پرورش اسب - سایت جهان اسب - سایت جهان اسب http://irhorseworld.org Tue, 21 Nov 2017 00:50:24 +0000 fa-ir مشکلات زایمان اسب http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/688-foaling-problems.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/688-foaling-problems.html مشکلات زایمان اسب

با اینکه اسب ها موجوداتی حساس و آسیب پذیر به شمار می روند، حیرت انگیز است که خیلی از زایمان ها در اسب به صورت کاملا طبیعی و بدون برخورد با مشکل پیش می رود. با این حال، اگر مشکلی پیش بیاید باید به سرعت به آن رسیدگی کرد تا مادیان و کره بیشترین شانس را برای زنده و سالم ماندن داشته باشند.

توصیه ما این است که تا جایی که می توانید درباره وضعیت های اورژانسی زایمان اسب اطلاعات کسب کنید، قبل از اینکه چنین وضعی برایتان پیش بیاید. به این صورت می توانید برای برخورد درست با این شرایط آماده باشید.

"کیسه سرخ" یا جدا شدن زودهنگام جفت

در زایمان طبیعی اسب، کوریوآلانتویس (پرده جنینی) قرمزرنگ پاره می شود و مایع آمنیوتیک خارج می شود، به طوری که می توانید پرده آمنیون سفید را دور کره ببینید.

اگر کوریوآلانتویس زودتر از موعد از رحم جدا شود، پاره نمی شود و در نتیجه می بینید اول یک غشای سرخ تیره به جای آمنیون سفید از بدن اسب خارج می شود. از آنجا که این وضعیت نشانه جدا شدن زودهنگام جفت است، ممکن است کره در هنگام تولد دچار کمبود اکسیژن شود.

مشکلات زایمان اسب

اگر این کیسه سرخ را دیدید، بلافاصله آن را پاره کنید و کره را بیرون بکشید. آسان ترین راه برای این کار، استفاده از یک قیچی تیز است؛ بنابراین باید در جعبه کمک های اولیه اصطبل حتما یک قیچی تیز و تمیز داشته باشید. قبل از اینکه قفسه سینه کره از مجرای تولد عبور کند، نفس کشیدن برای او ممکن نیست، به خاطر همین باید کمک کنید هرچه سریعتر بیرون بیاید تا به نقطه ای برسد که تنفس طبیعی در او اتفاق بیفتد.

"دیستوشیا" یا زایمان دشوار

این اصطلاح به هر نوع زایمان سخت گفته می شود که در آن، وضعیت ناجور جنین، ناهنجاری های آناتومی مادیان یا نواقص مادرزادی باعث می شود مادیان نتواند به طور عادی وضع حمل کند. وضعیت طبیعی کره در رحم به صورتی است که دست ها و پوزه او در جلو قرار می گیرد، مثل حالت شیرجه. وقتی وضعیت کره در هنگام تولد برعکس باشد، یعنی از پا متولد شود، نیاز به رسیدگی سریع دارد تا جلوی خفه شدن کره با بند ناف گرفته شود.

مشکلات زایمان اسب

رایج ترین علت زایمان دشوار این است که شانه های کره در مدخل رحم گیر می افتد، که بیشتر صاحبان اسب خودشان می توانند سریع مشکل را برطرف کنند. پهن ترین قسمت بدن کره شانه هایش است که خیلی پیش می آید در مجرای رحمی گیر کند. برای برطرف کردن آن کافی است همزمان با انقباضات زایمانی هر بار یکی از دست های کره آرام به بیرون کشیده شود. این کار کمک می کند هر بار یکی از شانه ها آزاد شود.

اگر شانه های کره در لگن مادیان گیر کرد، می توانید کره را به اندازه 45 درجه بچرخانید تا شانه ها به صورت مثلثی با حفره لگن هماهنگ شوند. این حالت بهترین استفاده از پهنای کانال لگنی است.

امیدواریم در فصل زایمان اسب ها و تولد کره، با استفاده از این مطالب بتوانید کره ای سالم تر داشته باشید و به مادیان کمک کنید روند بارداری و وضع حمل را با آرامش و راحتی بیشتری پشت سر بگذارد.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Mon, 16 Mar 2015 16:30:32 +0000
زایمان اسب و روزهای اول مراقبت از کره http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/686-horse-parturition.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/686-horse-parturition.html زایمان اسب و روزهای اول مراقبت از کره

بالاخره روز موعود فرا می رسد ... ظاهر مادیان طوری به نظر می رسد انگار دارد منفجر می شود! و شما اطمینان پیدا کرده اید که امشب کره به دنیا می آید. آگاهی از روند طبیعی وضع حمل اسب و مراحلی که بلافاصله بعد از به دنیا آمدن کره بر او می گذرد، برای سلامتی مادیان و کره نقش حیاتی دارد.

شما با داشتن اطلاعات کافی می توانید بفهمید چه وقت زایمان به صورت طبیعی پیش نمی رود و نیاز  اقدامات خاص یا خبر کردن دامپزشک وجود دارد. زایمان طبیعی در اسب خیلی سریع پیش می رود، بنابراین اگر مشکلی پیش بیاید باید فوری اقدامات لازم را انجام دهید.

مراحل وضع حمل طبیعی در اسب

مرحله اول زایمان اسب ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد (معمولا یک تا دو ساعت می کشد، اما می تواند تا چهار ساعت هم ادامه پیدا کند). بیشتر وقت ها اسب حالتی شبیه کولیک دارد: در باکسش بالا و پایین می رود (مرتب راه می رود)، به پهلوهایش نگاه می کند، مرتب می نشیند و بلند می شود، و ادرارش زیاد می شود. در طول این ساعات، کره می چرخد و در وضعیت مناسب قرار می گیرد، یعنی دستهایش به سمت دهانه رحم کشیده می شود و سرش بین آنها قرار می گیرد. انقباضات رحمی در این مرحله شروع می شود و ناراحتی زیادی برای مادیان ایجاد می کند. علاوه بر این، باز شدن دهانه رحم باعث می شود زایمان بدون مشکل انجام بگیرد.

