مراقبت از اسب - سایت جهان اسب - سایت جهان اسب http://irhorseworld.org Sat, 25 Nov 2017 00:08:19 +0000 fa-ir همه چیز درباره سن اسب ها http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/674-evertything-about-horse-age.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/674-evertything-about-horse-age.html همه چیز درباره سن اسب ها

اسبها چقدر عمر می کنند؟

پیشرفت های علم پزشکی و داروسازی باعث افزایش طول عمر اسب ها شده است، همانطور که طول عمر ما انسان ها را هم بیشتر کرده است.

در یک نظرسنجی از افراد پرسیده شد پیرترین اسبی که می شناسند چند سالش است. معلوم شد که اگر خوب از اسب مراقبت شود حتما بالای 30 سال عمر می کند. عمر متوسط اسب بین 28 تا 33 سال است، اما خیلی از اسب ها خیلی بیشتر از این عمر می کنند. به نظر می رسد پونی ها عمر طولانی تری دارند. خیلی از پونی ها بعد از 30 سالگی هنوز به کارهای عادی شان ادامه می دهند. بعضی از پونی ها بالای 40 سال هم عمر می کنند. یکی از پیرترین اسب هایی که نامش ثبت شده، 52 سال عمر کرد.

در حال حاضر پیرترین اسب زنده در دنیا اسبی به نام شاین است که در آستانه 52 سالگی قرار دارد. توضیحات مربط به این اسب را می توانید اینجا بخوانید.

نژادهای اسبی که جثه بزرگی دارند عمرشان کمتر از نژادهای ریزجثه مثل اسب عرب است. البته استثنا همیشه وجود دارد.

خیلی از افراد این تجربه را دارند که با مراقبت درست، اسبشان در سنین بالا هم سالم و سرحال بوده است. تغذیه درست، مراقبت از دندان ها و سم اسب و مراقبت کلی از او می تواند اسب را سالها سر پا نگه دارد.

سن اسب

نشانه های پیری اسب کدامند؟

از کجا باید بفهمیم یک اسب پیر است یا جوان؟ خب، نشانه های بالا رفتن سن در همه اسبها دقیقا یکسان نیست و این موضوع بستگی به نژاد و ژنتیک و همچنین نحوه مراقبت از اسب در طول زندگیش دارد.

در کل، اسب ها بعد از 15 سالگی مسن در نظر گرفته می شوند. اما این یک اصل کلی است و نمی شود آن را به همه اسبها تعمیم داد. خیلی از اسبا بعد از 20 سالگی هنوز هم جوان و شادابند و حتی در این سن در سابقات شرکت می کنند.

بعضی از نشانه های بالا رفتن سن در اسب از این قرارند:

•    دور چشم و پوزه اسب هایی که خیلی سنشان بالاست موهای خاکستری در می آید.

•    پوست اسب در سنین بالا شُل تر می شود و مو/ پوستش حالت زمختی پیدا می کند.

•    اسب پیر نامنظم تر راه می رود، چون عضلات و مفاصلش ضعیف تر می شود.

•    زخم ها و خراش های جزئی اسب در سن بالا دیرتر خوب می شود.

•     اشتهای اسب در سنین بالا تغییر پیدا می کند.

•    دندانهای جلوی اسب مسن بلندتر و دندانهای عقبی اش کوتاهتر از حد طبیعی می شود یا حتی از بین می رود.

•    پشت اسب پیر گود می افتد.

•    دور چشم اسب در سنین بالا گود می شود.

•    اسب مسن انرژی کمتری در مقایسه با اسب جوان دارد.

سن اسب

مقایسه سن اسب و سن انسان

پژوهش هایی در سال 2003 توسط دامپزشکان اسب منتشر شد که سن اسب را با انسان مقایسه می کرد. جدولی که در ادامه آمده است، نتایج این پژوهش ها را نشان می دهد. یادآوری این نکته اهمیت دارد که عوامل متعددی روی پیری اسب تاثیر دارد، از جمله مراقبت، اندازه جثه، ژنتیک و سلامت عمومی – درست مثل انسان. به خاطر همین، مقایسه دقیق سن اسب و انسان کار آسانی نیست.

این یکی از دهها جدولی است که سن اسب را در مقایسه با سن انسان نشان می دهد. در این جدول، سن اسب زیر یک سال واقعا با انسان قابل مقایسه نبوده است. بچه انسان بیشتر از یک سال وقت می خواهد تا بتواند راه رفتن را شروع کند، اما کره اسب در عرض یک ساعت بعد از تولدش راه می افتد! نوزاد انسان بعد از شش ماه می تواند خوردن غذاهای جامد را شروع کند، اما کره اسب بعد از چند هفته یا حتی چند روز، در خوردن علف از مادرش تقلید می کند. در کل رشد کره اسب از همه نظر سریع تر از نوزاد انسان است.

با اینکه این جدول نشان می دهد کره اسب در یک سالگی معادل بچه انسان در شش سالگی است، اما این فقط یک برآورد ساده است. بچه انسان در شش سالگی نمی تواند مثل اسب یک ساله خودش غذای خودش را تامین کند یا وارد اجتماع شود و از خودش مراقبت کند.

با این حال، قایسه سن اسبتان با انسان می تواند جالب باشد، با در نظر داشتن اینکه این مقایسه لزوما صد در صد درست نیست.

سن اسب و انسان

اختصاصی جهان اسب

استفاد از مطالب سایت جهان اسب با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Thu, 29 Jan 2015 06:10:12 +0000
سنگین وزنها برای سوارشدن به اسب از چهارپایه استفاده کنند http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/94-سنگین-وزنها-برای-سوارشدن-به-اسب-از-چهارپایه-استفاده-کنند.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/94-سنگین-وزنها-برای-سوارشدن-به-اسب-از-چهارپایه-استفاده-کنند.html سنگین وزنها برای سوارشدن به اسب از چهارپایه استفاده کنند

مشکلات پشت اسب غالبا به خاطر رفتار نادرست و ناشیانه سوارکار ایجاد می شود. علاوه بر این، متناسب و اندازه نبودن زین اسب یا خراب بودن آن هم می تواند در ایجاد مشکلات پشت در اسب نقش داشته باشد.

