روانشناسی اسب - سایت جهان اسب - سایت جهان اسب http://irhorseworld.org Sat, 25 Nov 2017 00:09:31 +0000 fa-ir عوامل ایجاد استرس در اسب http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/746-horse-stressors.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/746-horse-stressors.html عوامل ایجاد استرس در اسب

کارشناسان معتقدند تجربیات منفی همراه با آموزش دادن اسب می تواند باعث شود اسب حالات مزمن "خاموشی" پیدا کند که در طی آن، به مربی پاسخ نمی دهد و سرد و بی تفاوت می شود – یعنی همان حالاتی که در انسان در هنگام خستگی و فشار بیش از حد کار و در نتیجه بریدن از همه چیز دیده می شود.

رفتارهای ناهنجار تکراری در اسبها، راهی برای کنار آمدن آنها با محیطی است که در آنها استرس نامطلوبی ایجاد می کند. اما چه محیطی برای اسبها استرس زا است؟

یکی از مطالعاتی که در همین زمینه انجام شد نشان می دهد اولین باری که روی اسب زین گذاشته می شود برای او استرس زا است، و این استرس زمانی که سوارکار مبتدی هم روی این اسب بنشیند چندین برابر می شود. پژوهشگران می گویند اولین تجربه سواری دادن برای اسبها مثل این می ماند که مورد حمله یک حیوان شکاری قرار گرفته باشند و نتوانند از دستش فرار کنند.

علاوه بر این، سوارکاری که روی اسب نشسته خارج از محدوده دید او قرار دارد و این باعث می شود مشکل بیشتر شود. پژوهشگران در دانشگاه دامپزشکی وین در مطالعه خود، میزان استرس اسبها را با اندازه گیری تپش قلب و میزان هورمون های مربوط به استرس (کورتیزول در بزاق) سنجیدند. آنها دریافتند که در هنگام آغاز اولین برنامه سوارکاری برای اسبهای سه ساله، به آنها استرس وارد می شود.

در آغاز کار اسب های مبتدی با لنج کردن، مقدار این استرس متوسط بود. اما وقتی اسب و سوارکار به قدم یا یورتمه مشغول می شدند سطح استرس کمی کاهش پیدا می کرد. پژوهشگران معتقدند این نتیجه نشان می دهد اسب می تواند خیلی زود با این موضوع که کسی او را براند کنار بیاید، و علاوه بر این، فعالیت بدنی در اسبها هم مثل انسانها باعث کاهش علائم استرس می شود.

بعد از آموزش دیدن و تربیت اسب، میزان استرس او در هنگام سوار شدن سوارکار به تدریج کاهش پیدا می کرد، اما به شرطی که آموزش و تربیت او به شیوه درستی انجام شده باشد. اگر در هنگام تربیت اولیه اسبهای جوان رفتاری ملایم و دقیق داشته باشید، اسب خیلی زود به شما عادت می کند و با شما هماهنگ می شود.

پژوهشگران دیگر هشدار می دهند که ندادن برنامه درست به اسب در مراحل اولیه آموزش او می تواند به رابطه درازمدت او با انسان ها آسیب جدی وارد کند. اگر یک اسب ورزشی با روش نادرست آموزش را شروع کند، ممکن است نتواند از تمام قابلیت هایش در این ورزش استفاده کند و اضطراب غیرضروری در او باقی بماند.

با این حال، آموزش های اولیه برای اسب بالاترین میزان استرسی نیست که این حیوان تجربه می کند. حمل و نقل جاده ای اسب حتی از این هم بیشتر باعث ایجاد استرس در اسب می شود. بعضی از پژوهشگران در فرانسه حتی تاثیر دمای هوا را نیز روی استرس اسب ها نشان دادند. آنها تاکید کردند که استرس و دمای نامناسب هوا می تواند یادگیری اسب را تحت تاثیر قرار دهد: اما اسبهایی که در محیطی بدون استرس نامطلوب آموزش می بینند از تاثیر منفی دمای هوا در امان می مانند. این به این معناست که اگر اسب شما در هنگام آموزش دچار استرس ناسالم باشد، حتی دمای هوا هم می تواند روی یادگیری اش تاثیر منفی بگذارد!

