورد می کنند که از نتایج این بخش می توان انتخاب ژنومیکی برای اسبهای جوان که دارای SNP های مفید هستند، استفاده کرد.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) بیشتر بدانیم Sun, 11 Oct 2015 21:41:14 +0000
همه چیز درباره مکمل های ورزشی http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/557-everything-about-sport-supplements.html http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/557-everything-about-sport-supplements.html همه چیز درباره مکمل های ورزشی

ورزش و مكملهاي غذايي: چگونه می توانید بفهمید که نیازهای خاص دارید یا اینکه رژیم غذایی شما فاقد مواد مغذی کلیدی است؟

 

شما به عنوان یک ورزشکار از ارزیابی تغذیه ای برای بررسی عادات غذایی اخیرتان، تشخیص مواردی که به طور مناسب رعایت می کنید، برای نشان دادن راههای بهبود و شناسایی نیاز خود به مکمل ها سود خواهید برد. تجربه نشان میدهد ورزشکاران از مکملهایی استفاده میکنند که رژیم غذایی آنها بطور کامل این نیازها را تأمین نموده و در مورد مواد مغذی که کمبود دارند از مکمل مناسب استفاده نمی نمایند. یک ارزیابی تغذیه ای میتواند خلاءهای تغذیه‌ای شما را پرکند.

بسیاری از ورزشکاران حرفه ای ادعا می کنند که از مصرف مکملها سود برده اند، با این حال در مورد ادعای این ورزشکاران دو نکته را باید به خاطر داشت: نخست آنکه بسیاری از این ورزشکاران حرفه ای از طریق انجام فعالیت های بسیار شدید و طاقت فرسا به بدنشان فشار می آورند. ممکن است در برخی مراحل تمرین خود به مواد مغذی اضافی نیاز داشته باشند. بسیاری از تبلیغاتی که برای مکمل ها میشوند، اغواکننده و فریبنده هستند. شاید مصرف یک قرص از اینکه در روز سه لیوان شیر بنوشید و یک ظرف لوبیا بخورید ساده تر به نظر برسد، ولی مصرف مکملها یک راه حل ساده نیست. قسمت دشوار در ارزیابی دعوی سازندگان مکمل ها این است که بر خلاف داروها و مواد غذایی لازم نیست که سازندگان مکمل به طور قانونی بی خطر بودن یا موثر بودن مصرف آنها را اثبات نمایند. این بدان معنی است که شما به عنوان یک مصرف کننده باید در اینکه از مکمل استفاده کنید یا نه بسیار محتاط باشید قبل از مصرف یک مکمل غذایی، به سوالات زیر پاسخ دهید:

همه چیز درباره مکمل های ورزشی

آیا مصرف مكملها قانونی است؟

بسیاری از مواد موجود در مکملهای غذایی برای ورزشکاران شرکت کننده در مسابقات ممنوع بوده و جزو موارد دوپینگ محسوب میشوند. بنابراین مراقب باشید که اشتباهاً از مکملی استفاده نکنید که باعث محرومیت شما از ورزش شود و برچسب روی مکمل را با دقت مطالعه کنید تا بدانید واقعاً چه چیزی در این مکمل وجود دارد.

آیا مصرف مكملهاي غذايي بی خطر است؟

بعضی مکملهای غذایی (حتی مواد مغذی آلی) در صورتی که بیش از حد توصیه شده دریافت شوند، دارای عوارض سمی خواهند بود. سایر مواد نیز ممکن است باعث عدم تعادل و کمبود شوند که به چگونگی تداخل عمل آنها با سایر مواد مغذی در بدن بستگی دارد. بر خلاف داروها، مکملهای غذایی قبل از اقدام به فروش تحت آزمونهای امنیتی وسیع قرار نمي گیرند. لذا احتمال بروز عوارض پيش بيني نشده در آنها وجود دارد.

آیا مصرف مكملهاي غذايي موثر است؟

به منظور تعیین اثربخشی یک ماده غذایی، مطالعات کیفی زیادی مورد نیاز است. یک مطالعه منفرد روی تعداد کمی از افراد کافی نیست. لذا بدرستي نمي توان به اين سوال  پاسخ داد.