پژوهشگران دانشکده دامپزشکی میشیگان تحقیق جالبی انجام دادند: آنها یک پد زین حساس به فشار ساختند که می توانست میزان فشار واردشده به پشت اسب در نقاط مختلف را در هنگام سوار شدن سوارکار اندازه بگیرد. آنها این پد را روی پشت یک اسب قرار دادند و از ده نفر سوارکار ماهر با قد و وزنهای مختلف خواستند یک بار بدون استفاده از چهارپایه و یک بار با استفاده از آن، سوار اسب شوند. زین اسب برای هر سوارکار کاملا اندازه و تنظیم می شد.

همانطور که انتظار می رفت، سوارکاران سنگین وزن تر در هنگام بالا رفتن از اسب فشار بیشتری به پشت او وارد کردند. تحقیقات نشان داد فشار یکطرفه ای که در هنگام سوار شدن افراد سنگین وزن به اسب وارد می شود می تواند آسیب زا باشد. این فشار نامتقارن مرتب به کتف راست اسب وارد می شود و می تواند او را دچار ناراحتی کند. پژوهشگران معتقدند بهتر است این افراد موقع سوار شدن به اسبشان از چهارپایه استفاده کنند.

این تحقیقات نشان می دهد کتف های اسب نقش زیادی در ثابت نگهداشتن زین در هنگام سوارشدن سوارکار دارد. در اسبهایی که کتف آنها برجستگی کمتری دارد، احتمال لغزیدن زین و در نتیجه به هم خوردن تنظیم آن و آسیب کتف بیشتر می شود.

بیشترین فشار زمانی اتفاق می افتد که در هنگام سوار شدن به اسب، پای راست سوارکار در هوا معلق می شود.

اگر شما هم وزن زیادی دارید، صرف نظر از اینکه چقدر قدتان بلند است یا چقدر مهارت دارید، در هنگام سوار شدن به اسب از پایه استفاده کنید.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب)

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Mon, 17 Feb 2014 16:54:38 +0000
قدرت جادویی یونجه در درمان زخم معده اسب http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/104-lucerne-for-horse-stomach-ulcers.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/104-lucerne-for-horse-stomach-ulcers.html قدرت جادویی یونجه در درمان زخم معده اسب

اگر در این تابستان شمشهای طلایتان را فروخته اید و پولتان را روی یونجه سرمایه گذاری کرده اید، ضرر نمی کنید؛ چون با نتایجی که اخیرا دانشمندان منتشر کرده اند احتمالا قیمت آن بالا می رود!

 

پژوهشگران اعلام کرده اند که مصرف یونجه توسط اسب می تواند به درمان زخم معده اسب کمک کند.

زخم معده مشکلی رایج در اسبهای مسابقه ای است که به خاطر استرس، بد غذا خوردن، مصرف غلات و حبوبات، و تمرینات ورزشی سخت در اسب ایجاد می شود. برخی پژوهش ها نشان می دهد تا 90% اسبهای کورس اسبدوانی و بیش از 50% اسبهای مسابقات پرش به نوعی با زخم معده دست و پنجه نرم می کنند.

اسبهایی که دچار زخم معده هستند نمی توانند خوب غذا بخورند و عملکرد ورزشی آنها نیز به پای اسبهای سالم نمی رسد.

مصرف یونجه در رژیم غذایی اسب باعث می شود اسید معده اسب تا حدودی خنثی شود و عارضه زخم معده و ناراحتی های گوارشی در او به تدریح از بین برود.

پژوهشگران می گویند برای اسبهایی که در باکس و اصطبل زندگی می گذرانند و غذا خوردن و فعالیت آنها طبیعی نیست، بهترین کار این است که مقداری یونجه در رژیم غذایی روزانه آنها گنجانده شود.

چقدر یونجه؟ حدود 500 گرم در هر وعده غلات برای اسب توصیه می شود.

در مطالعاتی که در این زمینه انجام شد، قطع مصرف یونجه روزانه اسب باعث افزایش زخم معده اسبها شد، درحالیکه گنجاندن این خوراکی معجزه آسا باعث برطرف شدن زخم و ناراحتی گوارشی اسبها شد.

صاحبان اسب می توانند برای درمان زخم معده اسبشان یا از داروهای کاهش دهنده اسید معده استفاده کنند، و یا به جای آن از یونجه طبیعی در رژیم غذایی اسب بهره ببرند.

یونجه، برخلاف داروهای زخم معده اسب، جلوی ترشح اسید معده را نمی گیرد بلکه آن را خنثی می کند.

مصرف حدود نیم گیلوگرم یونجه برای اسبهایی که وزن بین 450 تا 600 کیلو دارند برای این منظور توصیه شده است.

اختصاصی دنیای اسب

منبع: horsetalk

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Tue, 31 Dec 2013 21:07:18 +0000
بررسی علل ناباروری در اسب http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/129-horse-infertility-causes.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/129-horse-infertility-causes.html بررسی علل ناباروری در اسب

پرورش اسب یکی از دشوارترین زمینه های کار با اسب است. پرورش دهندگان اسب هزینه زیادی را برای باردار شدن مادیان صرف می کنند، به خاطر همین وقتی مادیان باردار نمی شود یا نمی تواند جنین را نگه دارد فقط سلامت ا نیست که به خطر می افتد!

مشکلات باروری اسب، از ضعیف بودن اسپرم گرفته تا مشکلات مادیان، می تواند باروری مادیان محبوب شما را به یک نبرد مستمر با طبیعت تبدیل کند. خیلی از پرورش دهندگان در هنگام بروز این مشکل سراغ فناوریهای نوین مثل تزریق هورمون یا حتی جراحی می روند، اما بهتر است قبل از این اقدامات نه چندان کم هزینه، و حتی قبل از اقدام برای بارداری اسب، او را برای معاینه نزدیک دامپزشک حاذق ببرید.