عوامل استرس زا در اسب

علاوه بر این، پژوهشگران دریافتند که اسبهایی که قبل از شروع آموزش استرس دیده بودند، در آغاز آموزش عملکرد بالاتری در مقایسه با اسبهایی که استرس ندیده بودند نشان دادند، اما به تدریج عملکرد آنها کاهش پیدا کرد و حتی از اسبهای عادی پایین تر رفت. نکته مهمتر اینکه اسبها منبع استرس زا را در حافظه نگه می دارند و در نتیجه در هنگام بازآموزی هم دیگر نمی توانند به خوبی آموزش ها را دریافت کنند.

مطالعه دیگری روی پونی ها نشان داد حافظه کاربردی اسب در شرایط استرس به خوبی کار نمی کند. در این مطالعه، چند سطل جلوی اسب قرار می گرفت و طوری که اسب بتواند ببیند، یک هویج داخل یکی از آنها انداخته می شد. بعد از چند ثانیه، به اسب اجازه داده می شد که برود و هویج را بخورد. در شرایطی که اسب دچار استرس بود (مثلا استرس ناشی از پارس سگ یا سر و صدای زیاد) اسب ها نمی توانستند به درستی جای هویج را پیدا کنند.

علاوه بر این، مقرراتی که روی اسب پیاده می شود نیز می تواند برای اسب استرس ایجاد کند. پژوهش ها نشان می دهد آموزش های کلاسی و درساژ سنگین ، بیشتر از پرش و سه روزه اسب را دچار استرس می کند. پژوهشگران می گویند آموزش های منظم برای اسبها به همان اندازه استرس زا است که کار کردن منظم برای ما انسانها. در واقع اسبها هم در هنگام کار و تمرین دچار فشار هستند، همانطور که ما در محیط های کاری دچار استرس می شویم.

بیشتر استرسی که اسبها تجربه می کنند به خاطر این است که افرادی که با آنها کار می کنند درک درستی از احساسات اسب و شیوه صحیح آموزش و رفتار با اسب ندارند. درست مثل ما انسانها وقتی گیر یک رییس بد می افتیم و نمی توانیم درست کار کنیم، اسبها هم در چنین شرایطی نمی توانند به درستی کار کنند. به عبارت دیگر، این استرس ها و تجربیات منفی مرتبط با آموزش و تمرین باعث می شود اسب به اصطلاح خاموش شود و دیگر به یادگیری ادامه ندهد.

تمریناتی که بیش از اندازه سختگیرانه هستند و مستلزم محدودیت زیاد حرکتی یا کنترل بیش از اندازه واکنش های طبیعی اسب هستند نیز اسب را دچار مشکل می کنند. به ویژه در آموزش هایی که در آن به اسب یاد داده می شود که گامهای کوتاه و جمع بردارد، فشار زیادی به او وارد می شود. در نتیجه ممکن است اسب به دلیل کنترل واکنش های طبیعی خود مثل گاز گرفتن، دچار حرکاتی مثل تکان دادن غیرطبیعی سر شود که می تواند ناشی از آسیب عصب ها باشد، و یا به ایجاد بدرفتاری های بی دلیل در اسب منجر شود.

اختصاصی جهان اسب

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Mon, 20 Jul 2015 17:38:54 +0000
اسبها هم مثل ما دچار استرس می شوند http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/727-stress-in-horses-1.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/727-stress-in-horses-1.html اسبها هم مثل ما دچار استرس می شوند

اسبها در زندگی روزمره شان با استرسها و فشارهایی شبیه انسان روبرو هستند. تعجبی ندارد که بعضی وقتها از کوره در بروند. پژوهشگران اخیرا به چگونگی مقابله اسبها با استرس ها و تنش های آموزش دیدن و تربیت شدن توجه نشان داده اند.