آیا مصرف مكمل براي ورزشكاران ضروري است؟

با وجود اینکه مکمل ممکن است قانونی، بی خطر و موثر باشد (به عنوان بهبود دهنده کارآیی)، لازم است تعیین کنید که آیا واقعاً به آن نیاز دارید یا نه. به عنوان مثال در بسیاری از دوندگان مسافتهای طولانی زن ذخایر آهن پایین است و می توانند از مکمل آهن بهره ببرند، ولی در صورتی که ذخایر شما طبیعی باشند، این مکمل برای شما ضروری نیست. کراتین ممکن است برای ورزشکاران درگیر در ورزشهای قدرتی تا حدی ارزشمند باشد ولی در صورتی که یک ورزشکار استقامتی هستید نیازی به آن ندارید و عوارض جانبی احتمالی آن توجیه پذیر نیست. این مطلب را همیشه در نظر داشته باشید که هیچ رژیم غذایی وجود ندارد که موجب قهرمانی یک ورزشکار عادی گردد. فقط رژیم غذایی صحیح و منطقی، شرایط را برای حداکثر آمادگی جسمانی و انجام مطلوبی فعالیت مهیا میکند.

مکمل های ورزشی، خوب یا بد؟

مکمل ها از نظر ترکیبات، تاثیرات، کیفیت، مقدار و زمان استفاده با یکدیگر متفاوتند. به طور کلی این دسته از مکمل ها دارای دو بعد فردی و اجتماعی هستند که اثرات مثبت و منفی آنها ابتدا در جسم و روح خود ورزشکار و سپس در جامعه ای که در آن زندگی می کند پدیدار می شود.

متاسفانه کم نبوده و نیستند ورزشکارانی که به سبب نداشتن فرهنگ و دانش استفاده درست و اصولی از این گونه از مکمل ها، علاوه بر صرف هزینه های گزاف، ندانسته سلامتی خود و جامعه را به خطر انداخته و صدمات جبران ناپذیری را به جان خود می خرند.

استفاده از این مکمل ها وابسته به سن، جنس، سابقه تمرین، مرحله تمرین، اهداف تمرین، شدت تمرین، مدت تمرین، تغذیه، سابقه بیماری و بسیاری از موارد دیگر می باشد که برنامه آن باید توسط مربیان یا کارشناسان تغذیه ورزشی آگاه تهیه و تنظیم گردد.

با توجه به اینکه بیشتر این مکمل ها به صورت صنعتی و از طریق واکنش های شیمیایی تولید و روانه بازار مصرف می شوند، باید از لحاظ کیفیت در سطح بسیار مطلوبی قرار داشته باشند تا بعد از ورود به بدن به راحتی توسط اندام های مربوطه شناسایی و جذب شوند، در غیر این صورت سبب بروز اختلالات جدی در سلامت دستگاه های مختلف بدن خواهند شد.

ورزش سوارکاری

بیشترین بخش کالری و مواد مورد نیاز بدن ورزشکار باید از طریق مواد غذایی طبیعی که حاوی ترکیبات مناسب هستند تامین گردد و تنها سهم کوچکی از آن به مکمل ها اختصاص یابد، زیرا همانطور که از نام آنها پیداست نقش تکمیل کننده را ایفا می کنند.

ورزشکاران مبتدی به هیچ عنوان نیاز به استفاده از مکمل ها ندارند و با تنظیم برنامه تمرینی و غذایی مناسب می توانند به اهداف مورد نظر دست یابند و در صورت استفاده از این مکمل ها، تنها بار مالی آن را به دوش خواهند کشید.

ورزشکارانی که مرحله مبتدی را پشت سر گذاشته اند نیز باید با دقت و حساسیت زیادی موضوع مکمل ها را پی گیری نمایند.

در کل مصرف مکمل های ورزشی در وقت مناسب به میزان مجاز با کیفیت عالی و همچنین در چهار چوب قوانین و مقررات تعریف شده می توانند سبب بالا رفتن کیفیت و کمیت در ورزش و در نهایت سرعت بخشیدن به پیشرفت ورزشکار شود.

در آخر باز توصیه می شود که هر گونه استفاده از مکمل های ورزشی باید با کیفیت عالی و زیر نظر کارشناسان تغذیه ورزشی و مربیان مجرب انجام پذیرد.