باروری اسب

گاهی اوقات مشکلات بزرگی وجود دارد و دامپزشک به شما توصیه می کند از خیر باروری بگذرید، اما گاهی هم عوارض قابل درمانی وجود دارد که درمان کمابیش ساده ای دارد. اگر مادیان شما نمی تواند بارور شود یا جنین را نگه دارد، یا سیلمی شما نمی تواند مادیانها را بارور کند، احتمال وجود یکی از عوارض زیر می رود:

بدشکلی بدن

سیستم تناسلی در بعضی از مادیانها به شکلی است که با ایجاد مشکلات و عوارض به اسب امکان باردار شدن را نمی دهد. مثلا تنگی بیش از حد می تواند باعث باقی ماندن مایعات اضافه در بدن مادیان و بروز عفونت و مشکلات بعدی شود. همچنین ممکن است مادیان به خاطر ورود آلودگی و باکتری به بدنش، دچار عفونت شده و در پی عفونت مزمن، ناباروری ایجاد شود.

بدشکلی خارجی بدن، مثلا نقص در پاها، تنه و سر هم می تواند باعث بروز اشکال در باروری شود. در چنین اسبهایی، حتی اگر امکان باروری به سادگی وجود داشته باشد باید این سوال را پرسید که آیا پرورش کره از چنین اسبی کار معقولی است؟ بهتر است قبل از پرورش اسب، او را از نظ فیزیکی به طور کامل بررسی کنید.

بیماریهای خاص

تحقیقات نشان می دهد برخی بیماریهای دستگاه ادراری اسب می تواند روی باروری تاثیرگذار باشد. اندومتریت یک اصطلاح کلی است که به این عوارض اشاره دارد، و عوامل مختلفی می تواند منشا بروز آن باشد:

اندومتریت قارچی

یکی از اشکالات استفاده از آنتی بیوتیک در اسبها این است که این دارو باکتریهای خوب و بد را با هم از بین می برد، و بدن حیان بدون حفاظت باکتریهای خوب در معرض حمله قارچها و باکتریهای بد قرار می گیرد. بسیاری از قارچا می توانند به واسطه ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن اسب به خاطر مصرف آنتی بیوتیک، فعال شوند و اسب را دچار مشکل کنند.

عفونت قارچی می تواند از سیلمی به مادیان منتقل شود، و متاسفانه هنوز درمان قابل توجهی برای آن پیدا نشده است. در حال حاضر کنترل این عارضه به صورت کاهش تعداد قارچها از طریق شستشو با سرکه رقیق شده، بتادین یا DMSO انجام می شود.

اندومتریت باکتریایی

اندومتریت باکتریایی که شناخته شده تر است یکی از رایج ترین علل ناباروری در اسب به شمار می رود. برخی دامپزشکان این عارضه را اصلی ترین عامل ناباروری یا عدم تحمل جنین در اسب می دانند.

عفونت باکتریایی احتمالا دلیل اصلی نابارور شدن اسبهای مسن که قبلا زایمان سالم داشته اند هم هست. اندومتریت حاد می تواند در نتیجه ضعف سیستم دفاعی دستگاه ادراری باشد که در طول زمان اتفاق می افتد.

فیبروز تحلیل رونده از پیامدهای بالا رفتن سن است که می تواند به خاطر عفونت هم ایجاد شود. در هر صورت، زخم یا اشکال در مجرای ادراری می تواند باعث ناباروری در مادیان های مسن شود.

علاوه بر این، ماندن یا نگه داشتن ادرار توسط مادیان می تواند به بروز عفونت و التهاب منجر شده و مانع از باروری شود.

اختصاصی جهان اسب

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Sun, 01 Sep 2013 22:34:55 +0000
مکمل حاوی سلنیوم، معجزه یا سم مهلک؟! http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/132-selenium.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/132-selenium.html مکمل حاوی سلنیوم، معجزه یا سم مهلک؟!

 

 

 

دانشمندان اعلام کردند بااینکه مصرف مقدار کافی سلنیوم برای سلامتی سیستم ایمنی بدن اسب ضروری ست، اما مصرف بیش از حد آن می تواند اسب را دچار مسمومیت کند.

 

به گزارش سایت جهان اسب (دنیای اسب)، پژوهش های اخیر که به طور اختصاصی روی گونه اسب انجام شد نشان داد سلنیوم ماده مسئول فعالسازی سلول های خاصی در دستگاه ایمنی است که مستقیما به آنتی ژن های بیگانه حمله و از بدن دفاع می کنند. کمبود سلنیوم در رژیم غذایی اسب می تواند به این عملکرد دستگاه ایمنی آسیب جدی وارد کند و به همین دلیل یکی از عناصر اساسی در خوراک اسب به شمار می رود.

اما در همین حال، مصرف بیش از حد سلنیوم می تواند برای اسب خطرناک بوده و او را مسموم کند. علائم مسمومیت ناشی از سلنیوم اضافی در اسب عبارتند از حرکات غیرعادی، اسهال شدید تیره رنگ، درجه حرارت بالای بدن، ضربان قلب ضعیف و سریع، تنفس سخت، نفخ و درد شکم، پریده رنگی و آبی شدن غشاهای مخاطی، و گشاد شدن مردمک چشم.

متاسفانه بیشتر حیوانات دچار مسمومیت سلنیوم دچار مرگ می شوند و پادزهری برای آن وجود ندارد. بنابراین دقت در مصرف مکمل ها، داروها و غذاها درمورد اسب ضروری است.

کمبود سلنیوم می تواند بیماری سفیدی عضله ایجاد کند که عضله های روی استخوانهای بدن اسب را تحلیل می برد و راه رفتن اسب را دچار سفتی و سختی می کند.