اسب ها از جمله معدود گونه های حیوانات هستند که اگر در این مرحله احساس کنند مشکلی وجود دارد می توانند زایمان را عقب بیندازند. به خاطر همین، خیلی مهم است که در این زمان مزاحم اسب نشوید و دخالتی در روند زایمان نداشته باشید، وگرنه مجبورید یک شب دیگر هم بیداری بکشید!

اگر اسب را هنوز در محل آماده شده برای زایمان قرار نداده اید، حتما او را به آنجا ببرید. همچنین می توانید دم اسب را با یک نوار قهوه ای رنگ جمع کنید تا باعث آلوده شدن کره در هنگام تولد نشود. در این مرحله، بسته به اینکه دامپزشکتان چقدر از شما فاصله دارد یا چقدر روند زایمان اسب خوب پیش می رود، می توانید او را خبر کنید. بهتر است قبلا در این مورد با دامپزشک هماهنگ کرده باشید.

زایمان اسب

مرحله دوم زایمان اسب زمانی آغاز می شود که کیسه آب پاره می شود و شما می بینید که مایع نشت می کند. این مرحله باید خیلی سریع پیش برود (در کمتر از 30 دقیقه). در این زمان مادیان خیلی به خودش فشار می آورد. بعد از پاره شدن کیسه آب، شما می توانید کیسه آمنیون سفیدرنگ دور کره را ببینید. بعد، دست های کره و بعد پوزه اش بین زانوهایش نمایان می شود. در طول مرحله دوم، مادیان اغلب مرتب بلند می شود و تغییر وضعیت می دهد. وقتی لگن کره به قسمت مجرای لگنی مادیان می رسد، معمولا مادیان زور زدن را متوقف می کند تا کمی استراحت کند. وقتی پوزه کره به طور کامل بیرون آمد، اگر هنوز آمنیون پاره نشده آن را پاره کنید و مایع و غشای دور پوزه اسب را با مالش یا تخلیه مجرای تنفس تمیز کنید.

بعد از این، اگر مشکلی وجود ندارد دیگر کنار می نشینید تا خود مادیان کارش را ادامه دهد. اگر همه چیز خوب پیش می رود، در مقابل وسوسه بیرون کشیدن کره مقاومت کنید، چون این کار می تواند منجر به آسیب دیدن مادیان یا کره یا پاره شدن زودهنگام بند ناف شود.

وقتی قفسه سینه کره بیرون آمد، بررسی کنید که آیا نفس می کشد یا نه، حتی اگر مادیان برای یک استراحت کوتاه توقف کند. اگر هرگونه شکی درباره زنده بودن کره دارید، اول از تمیزی و باز بودن مجرای بینی مطمئن شوید و بعد با حوله او را خیلی سریع و تند مالش بدهید. معمولا این کار برای تحریک تنفس کره اسب کافی است و باعث خشک شدن و گرم شدن بدنش هم می شود.

وقتی کره کاملا بیرون آمد و دیدید حال او و مادرش کاملا خوب است، آنها را تنها بگذارید و فرصت بدهید تا پیوند بینشان شکل بگیرد. این مرحله برای ایجاد پیوند مادرانه بین مادیان و کره اش خیلی اهمیت دارد، ولی بیشتر وقت ها به خاطر هیجان زده بودن افرادی که شاهد تولد کره هستند نادیده گرفته می شود. کره در عرض یک تا دو ساعت بلند می شود و مراقبت از او شروع می شود.

تولد کره اسب

مرحله سوم زایمان اسب شامل دفع غشاهای جنینی مشهور به جفت است. دفع جفت باید تا سه ساعت بعد از تولد کره انجام شود، وگرنه خطر شدید ایجاد عفونت و بیماری های جدی به خاطر باقی ماندن جفت در بدن مادیان او را تهدید می کند. به محض اینکه دیدید جفت در بدن مادیان باقی مانده، با دامپزشک تماس بگیرید تا اقدامات لازم بلافاصله شروع شود. جفت دفع شده را حتما نگه دارید تا دامپزشک آن را معاینه کند. دامپزشک جفت را از نظر وجود عفونت یا نشانه های نقصان بررسی می کند.

خروج جفت بعد از زایمان اسب

این مراحل به صورت قانون 1- 2- 3 خلاصه شده است که به یاد سپردن روند زایمان را آسانتر می کند: در عرض 1 ساعت بعد از شروع مرحله دوم زایمان باید کره به دنیا بیاید، در عرض 2 ساعت بعد از تولد باید کره بلند شود و از خودش مراقبت کند، و در عرض 3 ساعت بعد از تولد کره باید جفت بیرون بیاید. این قانون را به خاطر بسپرید تا راحت تر بتوانید تشخیص بدهید که آیا زایمان اسب روند طبیعی خودش را طی می کند یا نه.

ادامه این بحث را در قسمت های بعد بخوانید.

اختصاصی سایت جهان اسب

استفاده از مطالب جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Sun, 22 Feb 2015 07:32:13 +0000
آماده سازی محل تولد کره و آشناسازی مادیان http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/558-preparing-foaling-area.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/558-preparing-foaling-area.html آماده سازی محل تولد کره و آشناسازی مادیان

در قسمت های قبلی این مقاله، اصول اولیه بارداری و زایمان اسب را شرح دادیم و نشانه هایی که به شما می گوید زمان تولد کره نزدیک است را بیان کردیم. بعد از این مراحل و هنگام نزدیک شدن زمان زایمان اسب، لازم است محل زایمان را برای مادیان آماده کنید و او را مدتی در این محل نگهداری کنید تا با آن آشنا شده و انس بگیرد.