منبع: سایت باشگاه خبرنگاران yjc.ir

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) بیشتر بدانیم Thu, 14 Aug 2014 22:10:01 +0000
همه چیز درباره تغذیه کره اسب http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/99-foal-feeding.html http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/99-foal-feeding.html همه چیز درباره تغذیه کره اسب

مهمترین دوره در رشد اسبها، هنگام به دنیا آمدن و نیم سال اول زندگی آنهاست. بنابراین، برای داشتن یک اسب سالم، تامین بهترین شرایط از نظر تغذیه و تمرینات بدنی برای که اسب تازه متولد شده تان اهمیت زیادی دارد.

 

برنامه ریزی برای تغذیه کره اسب حدودا از سه ماهگی او شروع می شود، که بستگی به وضعیت کره اسب و مادیان دارد که چه مقدار از تغذیه اسب می تواند از طریق شیر مادر تامین شود. هرچه کره شیر کمتری از مادرش بنوشد، شما باید بیشتر به تغذیه او و تامین انرژی و نیازهای غذایی اش رسیدگی کنید تا رشد طبیعی و هماهنگ کره اسب تضمین شود.

تغذیه کره

کره اسب باید به طور مرتب وزن بگیرد و در افزایش وزن او تاخیری ایجاد نشود. برای رسیدن به این هدف، علاوه بر زمینه ژنتیکی اسب، تاثیر هورمونهای بدنش و همچنین تاثیر محیط، نحوه تغذیه اسب هم اهمیت زیادی دارد.

رژیم غذایی کره اسب باید براساس نمودار رشد و وزن او در ماههای مختلف زندگی باشد. برای این منظور، جدولها یا نمودارهای رشدی تهیه شده که میزان رشد و وزن مطلوب کره اسب را در ماه های اولیه زندگی نشان می دهد. باید توجه داشته باشید که اسبهایی که سرعت رشد بالایی دارند، در نهایت بزرگتر از اسبهای دیگر از آب در نمی آیند. این کره ها فقط زودتر از کره های دیگر به حداکثر رشد ممکن خود می رسند.

علاوه بر این، بالا بردن میزان چربی بدن اسب می تواند روی رشد استخوانهایش تاثیر منفی داشته باشد.

 

جدول افزایش وزن کره اسب

وزن اسب بالغ:             700kg    600kg    500kg    400kg    300kg    200kg    100kg

افزایش وزن روزانه به گرم:

3 تا 6 ماه:                    170       340       490       660       820       980       1.150

7 تا 12 ماه:                  130       240       350       440       500       560       620

13 تا 18 ماه:                70         130       200       260       360       430       560

19 تا 24 ماه:                45         90         130       180       250       290       340

25 تا 36 ماه:                 0          45         75         110       140       180       230

رشد کره اسب در طول ماههای اول زندگیش بسیار سریع است؛ به خاطر همین، شیر مادیان فقط تا 1 ماهگی اسب برای او کفایت می کند. اسبهای جوان خودشان به غیر از شیر مادر چیز دیری نمی خورند. بنابراین لازم است شما با یک مکمل یا کنسانتره مخصوص کره اسبهای کم سن که هم خوشمزه باشد و هم دارای مقادیر زیاد پروتئین، آمینواسید و انرژی، کره تان را تغذیه کنید.

تغذیه کره اسب

در تغذیه کره اسب، توجه خاصی به کلسیم، فسفر  منیزیم می شود تا رشد استخوانها، عضلات و رشد کلی اسب به خوبی صورت گیرد.

عادت دادن زودهنگام کره اسب جوان به مکملهای غذایی قوی می تواند باعث شود رشد اسب به بهترین شکل تضمین شود. مکملهای غذایی اسب در برندهای مختلفی تولید می شود، از جمله اسپا که مکملهای غذایی تقویتی کنسانتره را با ترکیب خوبی هم برای تغذیه کره اسب و هم برای مادیان باردار عرضه می کند (به مقادیر مصرف درج شده روی بسته توجه کنید).

همچنین، ترکیب رشد کلکو برای کره اسب و اسبهای جوان، دارای ترکیبات ویژه تغذیه ای است که رشد کره اسب را افزایش می دهد و از کمبودهای غذایی و نارسایی جلوگیری به عمل می آورد. دیگر نیازی به مکمل های تقویتی وجود ندارد.