مصرف مکمل های حاوی سلنیوم در مناطق مختلف باید مورد توجه و دقت زیادی قرار گیرد، چرا که مقدار سلنیوم خاک – که از طریق خوردن علف های آن زمین وارد بدن اسب می شود – در مناطق مختلف متفاوت است. همچنین دانشمندان توصیه می کنند دو ماده دارای سلنیوم همزمان به اسب خورانده نشود.

اختصاصی دنیای اسب

منبع: horsetalk

 

 

 

 

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Tue, 27 Aug 2013 23:54:25 +0000
هشدار دانشمندان درمورد بحران مقاومت به آنتی بیوتیک در اسبها http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/161-horse-antibiotic-resistance.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/161-horse-antibiotic-resistance.html هشدار دانشمندان درمورد بحران مقاومت به آنتی بیوتیک در اسبها

گروه پژوهش انجمن دامپزشکان اسب آمریکا اعلام کرد مقاومت به آنتی بیوتیک در دنیای اسب و سوارکاری به سرعت درحال تبدیل شدن به یک بحران است.

 

به گزارش سایت جهان اسب (دنیای اسب)، پژوهشگران این انجمن هشدار دادند که برای جلوگیری از ادامه روند مقاومت به آنتی بیوتیک ها در اسب ها باید هرچه زودتر این روند تحت کنترل قرار بگیرد؛ به این معنی که استفاده از برخی داروهای آنتی بیوتیک در اسب ها ممنوع اعلام می شود.

دانشمندان پزشکی اسب اعلام کردند برای کاهش سرعت روند شکل گیری باکتری هایی که به داروها مقاوم هستند، لازم است تمامی افراد و نهادهای دخیل، در مصرف آنتی بیوتیک ها برای اسب ها دقت و احتیاط بیشتری به خرج دهند.

مقاومت به داروهای آنتی میکروبی نوعی مقاومت دارویی ست که در آن، باکتری ها می توانند از داروهای آنتی بیوتیک جان سالم به در ببرند. در هنگام مصرف داروهای آنتی بیوتیک، تمامی میکروب ها کشته نمی شوند بلکه تعدادی از آنها باقی می مانند، و اگر این روند گزینشی ادامه پیدا کند مقاومت نسبت به دارو به میکروب های بعدی به ارث می رسد و در نهایت فقط میکروب هایی باقی می مانند که به داروی آنتی بیوتیک مقاومت کامل دارند.

در حال حاضر به دلیل استفاده مکرر بیش از حد آنتی بیوتیک ها هم در انسان ها و هم در حیوانات، بعضی از باکتری های مولد بیماری نسبت به بسیاری از داروهای آنتی بیوتیک مقاومت پیدا کرده اند. این نوع باکتری های مقاوم این توانایی را دارند که ساختار یا عملکردشان را طوری تغییر دهند که آنتی بیوتیک دیگر روی آنها تاثیری نداشته باشد.

در این حالت، بدن اسب پر از باکتری هایی می شود که نسبت به دارو مقاوم هستند و هیچ علائم بالینی هم در اسب دیده نمی شود؛ یا در حالت دیگر، اسب دچار عفونت هایی می شود که عامل اصلی آنها باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند.

پژوهشگران علت اصلی بروز چنین بحرانی را تجویز بی دلیل و ناآگاهانه داروهای آنتی بیوتیک و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها برای اسب توسط مالکین اسب ها می دانند. آنها معتقدند میزان مصرف داروهای آنتی بیوتیک و نوع داروی مصرفی چیزی ست که باید توسط پزشک متخصص و با درنظر گرفتن احتیاط های لازم تعیین شود.

اینکه یک اسب آبریزش دارد یا تب کرده است دلیل کافی برای استفاده از دارو نیست. خیلی از اوقات این علائم نشانه عفونت ویروسی ست که در آن نیازی به مصرف آنتی بیوتیک وجود ندارد.

اختصاصی دنیای اسب

منبع: horsetalk

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Mon, 13 May 2013 20:43:29 +0000
کرم کشی منظم بدن اسب http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/336-deworming-your-horse.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/336-deworming-your-horse.html

کرم کشی بدن اسب فرایندی پیچیده است و به این راحتی نیست که مثلا مثل سگ یا گربه خانگی با استفاده از کمی داروی کرم کش حاصل شود. بلکه برای این کار ابتدا لازم است میزان تخم انگل و یا لاروهایی که در هنگام چرای اسب وارد بدنش می شود را کنترل نمایید.

به عبارت دیگر برای کرم کشی بدن اسب شما باید محیط زیست حیوان را کنترل کرده و بر آن نظارت داشته باشید. لازمه این کار این است که کرم کشی بدن اسب به صورت دوره ای و منظم انجام شود.


با داشتن برنامه منظم و فواصل یکسان برای کرم کشی بدن اسب، شما قادر خواهید بود تعداد تخم های انگلی که حیوان در محیط پراکنده می کند را کاهش دهید و در نتیجه میزان آلودگی هایی که از طریق چریدن در این فضا مجددا وارد بدن اسب می شود را کنترل نمایید.

 


فاصله زمانی بین کرم کشی بدن اسب و پیدایش تخم های انگل را ERP (دوره زمانی پیدایش مجدد تخم انگل) می نامند، و اگر فاصله زمانی بین دو دوره کرم کشی بدن اسب از ERP بیشتر شود، تعداد تخم های انگل و لارو موجود در محیط بیشتر خواهد شد.

 


داروهای کرم کش متعددی در بازار موجود است که هر کدام از آنها دارای ERP متفاوتی است. در هنگام استفاده از هر یک از این داروها، صاحب اسب باید در مورد ERP آن اطلاعات کافی داشته باشد. علاوه بر این،‌ با اینکه داروهای کرم کشی وجود دارد که می تواند به صورت روزانه مورد استفاده واقع شود، اما در مورد استفاده روزانه از کرم کش بحث های زیادی وجود دارد و دنیای اسب این نوع داروها را توصیه نمی کند.