محل زایمان اسب باید حدود 4 تا 6 هفته قبل از تاریخ تخمینی تولد کره آماده سازی شود، و مادیان باید در آن محل قرار داده شود تا به آن عادت کند و موقع زایمان نسبت به آن احساس غریبی نکند. زایمان اسب می تواند در فضای بسته یا باز صورت بگیرد، که هر کدام نقاط قوت و ضعف خودش را دارد. تولد کره چه در داخل ساختمان و چه در بیرون انجام بگیرد، محل آن حتما باید تمیز، خشک و ایمن باشد.

برای زایمان در فضای باز، اسب باید در محیطی وسیع به حال خودش گذاشته شود. هیچ نوع لوله آب، پرچین های خطرناک، یا درخت و بوته ای که می تواند کره نوزاد را تهدید کند نباید در اطراف اسب وجود داشته باشد. در صورتی که زایمان در فضای داخلی انجام می شود، یک باکس بزرگ (حداقل 16 مترمربع) با کف پوشیده از کاه ضرورت دارد.

در این مرحله، زمانی که هنوز مدتی تا زایمان باقی مانده است، چند نکته باید درباره مادیان در نظر گرفته شود. اگر مادیان قبلا جراحی caslick (بستن قسمتی از دستگاه تناسلی) داشته است، باید حدود یک ماه قبل از زایمان باز شود. علاوه بر این، عارضه neonatal isoerythrolysis) NI)، که در اثر آمیخته شدن خون ناهمخوان جنین و مادر ایجاد می شود، در مورد مادیان هایی که زیاد زایمان کرده اند یا به آنها فراورده های خونی تزریق شده، می تواند برای جنین خطرناک باشد. به خاطر همین باید قبل از زایمان غربالگری و بررسی های لازم انجام شود.

آماده سازی مادیان برای زایمان

NI زمانی ایجاد می شود که خون مادر دارای آنتی بادی هایی است که علیه گلبول های قرمز خون نوزاد عمل می کنند. وقتی کره اسب آغوز را می خورد، این آنتی بادی ها از طریق روده اش جذب شده و وارد جریان خونش می شود. آنتی بادی های ضد گروه های خونی متفاوت فقط زمانی در بدن مادیان وجود خواهد داشت که قبلا در معرض آنها قرار گرفته باشد، بنابراین وقتی مادیان قبلا زایمان کرده و یا از طریق تزریق خون یا فراورده های خونی، در معرض گروه های خونی متفاوت قرار گرفته باشد، خطر بروز این عارضه در کره اش وجود دارد.

تعداد گروه های خونی در اسب ها بسیار زیاد است، اما گروه های خونی Aa و Qa دو گروهی هستند که عارضه NI را ایجاد می کنند. مادیان هایی که این خطر درمورد آنها وجود دارد باید قبل از زایمان، از نظر وجود آنتی بادی های ضد این گروه های خونی مورد آزمایش قرار بگیرند تا مشخص شود که آیا اقدامات دیگر برای پیشگیری از بروز مشکل برای جنین لازم هست یا خیر.

سیستم های کنترل زایمان به اسبداران کمک می کند در طی این دوره پر استرس، با خیال راحت تر بخوابند و اضطراب کمتری را تجربه کنند، در عین حال که به مادیان هم کمک می کنند زایمان راحت تر و طبیعی تری داشته باشد. در بعضی از اصطبل ها دوربین های مداربسته در محل زایمان اسب نصب می شود که مشاهده وضعیت مادیان از راه دور و بدون ایجاد مزاحمت برای او را ممکن می سازد.

علاوه بر این، سیستم های متنوعی نیز وجود دارد که برحسب وضعیت خوابیدن یا نشستن مادیان، تعرق، وضعیت سیستم تناسلی و ... در هنگام وضع حمل، سیگنال هایی می فرستد و از این طریق امکان تحت نظر داشتن وضعیت اسب را ایجاد می کند.

این سیستم های کنترل زایمان باید زمانی به کار انداخته شود که نشانه های نزدیک شدن وضع حمل را می بینید، یا حدود یک هفته مانده به تاریخ تخمینی زایمان (چرا که بعضی از مادیان ها نشانه های زیادی ندارند).

دکتر اریکا سِکور

دکتر ژاکلین بارتول

اختصاصی سایت جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره زایمان و پرورش اسب، اینجا کلیک کنید.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Fri, 15 Aug 2014 23:43:49 +0000
چطور زمان زایمان اسبتان را پیش بینی کنید؟ http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/503-predicting-mare-s-parturition.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/503-predicting-mare-s-parturition.html چطور زمان زایمان اسبتان را پیش بینی کنید؟

نزدیک شدن زمان زایمان اسب نشانه هایی دارد که با استفاده از آنها می توانیم تولد کره را پیش بینی کنیم. مسلماً خیلی عالی خواهد بود که بتوانیم دقیقا تاریخ زایمان اسب را مشخص کنیم.

 

اگر زمان دقیق باردار شدن اسب مشخص نباشد، دامپزشک شما می تواند با استفاده از فناوری فراصوت شکمی، بعضی علائم جنینی مثل قطر آئورت یا عدسی چشم را بسنجد و زمان دقیق آبستنی را مشخص کند.

هرچه مدت بیشتری از آبستنی بگذرد این علائم دقیق تر می شوند، اما در عین حال هرچه جنین بزرگتر شود، بسته به موقعیتش، تشخیص علائم از طریق شکم سخت تر می شود.

در ادامه، بعضی از تغییرات دیگری که می توانند نشانه نزدیک شدن زایمان باشند بیان می کنیم.

 پیش بینی زمان زایمان اسب

-    حدود یک ماه قبل از تولد کره، پستان های مادیان شروع به بزرگ شدن می کند و ممکن است کمی شیر رقیق از آن خارج شود.