این محصولات را می توانید از فروشگاه سوارکاری انسینا از طریق شماره 09125403140 تهیه کنید!

آندریا ماریا زیلینگر

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) بیشتر بدانیم Sun, 05 Jan 2014 20:40:51 +0000
همه چیز درباره نحوه حرکت اسب http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/314-this-way-horses-move.html http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/314-this-way-horses-move.html

 

 

 

اسب ها روش های مشخصی برای راه رفتن دارند – درست مثل ما آدمها که به شیوه های مختلف راه می رویم. البته در مورد ما آدمها مدلهای راه رفتن به اندازه اسب ها پیچیدگی ندارد، چون ما دو تا پا بیشتر نداریم! اما در مورد اسبها قضیه فرق دارد.

 

راه رفتن اسب را به طور کلی به چهار دسته تقسیم بندی می کنند. البته برخی انواع خاص راه رفتن اسب وجود دارد که تنها نژادهای خاصی از اسب قادر به انجام آن هستند (درست مثل بعضی انواع راه رفتن که فقط از دست بعضی آدمها بر می آید!). این اسبها را در زبان لاتین “Gaited Horses” می نامند؛ از آن جهت که شیوه راه رفتن (gait) آنها فراتر از چهار مدل پایه حرکت اسب است.

چهار نوع راه رفتن در اسببه طور کلی حرکت اسب به چهار دسته تقسیم می شود. با این حال بعضی حالت های راه رفتن بینابین این چهار حالت پایه هم در اسب ها دیده می شود. این چهار مدل عبارتند از: قدم رفتن، یورتمه رفتن، تاخت ملایم و تاخت چهارنعل.

 

قدم رفتن اسب

قدم (Walk)

در حالت قدم، پاهای اسب به صورت منظم و با ترتیب خاص روی زمین می آید: پای سمت چپ جلو، پای سمت راست عقب، پای سمت راست جلو، پای سمت چپ عقب. اگر پاهای جلوی اسب را "دست" بنامیم، قدم رفتن اسب به این صورت ساده تر بیان می شود: دست چپ، پای راست، دست راست، پای چپ.این همان حالتی است که وقتی با آرامش تمام با اسبتان در مانژ حرکت می کنید اتفاق می افتد.

 

راه رفتن اسب

یورتمه (Trot)

یورتمه مدلی از راه رفتن اسب است که به آن دو ضرب می گویند؛ در این حالت دست و پای مخالف اسب با هم به زمین می آید. ترتیب آن به این صورت است: دست چپ با پای راست و بعد دست راست با پای چپ.این همان حالتی است که وقتی روی اسب نشسته اید آنچنان بالا و پایین می پرید که اگر درست نشستن روی اسب را بلد نباشید ممکن است برایتان دردسرساز شود.

 

نحوه راه رفتن اسب

تاخت ملایم (Canter)

حالت تاخت ملایم اسب کمی پیچیده تر است. در این حالت اول یک دست اسب روی زمین می آید، بعد دست دیگر همراه با پای مخالفش هم زمان به زمین می آید، و بعد پای دیگر اسب به صورت مستقل به زمین می آید. بنابراین، مدل یورتمه سه ضرب است. اگر حرکت از دست چپ آغاز شود ترتیب آن به این صورت خواهد بود: دست چپ، دست راست و پای چپ، پای راست. بعد مجددا دست چپ که جلوتر از همه حرکت می کند پایین می آید و حرکت به همین صورت ادامه می یابد. در حرکت تاخت ملایم پس از اینکه دست آغازگر حرکت از زمین بلند می شود، مکثی در حرکت اسب وجود دارد و اسب اندکی در هوا معاق می ماند.این حالت را زمانی تجربه می کنید که در حال تمرین پرش با اسب به سرعت به سمت مانع می روید.