ما انسانها تا حد زیادی از عوارض استرس زیاد در زندگی روزمره مان آگاهی داریم. استرس های ما می تواند ناشی از کار کردن طولانی مدت باشد، یا رییسی که زیادی از ما انتظار و درخواست دارد.

در سالهای اخیر پژوهشگران به بررسی استرس وارد بر اسبها در روزهای کاریشان در طول هفته علاقمند شده اند. آنها به دنبال پاسخی برای این سوال هستند که آیا اسبها هم تحت فشار استرس هایی شبیه انسانها قرار دارند؟

به نظر می رسد پاسخ این سوال مثبت باشد، و ظاهرا عوامل ایجادکننده استرس و فشار در اسبها شبیه انسان است: یاد گرفتن کارهای جدید دشوار، روال کارهای روزمره تکراری و خسته کننده، روابط بد با دیگران، تقویت منفی، پاداشهای ناکافی، و داشتن یک رییس (مربی) غیرقابل تحمل.

استرس در اسبها

تحقیقات نشان داده است که تمامی این موارد عامل ایجاد استرس برای اسبها هستند. این عوامل می توانند باعث ایجاد حس ناکامی و آزرده خویی در اسبها شوند.

اما اصلا چرا باید اسبها دچار استرس شوند؟

پروفسور مارتین هاوزبرگر و همکاران پژهشی اش در فرانسه به این نتیجه رسیدند که اسبها هم مثل انسان ها بیشتر وقتها مجبورند هر روز کار کنند، کاری که شامل ارتباط متقابل با اسبهای دیگر و همچنین با یک رییس می شود، یعنی انسانی که وظیفه تربیت یا رسیدگی به اسب را دارد.

یافته های تحقیقات اخیر نشان داد روزهای کاری اسبها اغلب به جلسات تربیت سپری می شود که طی آن، اسبها بیشتر از آنکه مورد تشویق قرار بگیرند، تقویت منفی یا تنبیه دیافت می کنند.

محدودیتهای فیزیکی و احساسی نیز بسته به نوع کاری که انجام می شود وجود دارد. پیامدهای منفی بعضی از تمرینات که منجر به مقاومت جسمی و رفتاری می شود و همچنین تعارضها و تنش هایی که در طی جلسات آموزشی ایجاد می شود از جمله عوامل استرس زا برای اسب بشمار می رود.

اگر سیگنال ها یا فرمانهایی که از طرف مربی اسب به او داده می شود با هم تناقض داشته باشد (مثلا با پاها فرمان حرکت به جلو داده شود اما دست-جلو سفت نگه داشته شود)، اسب دچار خشم و آزردگی میشود.

آخرین نکته ای که در مورد استرس اسبها مطرح شده این است که اسبها از همان ابتدای کار یاد می گیرند که احساسات و هیجان هایشان را سرکوب کنند، چرا که این نوع واکنشها ممکن است با کاری که از اسب انتظار می رود دتضاد داشته باشد (مثلا در مسابقات درساژ) یا برای سوار خطر ایجاد کند (مثل جفتک انداختن).

با این وجود، مطالعات اندکی به بررسی تاثیر بلندمدت این نوع استرسهای کاری – اختلافات بین فردی، سرکوب احساسات، محدودیتهای فیزیکی – روی زندگی روزانه اسبها خارج از جلسات تربیت و آموزش آنها می¬گذارد پرداخته اند. در قسمتهای بعدی این مقاله بیشتر درباره استرس در اسبها صحبت خواهیم کرد.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Thu, 04 Jun 2015 06:20:58 +0000
اسب درمانی، روشی علمی برای مشکلات هیجانی http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/639-horse-therapy.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/639-horse-therapy.html اسب درمانی، روشی علمی برای مشکلات هیجانی

دوره‌های درمانی با اسب و آرام سازی بیماران خشونت گرا

درمان به کمک اسب، آموزش مهارت سوارکاری به افرادی است که در زمینه‌های شناختی، بدنی و عاطفی - هیجانی دچار ناتوانی هستند. اما کار کردن با اسب‌ها فراتر از مهارت اسب سواری، مصاحبت، مسئولیت، اعتماد، رهبری، مهارت‌های شغلی و آموزشی را نیز در برمی گیرد.