واقعیتی که در مورد انگل های بدن اسب وجود دارد و باید درک شود این است که انگل ها در روده اسب تخم گذاری می کند و این تخم ها از طریق مدفوع وارد محیط اسب می شود. در محیط، تخم انگل باز شده و تبدیل به لارو می شود. این لاروها راه خود را به روی علف های سبز پیدا می کنند و روی آن لانه می کنند – بعضی از لاروها حتی ممکن است در یک قطره شبنم زندگی کنند – و توسط اسب خورده می شوند. به این صورت لارو وارد بدن اسب شده و در روده او می نشیند و برای مدتی کوتاه به صورت غیرفعال در می آید. در این زمان تغییری در او پدید می آید و ارد مرحله جدید زندگی اش می شود که پس از آن می تواند تخم گذاری کند و به این صورت چرخه زندگی انگل از سر گرفته می شود.

 


اسب مبتلا به انگل غالبا دچار اسهال،‌ تب و کولیک می شود. صاحبان اسب معمولا تقصیر را به گردن خوراک اسب می اندازند و آن را تغییر می دهند که خود باعث می شود وضعیت آشفته روده اسب وخیم تر شود.

 


انگلی که بیشترین مشکل را در اسبها به وجود می آورد کرم نخسانه  است که بیشتر سراغ کره ها می رود. بهترین راهکار برای مقابله با این نوع کرم انگلی، یک برنامه پیشگیری مناسب است. برنامه دنیای اسب برای پیشگیری این است: وقتی کره به سن یک تا دو ماهگی رسید برای او یک برنامه منظم کرم کشی با دارو در نظر بگیرید که معمولا 30 تا 45 روزه است. با این روش قادر خواهید بود این نوع کرم انگلی نسبتا مقاوم را به طور کامل از بدن اسب دور نگه دارید.

 


برای اینکه مطمئن شوید برنامه تان برای کرم کشی بدن اسب موفق بوده است می توانید از دامپزشک بخواهید آزمایش شمارش تخم های انگل مدفوع اسب را سالی دو بار برای اسبتان انجام دهد. این کار به شما امکان می دهد در صورت موثر نبودن برنامه کرم کشی اسب آن را تغییر دهید.

 


علاوه بر این، اگر بتوانید حیواناتی به جز اسب را وارد محیط کنید تا چرخه زندگی انگل ها به هم بخورد نیز می توانید برنده این بازی باشید.

 

اختصاصی دنیای اسب

 

منبع: www.horses-and-horse-information.com

 

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Mon, 19 Sep 2011 05:31:43 +0000
آسیبهای چشم اسب (قسمت دوم) http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/342-horse-eye-injuries2.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/342-horse-eye-injuries2.html

در قسمت قبل در مورد پارگی پلک چشم اسب، پارگی قرنیه و فرو رفتن جسم خارجی در چشم اسب توضیح دادیم. در قسمت دوم این مقاله دنیای اسب می خواهد شما را با تعدادی دیگر از آسیب های چشم اسب آشنا کند.

یکی دیگر از علت های آسیب دیدگی جدی چشم اسب، وارد آمدن ضربه سنگین به چشم است. دکتر دویر می گوید: "گاهی اوقات ضربه به ناحیه چشم اسب چنان سنگین است که بخشی از کاسه چشم که شامل استخوان های حاشیه چشم می شود دچار شکستگی می گردد. این نوع آسیب ممکن است در اثر لگد خوردن چشم اسب یا برخوردی در تریلر در هنگام حمل اسب ایجاد شود. همچنین اگر یک اسب مسابقه ای در گیت شروع مسابقه بی تابی کند یا چند اسب بخواهند به طور همزمان وارد یک در شوند و در حوادثی از این قبیل رخ دهد."

"استخوان های کمانی پیشانی در بالای چشم و زائده گونه (زایگوماتیک) که تیغه بیرونی کاسه چشم را تشکیل می دهد بسیار شکننده و حساس هستند. شکستگی استخوان های پیرامونی در کاسه چشم می تواند مشکلات عدیده ای برای اسب ایجاد نماید. در این حالت ممکن است بدن شرایطی را به وجود آورد که از دست این تکه شدگی استخوان نجات یابد. این امر منجر به تورم چشم می شود که برطرف نمی شود. بدتر از همه این است که اگر این جراحت عفونی شود ممکن است عفونت به بخش پشتی کاسه چشم سرایت کند. این عارضه سلولیت کاسه چشم نامیده می شود که می تواند برای اسب مهلک باشد."

در این شرایط چه باید بکنیم؟

اگر چشم اسبتان ورم کرده و بسیار حساس و دردناک است توصیه دنیای اسب به شما این است که او را به دامپزشکتان نشان دهید. گرفتن عکس اشعه ایکس از این ناحیه دشوار است و به همین خاطر از اولتراساند برای تشخیص عارضه استفاده می شود.

دکتر دویر می گوید: "در مواردی که آسیب خیلی شدید باشد، که خوشبختانه به ندرت روی می دهد، باید جراح متخصص برای درمان اقدام نماید. در موارد ساده که در آن فقط استخوانی ترک برداشته یا شکستگی کوچکی وجود دارد، دامپزشک شما می تواند به آن رسیدگی کند. در این حالت آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب برای اسبتان تجویز می شود، و اسب تحت کنترل قرار می گیرد تا از التیام جراحت با مصرف داروهای تجویزی اطمینان حاصل شود. اگر به تکه شکسته استخوان رسیدگی نشود می تواند مشکل ساز شود و حتی ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند."