 

تاخت چهارنعل اسب

چهارنعل (Gallop)

پاهای اسب در حرکت چهارنعل کاملا کشیده و گام هایش تا حد امکان بلند است. تفاوت تاخت چهارنعل با تاخت ملایم این است که زمان معلق ماندن اسب در حالت چهارنعل بیشتر است و سرعت حرکت نیز بالاتر است. همچنین، دست و پای مخالفی که در حالت تاخت ملایم با هم به زمین می آمد در حرکت چهارنعل دیگر نمی تواند به این صورت عمل کند چون سرعت زیاد است؛ در حرکت چهارنعل وضعیت حرکت این دو دست و پا اینگونه است که پا کمی قبل از دست مخالفش به زمین ضربه می زند.

ترتیب حرکت پاهای اسب در حرکت چهارنعل (با پیشگامی دست چپ) به این صورت است: پای راست، پای چپ و بلافاصله دست راست، دست چپ. بنابراین، حرکت چهارنعل اسب یک حرکت چهار ضربی است.

در دو مدل حرکتی تاخت ملایم و چهارنعل اسب، اگر اسب روی خط مستقیم حرکت کند، هر کدام از پاهای جلو می تواند پیشگام حرکت باشد. اما در هنگام حرکت در مسیر منحنی، معمولا پای داخلی است که پیشگام حرکت می شود. پای پیشگام باید وزن بیشتری را در مقایسه با پای سمت دیگر تحمل کند و بیشتر از آن کار می کند. به همین علت است که معمولا وقتی اسب در حرکت چهارنعل خسته می شود، پایش را عوض می کند.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

 

 

 

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) بیشتر بدانیم Mon, 14 Nov 2011 21:56:13 +0000
همه چیز درباره حمل و نقل اسب http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/391-ready-horse-trailer.html http://irhorseworld.org/articles/more-about-horses/item/391-ready-horse-trailer.html همه چیز درباره حمل و نقل اسب

فکر کردن به اینکه اسب ها سوار هواپیما می شوند و از این کشور به آن کشور می روند حیرت آور است؛ با این حال این روشی است که روزانه تعداد بسیار زیادی از اسب ها را به کشور های مختلف وارد یا از آنها خارج می کنند.

 

خوشبختانه حمل و نقل اسب غالبا فقط نیاز به تهیه یک تریلر (اسب کش) دارد و نه رزرو بلیط هواپیما!

اسب ها را با کشتی هم می توان در مسیرهای طولانی حمل و نقل کرد. مهمترین نکته ای که درمورد حمل و نقل اسب با کشتی باید رعایت شود امنیت اسب است. مسافرت کردن برای بسیاری از اسب ها یک روند پراسترس است و ممکن است اسب بعد از یک مسافرت بد تا چند روز عصبی بماند.

اگر قصد دارید اسب خود را برای نمایش ها یا حراج ها و یا مسابقات به سفری طولانی ببرید و یا اینکه قصد دارید به کلی محل سکونت را تغییر دهید بهتر است نکاتی را درمورد حمل و نقل اسب ها بیاموزید: بارگیری، نوع تریلر، حمل اسب و پیاده کردن او همه نیاز به اطلاعات کافی دارد و در صورتی که مهارت نداشته باشید می تواند به دردسر بزرگی برای شما و اسبتان منجر شود.

حمل و نقل اسب با تریلر

حمل و نقل اسب در مسیرهای طولانی نیاز به همراه داشتن تجهیزات و برنامه ریزی برای پیمودن مسیر بدون آسیب یا استرس برای اسب یا صاحب آن دارد. در ابتدا شما نیاز به تریلری دارید که اندازه و نوع آن مناسب اسبتان و همچنین متناسب برای سفری که در پیش دارید باشد. علاوه بر این باید بدانید که در هنگام سوار کردن و پیاده کردن اسب باید چگونه با او رفتار کنید تا بتواند با حداقل ناراحتی و دردسر وارد و خارج شود. برنامه ریزی برای مراقبت از اسب در پایان سفر نیز لازم است.

در این قسمت می خواهیم به مواردی که باید در مورد تریلر حمل اسب به آن دقت کنید بپردازیم.

چه چیزهایی را باید در مورد تریلر حمل اسب بررسی کنیم؟

هنگامی که می خواهید تریلری برای حمل اسبتان انتخاب کنید باید به نکاتی توجه داشته باشید:

وضعیت کلی: مراقب زنگ زدگی ها باشید. اطمینان یابید که کف تریلر سوراخ ندارد، پنجره ها شکسته نیست و همه بخش های تریلر سالم و کامل است. داخل و خارج تریلر باید تمیز نگه داشته شود.