-    حدود دو هفته قبل از زایمان، شاهد رها شدن رباط های لگنی خواهید بود. عضلات و رباط های ران ها، بالای دم و کف لگن نرم می شود. ران های اسب ممکن است کمی گود رفته شود.

-    یک تا دو هفته مانده به تولد کره، بزرگ شدن پستان های اسب کاملا مشهود می شود. با نزدیکتر شدن زمان زایمان، شیر موجود در آنها غلیظ تر می شود و رنگ زردتری پیدا می کند. این آغاز تولید آغوز است.

آغوز، شیری سرشار از آنتی بادی است که مواد اصلی مورد نیاز برای سلامتی و سیستم ایمنی کره اسب تازه متولد شده را تامین می کند. در بعضی مادیان ها، به خصوص مادیان هایی که چندین زایمان داشته اند، ممکن است قبل از زایمان شیر آغوز ترشح کند و هدر برود. اگر در این مرحله با این موضوع روبرو شدید، حتما با دامپزشک مشورت کنید و از این شیر، تا جایی که می توانید در فریزر نگه دارید تا بلافاصله بعد از به دنیا آمدن کره، او را با آغوز تغذیه نمایید.

-    24 تا 48 ساعت قبل از زایمان، تغییرات مختلفی رخ می دهد. اولین چیزی که ممکن است توجه تان را جلب کند این است که درست قبل از تولد کره، با پر شدن پستان ها از شیر، قطره قطره شیر از سطح آنها بیرون می زند.

علاوه بر این، می توانید هر روز مقدار کلسیم موجود در شیر را با استفاده از وسایل مخصوص اندازه بگیرید. وقتی مقدار کلسیم شیر مادیان از 10mmol/l بالاتر رفت، کره در عرض 48 ساعت به دنیا خواهد آمد.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Tue, 01 Jul 2014 23:28:29 +0000
اصول اولیه زایمان اسب http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/492-foaling.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/492-foaling.html اصول اولیه زایمان اسب

فصل زایمان اسب ها و تولد کره هم برای دامپزشکان و هم برای پرورش دهندگان اسب پرهیجان ترین فصل سال بشمار می رود. برای پرورش دهندگانی که اولین تجربه شان در این زمینه را پشت سر می گذارند، بارداری، زایمان و دوره نوزادی کره می تواند پر از استرس باشد. مراقبت درست از مادیان باردار و آماده سازی او برای زایمان و مشکلات احتمالی آن، کلید موفقیت زایمان اسب و سلامت کره است.

 

این راهنما می تواند به عنوان یک چک لیست جامع و کامل، در رسیدگی درست در هنگام زایمان اسب به شما کمک کند و شما را به مشورت با دامپزشک در زمانی که هنوز وقت زیادی به زایمان اسب باقی مانده، ترغیب نماید.

اصول اولیه زایمان اسب

طول مدت بارداری اسب ها اختلاف زیادی با هم دارد، اما به طور متوسط بین 330 تا 345 روز است. طولانی شدن مدت زمان بارداری اسب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بعضی مادیان ها به طور طبیعی کره را بیشتر نگه می دارند و در بعضی دیگر ممکن است بارداری یک سال یا بیشتر طول بکشد. مادیان هایی که در اواخر بهار باردار می شوند در مقایسه با مادیان هایی که زودتر باردار می شوند دوره بارداری کوتاهتری دارند.

برخی نابهنجاری های بارداری هم می تواند منجر به طولانی شدن آن شود، مثل نارس بودن کره (نسبت به آنچه از جنین در سنین مختلف انتظار می رود) یا وجود کره دوقلو که باعث کندی رشد کره بعدی می شود. خیلی به ندرت پیش می آید که به خاطر طولانی شدن دوره بارداری، زایمان سخت شود. معمولاً بارداری طولانی مدت برای رشد کافی کره و آمادگی او برای زندگی خارج از بدن مادیان لازم است.

کره اسب

القاء زایمان به مادیان در اغلب موارد فکر خوبی نیست، بنابراین بهتر است از راه های پیش بینی زایمان اسب استفاده کنید تا از تعداد شب هایی که مجبورید به پای مادیان بیدار بمانید کم شود. کره هایی که قبل از 320 روز به دنیا می آیند نارس دانسته می شوند و ممکن است با مشکلات مختلفی روبرو شوند. اگر هنوز مدت بارداری اسب تان به تاریخ طبیعی زایمان نرسیده اما به نظر می رسد زایمان قریب الوقوع است، فوراً به دامپزشک اطلاع دهید، چون برای زنده نگه داشتن کره زودرس به کمک یک تیم متخصص نیاز است.

در اوایل بارداری، رسیدگی به مادیان می تواند روند عادی را طی کند. واکسن ها و کرم کشی باید در زمان خودش انجام شود، و رسیدگی به دندان ها باید به طور مرتب انجام گیرد تا مطمئن شویم مادیان می تواند در طول بارداری و شیردهی تغذیه مناسب داشته باشد. اصولاً تا قبل از ماه آخر نیازی به افزایش زیاد مقدار کالری مصرفی مادیان نیست. در ماه آخر بارداری که شیردهی نزدیک است، باید کالری مصرفی مادیان افزایش داده شود. با این حال، حفظ وضعیت جسمانی مناسب و وزن متناسب برای مادیان اهمیت دارد (حدود 9/6 در سیستم سنجش وضعیت بدنی). واکسیناسیون در اوایل بارداری فقط از نظر نوع واکسن تفاوت دارد. به طور معمول مادیان های باردار باید با واکسن های مرده یا واکسن های آزمایش و تایید شده برای بارداری، واکسینه شوند. اگر مادیان شما باردار است، در هنگام واکسیناسیون حتما به دامپزشک اطلاع بدهید تا بتواند واکسن های مناسب بارداری را برای او انتخاب کند.