"یکی دیگر از آسیب های چشم اسب که کمتر پیش می آید اما می تواند خیلی جدی باشد، ضربه سنگین به خود کره چشم است. من این نوع آسیب را در اسبی دیدم که صاحبش در هنگام لنج کردن برای رام کردن اسب به او سنگ پرتاب کرده بود. همچنین در مواردی که موقع حمل اسب با تریلر چشم اسب دچار این آسیب شده بود. ضربه سنگین کره چشم اسب ممکن است در اثر لگد خوردن به چشم او نیز پدید آید. اگر ضربه شدید باشد ممکن است خونریزی داخلی در کره چشم اسب رخ دهد. این امر می تواند باعث مختل شدن ساختارهای حیاتی داخلی چشم شده و در نهایت منجر به نابینایی اسب گردد."

پیشگیری

برطرف کردن عوامل خطرساز در اصطبل و باکس اسب می تواند به پیشگیری از آسیب های چشم اسب کمک کند. لوازمی که در اصطبل وجود دارد می تواند منجر به پارگی پلک اسب شود، و بزرگترین عامل خطرآفرین قلابهای هلالی شکا داخل سطل آب است. حتی قلابهایی که روکش پلاستیکی دارند هم می توانند دردسرساز شوند، چرا که به مرور زمان روکش آنها کمی ساییدگی پیدا می کند. اسب ها معمولا سر و چشمشان را به هر چیزی که در دسترسشان باشد می مالند، به خصوص در فصولی که حشرات زیاد می شوند. برای اینکه از خطر اجسام برای برای چشم اسب بکاهید، دنیای اسب توصیه می کند تمامی اجسام نوک تیز و حتی تیزی های دیوار یا درب باکس اسب را با نوار برق بپوشانید. و بدترین چیز در محیط اسب، اجسام قلاب ماند هستند که بیشترین دردسر را برای اسبهای بیچاره آفریده اند.

بیشتر آسیب های چشم اسب با توجه و دقت کافی ما قابل پیشگیری است. دکتر دایر می گوید: "هیچگونه حفره یا سوراخی که اسب بتواند سرش را داخل آن گیر بیندازد نباید در محیط او وجود داشته باشد. ماسکهای ضد حشره نیز می تواند مفید باشد، از این جهت که جلوی التهابات چشم و عفونت را می گیرد. نیازی نیست که یک ماسک خوشگل برای اسبتان تهیه کنید؛ همین که ماسک قالب خوبی داشته باشد و تمیز باشد برای او کافی است."

"اگر گیاه بابا آدم در فضای پیرامون اسب وجود دارد آن را قطع کنید. اگر خس و خاشاک گیاهان به یال و دم اسبتان می چسبد او را به حال خود رها نکنید. برطرف کردن آنها می تواند دشوار باشد، اما با اسپری سیلیکون یا ابزار دیگری که مخصوص این کار است راحت تر می توانید این کار را بکنید. اگر موقعی که روی بدن اسب خس و خاشاک گیاه می بینید چشم اسبتان هم قرمز شده است باید شک کنید که علتش همان است."

گاهی اوقات جسم خارجی در چشم اسب فرو می رود یا در هنگام خوردن کاه از سبدهای مخصوص مواد به داخل چشمش می ریزد. مک مولان می گوید: "ما استفاده از این نوع سبدها را در تریلر یا در باکس اسب توصیه نمی کنیم. اگر ارتفاع سبد غذا بالاتر از سر اسب باشد در هنگام غذا خوردن ممکن است گرد و خاک و ... به چشم اسب بریزد. علاوه بر این، اسب معمولا دوست دارد سبد را با دندانش بگیرد و تکان بدهد یا با سرش آن را تاب بدهد. در این صورت ریشه های کاه از سبد بیرون می ریزد و در فضا معلق می شود که خود می تواند باعث آزار و اذیت چشم اسب یا آسیب آن شود.

در بخش بعدی مقاله، دنیای اسب اهمیت معاینه دامپزشک از چشم اسب را با شما در میان خواهد گذاشت.

اختصاصی دنیای اسب

منبع: www.horses-and-horse-information.com

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Mon, 05 Sep 2011 18:45:24 +0000
چرا اسب دچار کولیک می شود؟ http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/343-چرا-اسب-دچار-کولیک-می-شود؟.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/343-چرا-اسب-دچار-کولیک-می-شود؟.html

کولیک به فشار و ناراحتی شکمی رایج در میان اسب ها گفته می شود که میزان وقوع آن نیز بسیار بالاست. تخمین زده می شود که 10 تا 11 درصد جمعیت اسب ها یک دوره کولیک را پشت سر می گذارند.

با در نظر گرفتن این نکته که کولیک عارضه ای است که عامل بیشترین مرگ و میر سالانه اسب ها به شمار می رود، این درصد اهمیت بسیاری پیدا می کند. دامپزشکان نیز می دانند که کولیک رایج ترین علت تماس های اورژانسی به آنهاست و باعث وارد آمدن استرس و تنش زیادی به صاحب اسب می شود. بنابراین ارزشش را دارد که این مقاله را در سایت دنیای اسب دنبال کنید.

با اینکه مطالعات گسترده ای در طی سه دهه گذشته در این زمینه انجام گرفته است و توانایی درمان بسیاری از موارد کولیک افزایش چشمگیری داشته است، اما نمی توان یک پاسخ یا یک درمان خاص را برای همه موارد کولیک نام برد.


علت یا علت های ایجاد کولیک موضوعی است که بسیار مورد بحث بوده و برای مالکین اسب سردرگم کننده است. در هنگام بحث در مورد عوامل ایجاد کننده کولیک، شناخت و مجزا کردن علت های آناتومیک و فیزیولوژیک موثر بر این عارضه و همچنین مکانیسم های احتمالی تشدید کننده آن می تواند مفید واقع شود. مثلا فشار شدید به روده بزرگ می تواند علت آناتومیک و جسمی درد توام با کولیک اسب باشد، اما فقدان آب تازه و دهیدراسیون (کم آبی) ناشی از آن را باید از جمله علت های ایجاد کننده کولیک دانست.