بدنه: بدنه و شاسی تریلر باید صاف و بدون انحراف باشد و تریلر به صورت مستقیم و بدون مشکل کشیده شود.

یاتاقان: یاتاقان ها باید همواره با روغن نرم شوند و مکررا تنظیم گردند. یاتاقان های چرخ تریلر باید به صورت سالانه بررسی و رسیدگی شود تا کیفیت و امنیت آن حفظ گردد.

چراغ: چراغ های تریلر باید به طور مرتب بررسی شود تا در صورت خرابی تعمیر گردد.
در عقب و تیغه وسط: اگر در عقب و تیغه وسط تریلر از جن چوب است باید بررسی شود تا خرابی در آن وجود نداشته باشد. لولاها، فنرها، چفت ها و حلقه ها همگی باید بررسی شوند.

جک تریلر: جک تریلر برای بالا بردن و پایین آوردن تریلر به شما کمک می کند. این جک نیاز به بررسی و توجه بیشتری دارد. همه ی قسمت های متحرک جک تریلر را روغن بزنید. وقتی تریلر استفاده نمی شود، هر از گاهی باید جک را بالا و پایین کنید. وقتی تریلر به ماشین حمل کننده (بکسل) وصل است جک آن باید در تمام طول راه بالا باشد. این کار از آسیب دیدن جک جلوگیری می کند.

اسب کش

سیستم خلاص: این سیستم در صورتی که تریلر شل شده و بخواهد از ماشین حمل کننده جدا شود آن را متوقف می کند. بررسی کنید که تمام سیم ها وصل هستند، و مطمئن شوید که شارژ باتری پر است. کلید را بررسی نمایید و اطمینان حاصل کنید که همه ی بخش ها به هم متلند.
روغن کاری: همه ی لولاها، چفت ها و گیره های تریلر را روغن کاری کنید.

ترمزها: هر زمان که از تریلر استفاده می کنید باید عملکرد ترمزها مورد بررسی قرار گیرد. پدال، کاسه، سیستم برق و سخت افزار ترمز باید در هنگام تعویض یاتاقان ها بررسی گردد.

زنجیرهای ایمنی: اطمینان یابید که طول این زنجیرها مناسب بوده و قلابهایشان خراب نباشد. همه ی حلقه های زنجیر باید وضعیت خوبی داشته باشد. در هنگام وصل کردن تریلر به ماشین حمل کننده، زنجیرها را به صورت ضربدری وصل کنید.

پلاس و پوشال: پلاس و پوشال نباید پارگی داشته باشد. اگر در پوشال کف سیمهای پاره پیدا شد باید حتما تعویض شود. پوشال در عقب و پل باید محکم بسته شود تا از لغزیدن آن جلوگیری شود. برای بررسی کف چوبی و احتمال خوردگی آن باید پوشال برداشته شود.
اکسل (محور) های تریلر: اگر متوجه شدید که یکی از چرخ ها زودتر از بقیه ساییده شده است باید محور چرخ ها را بررسی کنید. این امر می تواند نشانه کج شدگی محور باشد.

گیره: هر بار که تریلر را متصل می کنید گیره را بررسی نمایید. گیره باید روغن کاری شود، شکستگی نداشته باشد و ناقص نباشد. مطمئن شوید که گیره بسته می شود. اگر تریلر زیاد مورد استفاده قرار می گیرد زنگ زدگی یا خوردگی گیره نیز باید بررسی شود.

لاستیک ها: لاستیک ها باید در وضعیت خوبی باشند و ساییدگی یا پوسیدگی نداشته باشند. فشار هوای لاستیک ها همیشه باید مناسب باشد؛ اگر لاستیک ها به صورت نامتقارن ساییده شده باشند باید تعویض شوند. همچنین اندازه لاستیک ها باید متناسب بوده و با وزن تریلر و بار آن هماهنگ باشد

شاید دقت کردن و رعایت همه موارد بالا کمی مشکل به نظر بیاید اما در عوض امنیت شما و اسبتان را تضمین می کند و جلوی پیش آمدن دردسرهای بزرگتر را می گیرد.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) بیشتر بدانیم Tue, 05 Jul 2011 08:09:55 +0000