در ماه های بعدی بارداری، واکسیناسیون مادیان برای مصونیت کره هم قبل و هم بعد از تولد توصیه می شود. یکی از نگرانی های اصلی درمورد مادیان های باردار، ویروس تبخال-1 (EHV-1) است که می تواند باعث سقط جنین در اواخر بارداری یا ایجاد بیماری های خطرناک در کره شود. برای جلوگیری از این مشکلات، واکسیناسیون مادیان برای ویروس تبخال در ماه های 5، 7 و 9 بارداری توصیه می شود.

علاوه بر این، آنتی بادی ها، پروتئین های اصلی برای جلوگیری از بیماری ها در تمام حیوانات هستند که با چسبیدن به پاتوژن ها (عوامل بیماریزا) از بروز بیماری جلوگیری می کنند. به خاطر نوع جفت، وقتی کره متولد می شود مقدار آنتی بادی در بدنش بسیار اندک است. سیستم ایمنی کره در اولین روزهای تولد تا حد بسیار زیادی به آنتی بادی هایی بستگی دارد که از طریق مصرف آغوز (اولین شیر مادر) طی 24 ساعت اول تولد، به بدنش وارد می شود. در این ساعات سیستم گوارشی کره توانایی جذب این پروتئین های بزرگ دست نخورده را دارد.

با واکسیناسیون اسب با EEE/WEE، کزاز، WNV و پاتوژن های دیگر (که دامپزشک آنها را ضروری می داند) حدود 4 تا 6 هفته قبل از تولد کره، آنتی بادی های مربوط به این پاتوژن ها در مقادیر بالا در شیر آغوز مادیان تولید می شود و از این طریق، کره نسبت به این بیماری ها مصونیت پیدا می کند. علاوه بر واکسن های استاندارد مادیان، واکسیناسیون روتاویروس در ماه های آخر بارداری نیز توصیه می شود. روتاویروس، ویروسی است که به اسب بالغ آسیب نمی زند اما یکی از علت های رایج اسهال در اسب های جوان بشمار می رود. با واکسیناسیون مادیان در اواخر بارداری، آنتی بادی های ضد این پاتوژن در آغوز افزایش پیدا می کند و در نتیجه، کره را علیه آن مصون می کند.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Thu, 12 Jun 2014 04:59:21 +0000
بزرگ کردن کره بدون مادر http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/375-foal-rearing.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/375-foal-rearing.html بزرگ کردن کره بدون مادر

اگر تجربه پرورش اسب را داشته باشید حتما می دانید که داشتن یک کره اسب سالم مهم ترین چیزی است که در این رابطه وجود دارد. اما برای اینکه یک کره سالم داشته باشید در ابتدا لازم است یک مادر سالم داشته باشید که بتواند به خوبی از کره مراقبت کرده و او را تغذیه کند تا زندگی کره اسب به خوبی آغاز شود.

 

با این وجود گاهی پیش می آید که اسب مادر نمی تواند از کره خود مراقبت کند، شیر کافی ندارد که به او بدهد و یا توجه کافی به او ندارد. حتی ممکن است مادر پس از زایمان تلف شده باشد. در این صورت تکلیف کره اسب چه می شود؟

اگر کره اسبی دارید که مادر او به هر دلیلی قادر به نگهداری و مراقبت از او نیست این شما هستید که باید دست به کار شوید و مراقبت کافی را از کره به عمل آورید.

معمولا برای تغذیه کره باید از شیری استفاده کنید که اصطلاحا به آن آغوز می گویند و به شیری گفته می شود که بلافاصله پس از تولد کره در پستان اسب تولید می گردد. آغوز دارای آنتی بادی های بسیاری است که برای سلامت کره اهمیت حیاتی دارد. در صورت لزوم و اگر دسترسی به آغوز وجود نداشت انتقال پلاسما نیز می تواند برای کره اسب مفید واقع شود. در هر صورت باید توجه داشته باشید که کره اسبی که به تازگی متولد شده و مادر ندارد باید در عرض همان 12 ساعت اول زندگی مورد مراقبت و تغذیه قرار گیرد تا مواد غذایی مورد نیازش تامین شود.

بزرگ کردن کره اسب بدون مادر

گزینه دیگری که در اختیار شما قرار دارد این است که یک مادیان دیگر برای مراقبت از کره تان پیدا کنید که بتواند این کره را کره خودش بداند. اسبهای نژاد draft (بارکش) معمولا برای این امر مناسب هستند.

آنچه مسلم است اینکه اگر شما خودتان مراقبت از کره را برعهده بگیرید در واقع یک تعهد چندین هفته ای را قبول کرده اید که نیاز به دقت و ظرافت بسیار دارد. برای تغذیه کره می توانید از شیرهای آماده صنعتی مخصوص اسب استفاده کنید. در صورتی که این امکان وجود نداشت استفاده از شیر گاو یا حتی شیر بز برای تغذیه کره مناسب است. می توانید این روند را تا زمانی که به غذای مناسب دسترسی داشته باشید ادامه دهید. در هنگام استفاده از شیرهای آماده دقت کنید که از دستورات شرکت سازنده پیروی نمایید؛ چون در غیر این صورت ممکن است کره دچار اسهال یا مشکلات گوارشی دیگر شود.

پیشنهاد ما این است که هرچه زودتر کره خود را با یک دستگاه دقیق وزن کنید. به این صورت هم می توانید رشد مناسب او را زیر نظر داشته باشید و هم اینکه به میزان غذای لازم برای کره پی ببرید.

مساله دیگری که در رابطه با بزرگ کردن کره بدون مادرش اهمیت دارد تعداد بسیار زیاد وعده های غذایی او در روز است. مثلا یک کره سالم در ماه اول تولدش در هر ساعت 8 بار از مادرش شیر می نوشد. اما مقدار شیری که در هر وعده می خورد نسبتا کم است: معمولا فقط 50 میلی لیتر. بنابراین بهتر است در آغاز حداقل هر دو ساعت به کره شیر بدهید و پس از آن به او یاد بدهید که از سطل یا یک ظرف بزرگ شیر بنوشد. اگر به اندازه کافی صبر داشته باشید می توانید این روش را به کره بیاموزید و کار خودتان را آسان کنید. در این صورت فقط لازم است روزانه ظرف شیر او را پر نمایید.