شکم اسب تقریبا 30 متر روده کوچک و بزرگ را در خود جا داده است. مشکلاتی که منجر به کولیک می شود ممکن است در هر قسمت از این سیستم گوارشی طویل اتفاق بیفتد، که شامل معده، روده کوچک، روده بزرگ و قسمت های دیگر آن می شود. به طور طبیعی بسیاری از اسبداران در هنگام صحبت در مورد کولیک، معده را نیز در نظر می گیرند، و اطلاعات انتشار یافته اخیر در مورد زخم های روده ای به تقویت این فرایند فکری کمک کرده است. اما نقشی که معده در رابطه با ایجاد کولیک دارد نقشی جزئی است.

در واقع برخی از مطالعات بعدی نشان دادند که 3 تا 4 درصد علل ایجاد کولیک علل پاتولوژیک معده هستند، مثل زخم های معده ای. اکثر موارد کولیک یعنی 64 تا 68 درصد وقوع این عارضه به روده مربوط می شود که شامل روده بزرگ و کوچک، مقعد و بقیه قسمتها است. بعضی از عوامل پاتولوژیک ایجاد کننده کولیک عبارتند از تجمع گاز و تورم، فشردگی و انباشت مواد غذایی، فشردگی و انباشت شن، عوارض عروقی، اختلالات حرکتی، تورم روده ای (التهاب روده)، چسبیدگی بافتی، جابجایی بخشی از روده بزرگ، و پیچ خوردگی روده بزرگ.

 عکس

اما چه چیزی باعث ایجاد این عوارض پاتولوژیک می شود؟ این سوالی است که بسیاری از دامپزشکان مکررا با آن روبرو هستند. با اینکه در بسیاری از موارد، کشف علت دقیق ایجاد کولیک در اسبتان برای شما و دامپزشکتان میسر نیست، اما در موارد دیگر حد اقل می توان حدس زد که علت چه بوده است.

از آنجا که درصد زیادی از موارد کولیک به مدیریت مربوط می شود، دانستن یا حداقل داشتن یک فرضیه در مورد علت ایجاد آن می تواند یک امتیاز دانسته شود. از لحاظ نظری، مواردی در شیوه مدیریت اسب است که قابل شناسایی است و می تواند خطر یا میزان وقوع این عارضه در آینده را کاهش دهد.


دنیای اسب در بخش بعدی این مقاله، شما را با اشتباهاتی که می تواند منجر به ایجاد کولیک در اسب شود آشنا خواهد کرد. قسمت بعدی را از دست ندهید!
اختصاصی دنیای اسب
منبع: www.horses-and-horse-information.com

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Mon, 29 Aug 2011 21:49:44 +0000
آسیب های چشم اسب (قسمت اول) http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/346-horse-eyes-injuries-1.html http://irhorseworld.org/articles/مراقبت-از-اسب/item/346-horse-eyes-injuries-1.html

صدمات چشم اسب گاهی اوقات اتفاق می افتد و ممکن است بسیار جدی و شدید باشد، به خصوص اگر نادیده گرفته شود. دکتر آن دویر (از کلینیک اسب گنسی والی در نیویورک) می گوید بیشترین آسیب چشمی که با آن مواجه می شوند و کره چشم را در بر نمی گیرد پارگی پلک است.

پارگی پلک اسب
پارگی پلک چشم اسب باید به سرعت درمان شود. گاهی اوقات با اینکه پارگی غیر قابل جبران به نظر می رسد اما می تواند به خوبی ترمیم شود. دکتر دویر می گوید: "هرگز هیچ تکه ای از پوست را که آویزان شده قطع نکنید و برش نزنید. این پارگی ها گاهی قابل ترمیم هستند و البته هرچه سریعتر ترمیم شوند بهتر است. حتی زمانی که به نظر می رسد هیچ راهی برای ترمیم وجود ندارد باز هم امکان اینکه این تکه ها را کنار هم برگردانیم و صدمه را جبران کنیم وجود خواهد داشت."
او می گوید: "گاهی اوقات اسبهایی را می بینم که نواقص قدیمی روی پلکشان دارند؛ شخصی مدتها پیش اشتباهی کرده و حتی حاضر نشده صدمه ای را که به چشم اسب وارد شده ترمیم کند یا به صورت غلط آن را ترمیم کرده است، و همین باعث شده است که اسب برای تمام عمرش درد بکشد چون یکی از پلک ها نمی تواند به خوبی روی کره چشم بلغزد و باز و بسته شود و یا پلک طوری جوش خورده است که مژه ها با قرنیه تماس پیدا می کنند و اسب را آزار می دهند. در چنین شرایطی بهتر است با دامپزشکی که اطلاعات کافی در مورد چشم حیوانات دارد مشورت شود. حتی انواعی از جراحی پلاستیک وجود دارد که می تواند این جور آسیب ها را ترمیم کند، که در بعضی موارد سخت و در برخی دیگر آسان است. ارزش این کار از این جهت است که ناراحتی و درد دائم حیوان بیچاره را از بین می برد." این نوع واقص معمولا قابل ترمیم هستند اما گاهی نیز پیش می آید که ترمیم امکان پذیر نباشد، به ویژه اگر کسی تکه های پوست را کنده باشد. با این حال ارزش امتحان کردن را دارد.

