خطا
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

هشدار دانشمندان درمورد بحران مقاومت به آنتی بیوتیک در اسبها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

گروه پژوهش انجمن دامپزشکان اسب آمریکا اعلام کرد مقاومت به آنتی بیوتیک در دنیای اسب و سوارکاری به سرعت درحال تبدیل شدن به یک بحران است.

 

به گزارش سایت جهان اسب (دنیای اسب)، پژوهشگران این انجمن هشدار دادند که برای جلوگیری از ادامه روند مقاومت به آنتی بیوتیک ها در اسب ها باید هرچه زودتر این روند تحت کنترل قرار بگیرد؛ به این معنی که استفاده از برخی داروهای آنتی بیوتیک در اسب ها ممنوع اعلام می شود.

دانشمندان پزشکی اسب اعلام کردند برای کاهش سرعت روند شکل گیری باکتری هایی که به داروها مقاوم هستند، لازم است تمامی افراد و نهادهای دخیل، در مصرف آنتی بیوتیک ها برای اسب ها دقت و احتیاط بیشتری به خرج دهند.

مقاومت به داروهای آنتی میکروبی نوعی مقاومت دارویی ست که در آن، باکتری ها می توانند از داروهای آنتی بیوتیک جان سالم به در ببرند. در هنگام مصرف داروهای آنتی بیوتیک، تمامی میکروب ها کشته نمی شوند بلکه تعدادی از آنها باقی می مانند، و اگر این روند گزینشی ادامه پیدا کند مقاومت نسبت به دارو به میکروب های بعدی به ارث می رسد و در نهایت فقط میکروب هایی باقی می مانند که به داروی آنتی بیوتیک مقاومت کامل دارند.

در حال حاضر به دلیل استفاده مکرر بیش از حد آنتی بیوتیک ها هم در انسان ها و هم در حیوانات، بعضی از باکتری های مولد بیماری نسبت به بسیاری از داروهای آنتی بیوتیک مقاومت پیدا کرده اند. این نوع باکتری های مقاوم این توانایی را دارند که ساختار یا عملکردشان را طوری تغییر دهند که آنتی بیوتیک دیگر روی آنها تاثیری نداشته باشد.

در این حالت، بدن اسب پر از باکتری هایی می شود که نسبت به دارو مقاوم هستند و هیچ علائم بالینی هم در اسب دیده نمی شود؛ یا در حالت دیگر، اسب دچار عفونت هایی می شود که عامل اصلی آنها باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند.

پژوهشگران علت اصلی بروز چنین بحرانی را تجویز بی دلیل و ناآگاهانه داروهای آنتی بیوتیک و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها برای اسب توسط مالکین اسب ها می دانند. آنها معتقدند میزان مصرف داروهای آنتی بیوتیک و نوع داروی مصرفی چیزی ست که باید توسط پزشک متخصص و با درنظر گرفتن احتیاط های لازم تعیین شود.

اینکه یک اسب آبریزش دارد یا تب کرده است دلیل کافی برای استفاده از دارو نیست. خیلی از اوقات این علائم نشانه عفونت ویروسی ست که در آن نیازی به مصرف آنتی بیوتیک وجود ندارد.

اختصاصی دنیای اسب

منبع: horsetalk

بازدید 6114 بار آخرین ویرایش در شنبه, 03 خرداد 1393 ساعت 14:02

تماس با ما :

  • تلفن ها:                                      
  • 021-44549886
  • 0912-5403140                             
  • ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس :

  • تهران - ضلع شرقی استادیوم آزادی - شهرک آزادی - بلوار امام خمینی - نبش خیابان تیر دوم

همراه ما باشید:

 

  تلگرام جهان اسب