پس از اینکه کره یاد گرفت شیر را از ظرف بخورد، می توانید به تدریج او را با غذاهای جامد مثل کاه یا علف آشنا کنید. این کار معمولا در دومین هفته از تولد کره بسیار موفقیت آمیز خواهد بود. غذاهای جامد آماده مخصوص کره نیز در بازار وجود دارد که می توانید در این مرحله از آنها  استفاده کنید، اما همواره به یاد داشته باشید که از آنها بیش از اندازه استفاده ننمایید. در غیر این صورت ممکن است با مشکل چاقی کره یا اسهال و ناراحتی های گوارشی مواجه شوید.

اما آخرین نکته در این رابطه این است که باید مطمئن شوید کره رشد طبیعی دارد. به دقت مراقب کره خود باشید و مقدار غذای مصرفی او را بررسی کنید. بیش از آنکه نگران کم غذایی او باشید، به فکر این باشید که کره بیش از حد غذا نخورد!

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

منبع:  www.horses-and-horse-information

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Thu, 11 Aug 2011 02:23:09 +0000
آماده کردن مادیان برای بارداری http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/392-getting-mares-ready-for-pregnancy.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/392-getting-mares-ready-for-pregnancy.html آماده کردن مادیان برای بارداری

پرورش دهندگان اسب در فصل زمستان همواره در این فکر هستند که کمی به روند طبیعت سرعت دهند تا زودتر شاهد تولد کره اسب باشند. استفاده از نور اضافی برای محیط مادیانها، افزودن به حجم غذای آنها و اقداماتی از این قبیل برای به اشتباه انداختن مادیانها انجام می شود تا فصل باروری آنها زودتر آغاز شود.

 

زمان بندی برای پرورش تروبردها بسیار اهمیت دارد، زیرا همه تروبردها تولدشان را در روز اول ژانویه جشن می گیرند. به همین خاطر، هرچه سریعتر باردار کردن مادیانها یکی از کلیدهای موفقیت است.

زمان بندی برای پرورش دهندگان تازه کار زیاد دقیق در نمی آید، با این حال، مادیان چه از نژاد تروبرد باشد و چه اسبی در یک مزرعه خانگی، موفقیت در بارداری و تولد کره از او به چیزی بیش از روند معمول طبیعت احتیاج خواهد داشت.

ممکن است شما همه ی اقدامات لازم برای آماده کردن مادیان و ترغیب او به بارداری را انجام دهید، اما او به موقع باردار نشود. با این وجود، آغاز برنامه باردار کردن مادیان می تواند مزایایی داشته باشد. در مورد مادیانها، باید کشت ادرار منفی باشد تا به محیط باروری برده شوند، و دامپزشکان زمانی این کشت را می گیرند که مادیان در فصل باروری اش باشد.

با دقت و توجه بیشتر به مادیان می توانید پیش از آنکه او را به محیط باروری ببرید از این جهت مطمئن شوید، و به این صورت هیچ کدام از دوره های باروری مادیان را از دست نمی دهید. از دست دادن این دوره ها نه تنها باعث هدر رفتن هزینه ها می شود، بلکه احتمال باردار شدن مادیان را نیز کاهش می دهد، به خصوص اگر اولین بارش باشد.

بررسی مکرر مادیان تا حد زیادی می تواند وضعیت او از نظر باروری و اینکه آیا مادیان در دوره باروری هست یا نه را مشخص کند. در اغلب اوقات خود شما می توانید بفهمید که آیا مادیانتان در فصل باروری هست یا خیر.

اسبدارانی که مادیان های خود را به خوبی می شناسند به این نکته توجه می کنند که چه موقع مادیان در شروع فصلش حالت بد خلقی دارد و کمی عبوس است. علاوه بر این، مادیانهای آماده بارداری معمولا در برخورد با دیگر اسب ها هیجان بیشتری نشان می دهند. هر زمان که مادیان را در کنار اسب های دیگر قرار می دهید با دقت به  رفتار او توجه کنید. در این حالت ممکن است بتوانید نشانه های مفیدی به دست بیاورید.

مادیانهای که وارد فصل باروری می شوند، به ویژه آنهایی که پیش از این باردار نشده اند، بیشتر ادرار می کنند و ادرار آنها غلیظ تر است. این مادیانها اشتهایی کمتر از معمول نیز به غذا نشان می دهند.

مادیان باردار

برای جلو انداختن فصل باروری مادیان می توانید از دامپزشکان کمک بگیرید. یک دوره ده روزه استفاده از پروژسترون و در پی آن یک بار تزریق پروستاگلاندین می تواند به شروع فصل باروری مادیان کمک کند. با این حال قبل از این اقدام باید صبر کنید تا حداقل یک بار دوره باروری در مادیان دیده شود تا پروستاگلاندین بتواند روی corpus luteum (یک فولیکول کهنه تخمدان) تاثیر بگذارد و بیشترین استفاده از این نوع درمان حاصل شود.

دامپزشک می تواند کمک زیادی به برای باردار شدن مادیان بکند، چه قرار باشد مادیان را به زمین های بارداری ببرید و یا به مرکزی برده و پس از باردار شدن به خانه برگردانید. این کمک به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که بخواهید مادیان را به صورت مصنوعی بارور کنید. دامپزشک می تواند اطلاعات تشخیصی را درمورد شروع فصل باروری مادیان و زمان تخمک گذاری در اختیار شما قرار دهد و پس از بارداری نیز کمک حال شما باشد.