عکس

پارگی قرنیه اسب
معمول ترین آسیب کره چشم شامل پارگی قرنیه می شود. این صدمه می تواند جزئی بوده و یا بسیار شدید باشد به طوری که کل کره چشم را به خطر بیندازد و از بین ببرد. دکتر ریچارد مک مولن، استادیار چشم پزشکی دانشگاه ایالت کارولینای شمالی می گوید آسیب قرنیه می تواند از یک خراش جزئی تا پارگی عمیق و کامل قرنیه متفاوت باشد: "گاهی اوقات یک خراش سطحی که ظاهرا فقط سطح قرنیه را درگیر کرده است ممکن است پیشرفت کرده و به نواحی عمیق تر راه پیدا کند – که می تواند در اثر عفونت ثانویه به قرنیه نفوذ یابد و عمق پیدا کند." دنیای اسب به شما توصیه می کند هرگاه چشم اسبتان دچار آسیب هرچند جزئی شد هرچه سریعتر او را به دامپزشک نشان دهید تا مطمئن شوید که وضعیت از این بدتر نخواهد شد. اگر چشم اسبتان در پی یک آسیب کزئی دچار عفونت شود خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنید مشکلش بسیار جدی و شدیدتر می شود.
شدت بحرانی بودن آسیب قرنیه بستگی به چند عامل دارد، از جمله عمق آسیب و ضربه وارده (چرا که قرنیه چند لایه دارد)، و واکنش التهابی نسبت به آسیب – هم در سطح چشم و هم در لایه های عمقی. دکتر دویر می گوید: "عموما آسیب های سطحی جدیت کمتری دارند؛ بدترین وضعیت زمانی رخ می دهد که کل قرنیه و حتی خود کره چشم دچار پارگی شده باشد. این می تواند به معنای از دست دادن چشم باشد، اما گاهی هم ممکن است اینطور نباشد."

عکس

او می گوید: "آسیب سطحی چشم هم می تواند گاهی به شدت بحرانی شود چرا که ممکن است منجر به عفونت شدید گردد. به همین خاطر به محض آسیب دیدن چشم اسب باید او را به دامپزشک نشان داد. گاهی لازم است در همان دقایق اول اقدامات درمانی صورت گیرد."


جسم خارجی در چشم اسب
آسیب دیگری که ممکن است به چشم اسب وارد شود گیر کردن جسم خارجی در قرنیه است. این مورد کمتر اتفاق می افتد، اما گاهی ممکن است چیزی در چشم اسب فرو برود و همانجا بماند. دکتر دویر به تازگی با چنین موردی مواجه شده است: "اخیرا موردی داشتم که اسب در حالی که در کنار نرده های چوبی بوده و با آن ور می رفته یک تکه چوب به داخل قرنیه اش فرو می رود. در /اوردن این تکه چوب کار بسیار حساس و دشواری بود. در اغلب موارد نمی توانیم جسم خارجی را به درستی ببینیم؛ پارگی قرنیه یا پلک معمولا با این عارضه همراه است.


گاهی اوقات ممکن است جسم خارجی داخل پلک چشم اسب فرو برود یا زیر پلک گیر کند. اگر چیزی زیر پلک گیر کند ممکن است موقع چشمک زدن اسب باعث خراشیدگی و تحریک سطح قرنیه شود. موادی مثل گرد و خاک یا آشغال های موجود در کاه یا دانه ها یا خوراک اسب می تواند به چشم اسب برود و به این صورت در پلکش گیر کند. گاهی اوقات پیدا کردن جسم خارجی دشوار است، به خصوص اگر خیلی ریز باشد. دکتر مک مولن می گوید: "در چنین شرایطی معاینه دقیق اسب توسط دامپزشک توصیه می شود. عموما در مواردی از این دست از ماده رنگی فلورسن (fluorescein) برای ردیابی خراشهای طریف قرنیه استفاده می شود." دامپزشک در صورت لزوم به اسب آرامبخش می دهد و با استفاده از بی حسی موضعی جسم خارجی را در چشم اسب پیدا کرده و بیرون می آورد.
دکتر مک کولن می گوید: "گاهی اوقات ممکن است صاحب اسب با خود فکر کند که نیازی به معاینه دامپزشک نیست چون این یک خراش کوچک است که خودش خوب می شود، مثل صدمات جزئی که به چشم خود ما وارد می شود. اما در بعضی موارد همین خراش جزئی در صورت عدم رسیدگی ممکن است باعث عفونت شود. و درمان عفونت ثانویه بسیار دشوارتر و پر هزینه تر خواهد بود و برای اسب نیز پرخطرتر است. در مورد بسیاری از آسیب های چشم در اسب این امکان وجود دارد که در صورت عدم رسیدگی وضع وخیم تر شود." بنابر این هرچه زودتر به این آسیبها رسیدگی شود بهتر است. دید و قوه بینایی در اسبها از چنان اهمیتی برخوردار است که بهتر است این ریسک را نکنید که او را به حال خود رها کنید و احتمال وخیم تر شدن اوضاع و حتی نابینایی را نادیده بگیرید.

عکس

دکتر دویر می گوید: "در فصل پاییز معمولا این مشکل پیش می آید که خار و خس خشک بعضی از گیاهان به چشم اسب می رود وو معمولا هم باعث تحریک و التهاب مزمن چشم می شود. این خس و خاشاک ها به دم، یال و موهای بدن اسب می چسبد و همراهش می رود."
وقتی خس و خاشاک به اسب می چسبد و او سعی می کند آنها را از بدنش جدا کند، و یا وقتی دمش که به آن خاشاک چسبیده به چشم اسب می خورد، ریزه های آن به چشمش می رود. به گفته دکتر دویر "این ریزه ها ممکن است به ملتحمه یا خود قرنیه بچسبد، اما معمولا بیشتر از همه این مواد خارجی ریز را در گوشه داخلی چشم اسب پیدا می کنیم، بین قرنیه و پلک سوم در وجه داخلی پلک سوم چشم اسب." همین ذرات ریز می تواند در هر بار پلک زدن اسب باعث خراشیدگی سطح چشم شود.


این امر می تواند باعث التهاب شدید چشم اسب هم بشود که دردسر زیادی برای اسب ایجاد می کند. بنابراین دنیای اسب به شما توصیه می کند که در صورت مشاهده هرگونه التهاب در چشم اسب رسیدگی های لازم را از او دریغ نکنید. در مقالات بعدی در این زمینه اطلاعات بیشتری را در اختیار شما خواننده عزیز قرار خواهیم داد.
اختصاصی دنیای اسب
منبع: www.horses-and-horse-information.com

 

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) مراقبت از اسب Mon, 22 Aug 2011 12:25:10 +0000