دامپزشک پس از انجام اقدامات برای بارور شدن اسب او را معاینه می کند تا ببیند آیا تخمک گذاری در مادیان انجام شده است یا نه، و اگر تخمک گذاری صورت نگرفته باشد باید مادیان را به محل باردار کردن برگردانید. در صورتی که تخمک گذاری انجام شده باشد ممکن است دامپزشک بخیه را توصیه کند. 5 روز پس از تخم کشی، دامپزشک سطح پروژسترون خون مادیان را بررسی می کند. پس از گذشت 18 روز مادیان را معاینه کنید تا بدانید که آیا در فصل باروری قرار دارد یا نه. اگر قرار نداشته باشد، لازم است دامپزشک مجددا او را معاینه نماید.

معاینه بارداری مادیان می تواند با استفاده از اولتراساند انجام شود. اگر مادیان دوقلو باردار باشد بهتر است در همین مراحل اولیه یکی از جنین ها درآورده شود تا خطر سقط جنین یا عوارض و مشکلات مربوط به بارداری دوقلو کاهش پیدا کند.

تپش قلب جنین در روز بیست و ششم پس از تخم کشی باید واضح باشد و دامپزشک مس تواند در این زمان مجددا آزمایش اولتراساند را انجام دهد تا بررسی تکمیل گردد.

پس از هجده روز، گرفتن آزمایش خون از مادیان می تواند باردار بودن یا نبودن او را مشخص کند. این امر به ویژه زمانی اهمیت دارد که مادیان برای اولین بار می خواهد باردار شود و تجربه ای پیش از این ندارد که بتوان به سوابق او رجوع کرد. اگر آزمایش لزوم آن را نشان داد، پروژسترون مکمل می تواند برای مادیان در نظر گرفته شود. در صورتی که لازم باشد دامپزشکان عموما مصرف مکمل را برای مدت 150 روز توصیه می کنند. بعضی از پرورش دهندگان اسب مصرف پروژسترون را تا پایان بارداری ادامه می دهند، اما شواهدی حاکی از مفید بودن این اقدام در دست نیست.

در طی سه ماهه ی اول و دوم، افزایش وزن معمولا تنها چیزی است که باید در مادیان باردار مورد دقت و توجه قرار گیرد. در سه ماهه ی آخر، افزایش حجم غذای مصرفی لازم است، زیرا 65 درصد رشد جنین در سه ماهه ی آخر بارداری اتفاق می افتد. انجام تمرینات معمول مادیان در طی بارداری، حداقل در سه ماهه ی اول و دوم، ضرری برای او ندارد و می تواند فواید بسیاری نیز در بر داشته باشد. با این حال باید در هر برنامه ورزشی دقت کافی داشت و احوال مادیان باردار را همواره در نظر گرفت.

اگر بارور کردن اسب را به مرکز یا شخصی دیگر می سپارید همه اطلاعات لازم را در اختیار آنها قرار دهید و آزمایشات و اقدامات قبل از تخم کشی را به انجام برسانید.

انجام همه این مراقبت ها و اقدامات می تواند به بارداری موفقیت آمیز و تولد یک کره سالم کمک نماید.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

 منبع: horses-and-horse-information.com

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Mon, 04 Jul 2011 13:36:13 +0000
پاسخ به سوالات متداول درباره جفتگیری و پرورش اسب http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/405-horse-breeding.html http://irhorseworld.org/articles/پرورش-اسب/item/405-horse-breeding.html پاسخ به سوالات متداول درباره جفتگیری و پرورش اسب

پرورش اسب با استفاده از مادیان شناخته شده یکی از دغدغه های بیشتر اسب داران به شمار می رود. چشم انداز تولد کره اسبی با همان خصوصیات مادرش یا حتی بهتر از مادیان مادر بسیار وسوسه انگیز است.

 

با این حال پیش از هرگونه تصمیم گیری درمورد پرورش اسب، داشتن آگاهی کافی درمورد رفتار نرمال برای تولید مثل، چگونگی تولد کره اسب، و نحوه رفتار و رشد کره اسب لازم است. به همین دلیل اگر شما تازه کار هستید و تجربه زیادی دراین مورد ندارید دنیای اسب به شما می گوید بهتر است در مورد جفت کردن اسب ها و تولد نوزاد از کمک افراد متخصص بهره بگیرید.

اگر یک بار تجربه مراقبت از یک مادیان باردار و نگهداری از کره ی تازه متولد شده را داشته باشید، برای دفعات بعدی قبول مسئولیت بارداری و تولد کره آمادگی بسیار بیشتری پیدا خواهید کرد. تولد کره از یک مادیان محبوب فرایند بسیار هیجان انگیزی است، اما نکات بسیاری وجود دارد که پیش از این باید در نظر بگیریم. اینها سوالاتی هستند که معمولا درباره پرورش اسب و جفت گیری اسبها به ذهن افراد می رسد:

بهترین زمان جفت گیری اسبها چه موقع از سال است؟

مادیانها به طور طبیعی دارای فصل باروری خاصی هستند. طولانی شدن روز محرکی است که مراکز گیرنده خاصی را در مغز مادیان فعال می کند که باعث تولید هورمونهای تولید مثل در بدن او می شود. این هورمونها دوره های منظم "مستی" یا استروس را آغاز می کند که مشخصه ی فصل باروری مادیان در بهار است. این دوره ها در طول فصل تابستان ادامه پیدا می کند و در پاییز کم کم از بین می رود.

این امکان وجود دارد که با افزایش نور مصنوعی، مثلا با استفاده از لامپ های الکتریکی در اصطبل، فصل باروری را جلو انداخت. این کار در مزارع پرورش اسب تروبرد رایج است که در آنها سعی می شود کره ها تا حد امکان نزدیک به اول ژانویه (حدود 11دی ماه) متولد شوند؛ تاریخ تولد رسمی همه تروبردهای مسابقه ای.

بهترین زمان برای تولد کره، بین ماههای می و جولای (حدودا اردیبهشت تا تیر ماه) است که بیشترین علف برای کمک به شیردهی مادیان وجود دارد. از آنجا که بارداری در اسب ها 11 ماه طول می کشد، بهترین زمان برای جفت گیری اسب از ماه ژوئن تا اوت (خرداد تا  اواخر مرداد) است.

 

جفت گیری و زایمان اسب

آیا باردار کردن مادیان و تولد نوزاد از دست ما بر می آید؟

 با اینکه اسب ها در تولید مثل مشکلات چندانی ندارند، اما به افراد تازه کار توصیه می شود قبل از اینکه مادیانشان را باردار کنند دوباره در این مورد فکر کنند. بارداری اسب و تولد کره به معنای کار بیشتر است و نیاز به تجهیزات خاصی دارد، از جمله اتاقک جداگانه برای کره وقتی از شیر گرفته می شود. اگر مادیان نژاد خالص باشد، تولید کره از او می تواند منافع اقتصادی در بر داشته باشد. با این حال پرورش اسب نژاد مخلوط معمولا از نظر اقتصادی به صرفه نیست: هزینه های مضاعف آن از منافع احتمالی آن بیشتر خواهد بود.

آیا می توانیم از هر کره اسب نری به عنوان سیلمی استفاده کنیم؟

 کره اسب های نر خانگی به ندرت به عنوان سیلمی مناسب هستند. سیلمی های متعددی در بازار وجود دارد که خیلی بهتر است که با پرداخت هزینه از آنها به عنوان سیلمی استفاده کنید. در هر حال، کنترل نریان های جوان دشوار است و بهتر است عقیم شوند، مگر اینکه دلیل خاصی برای عقیم نکردنشان وجود داشته باشد. هم کره های نریان و هم سیلمی ها باید توسط شخصی ماهر کنترل شوند که در این زمینه مهارت کافی داشته باشد. انجام این کار برای افراد تازه کار و آماتورها اگر خطرناک نباشد، دشوار است و توصیه نمی شود.

برای کشش باید از مادیان جوان استفاده کنیم یا مسن؟

 مادیانها معمولا می توانند تا سنین بالا باردار شوند و این امر مشکلی برای آنها ایجاد نمی کند، اما باردار کردن یک مادیان در سن بالا برای اولین بار دشوارتر است.

کره های مادیان در حدود سن 18 ماهگی به بلوغ جنسی می رسند و در سن دو سالگی می توانند بارور شوند. با این وجود مادیانها در این سن هنوز در حال رشد هستند و بارداری ممکن است رشد آنها را متوقف کند. توصیه ما این است که تا قبل از چهار سالگی مادیانها باردار نشوند (در نتیجه کره آنها در 5 سالگی شان متولد می شود)، چون این بهترین حالت است. اگرچه بعضی از مادیانها را در سن سه سالگی هم باردار می کنند.

مادیان هر چند وقت یک بار دوره باروری را سپری می کند؟

در طی فصل باروری، از ماه مارس تا اکتبر (حدودا اسفند تا مهر)، مادیان ها دوره های باروری منظمی بین 4 تا 6 روز نشان می دهند. این دوره ها هر 14 تا 16 روز پس از پایان دوره قبلی اتفاق می افتد. بنابراین چرخه باروری مادیانها حدود 3 هفته است.

در آغاز و پایان فصل کشش، ممکن است مادیانها دوره های مستی (استروس) نامنظم نشان دهند.

چگونه می توان فهمید که مادیان باردار است؟

بزرگ شدن شکم در مادیان های باردار تا 3 ماه آخر بارداری مشاهده نمی شود. بزرگ شدن شکم معمولا در حیوانات کوچک و ریز جثه دیده می شود، اما در حیواناتی که هیکل درشتی دارند اینطور نیست. بزرگ شدن پستان در مادیان هایی که اولین بارداری را تجربه می کنند معمولا در ماه آخر قابل مشاهده است، اما در مادیانهایی که قبلا هم بچه دار شده اند این امر درست پیش از زایمان دیده می شود.

بارداری مادیان چقدر طول می کشد؟

بارداری نرمال در اسب ها حدودا 11 ماه طول می کشد – تقریبا 340 روز. مادیانی که کره نر دارد دوره بارداری طولانی تری را سپری می کند. زایمان زودتر از موعد در 310 روزگی می تواند رخ دهد که کره نارس با مراقبت های ویژه قابل نگهداری است. همچنین ممکن است کره تا 4 هفته بیشتر از مقدار طبیعی در شکم مادرش بماند.

در دوره بارداری مادیان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

بیشترین رشد کره در رحم مادیان در سه ماه آخر بارداری اتفاق می افتد. در 6 ماه اول بارداری، می توان بدون هیچ خطری از مادیان باردار برای سواری استفاده کرد. اما بعد از 6 ماه، فعالیت اسب ممکن است به قیمت از دست دادن جنین تمام شود. غذای اضافی و به ویژه پروتئین برای رشد جنین در 3 ماه آخر بارداری لازم است.

ورزش منظم برای اینکه مادیان وضعیت فیزیکی خوب خود را حفظ کند لازم است؛ گاهی اوقات بارداری باعث ایجاد مشکل در چرخش پاهای اسب می شود که ورزش منظم می تواند از وقوع این امر جلوگیری کند. سرمای شدید تاثیر چندانی بر سلامت کره نداشته، و بهتر است مادیانهای باردار برای تمرینات روزانه بیرون برده شوند و در اصطبل زندانی نباشند.

داشتن اطلاعات کافی و مراقبت مناسب از مادیان می تواند تولد کره را به اتفاقی خوشایند و هیجان انگیز تبدیل کند.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

منبع: horses-and-horse-information

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) پرورش اسب Mon, 13 Jun 2011 10:03:08 +0000