بر اساس اخبار پزشکی سایت eMedscap ۱ ژوئن ۲۰۱۱ (هونولولو، هاوایی)، درمان به کمک اسب فواید منحصر به فردی شامل آرام کردن تمایلات خشونت آمیز بیماران بستری با اختلالات روانپزشکی مزمن را دارا می‌باشد.

اسب درمانی

یک پژوهش مقدماتی بر روی بیش از ۱۰۰ بیمار بستری که در همایش سالیانه ۲۰۱۱ انجمن روانشناسی آمریکا ارائه شد، نشان داد افرادی که به طور تصادفی هر هفته تحت گروه درمانی به همراه تکالیفی مربوط به اسب قرار داشتند به طور معنی داری اتفاقات خشونت آمیز کمتری را در طول مدت ۳ ماه در مقایسه باآن‌هایی داشتند که تحت درمان به کمک سگ، یا تحت مراقبت‌های متعارف بودند.

دکتر جفری نورنبرگ رئیس بیمارستان روانپزشکی گریستون پارک در اخبار پزشکی eMedscap اظهار کرد «هرکسی در گروه درمان به کمک اسب واکنشی مثبت داشت».همکار پژوهشی دکتر استیون شلیفر، پروفسور روانپزشکی در دانشکده پزشکی (UMDNJ) گزارش داد مبنی بر اینکه، این اولین پژوهش درمان به کمک اسب است که احتمالاً می‌تواند در شرایط بیمارستانی سودمند باشد.

درمان به کمک حیوانات به طور فزاینده‌ای در حال بالا رفتن است. این درمان‌ها برای بیماران با علائمی که به طور رضایت بخشی به درمان‌های سنتی پاسخ نمی‌دهند، مؤثر است. به طور مثال استرس شدید، واکنش‌های اضطرابی، ناکارآمدی ها در روابط بین فردی، مهارت‌های کلامی محدود، و خشونت گری. دکتر جفری نورنبرگ و همکارش دو مسأله مهم که آن‌ها در بیمارانشان بارها مشاهده کردند را متذکر شدند: خشونت بدون انگیزه و انزوای اجتماعی به سبب ماندن طولانی در بیمارستان.

دکتر استیون شلیفر بیان کرد «ما می‌خواستیم پی ببریم به اینکه آیا در پایان، درمان به کمک اسب می‌تواند ارزش سرمایه گذاری یک برنامه درمانی را برای بیماران داشته باشد؛ و بدیهی است که عهده دار شدن این برنامه پیچیده و پر هزینه است».

دکتر دیوید بارون مدیر اجرایی، روانپزشک ارشد دانشکده پزشکی Keck، کالیفرنیای جنوبی- لوس آنجلس، که در این پژوهش همکاری نداشته‌اند؛ بیان کردند که درمان به کمک حیوانات به خصوص با سگ‌ها برای مدت زمانی طولانی در جامعه منتخب سالمندان و کودکان بکار برده می‌شده است.

اسب درمانی

دکتر بارون گفت من گمان می‌کنم مفاهیم کلی این پژوهش منطقی و اطلاعات بدست آمده بسیار مورد توجه هستند. به هر صورت سؤالی که مطرح است: چندین مکان قابلیت دسترسی به اسب‌ها را دارند؟ احتمالاً محدودیت مکانی برای وجود تسهیلات مربوط به اسب وجود دارد.

او اشاره کرد به اینکه در درمان با اسب، اعضا ممکن است نیازمند به کار گروهی باشند. برای فرا گرفتن اینکه چگونه به عنوان یک تیم کار کنند، سهیم شدن در تکالیف خاص، پاداشی که بعد از شادی با اسب‌ها می‌بینند، این‌ها همگی به عنوان یک تفسیر خیلی معقول به حساب می‌آیند.

چیزی که پژوهش‌هایی شبیه به این به ما می‌فهماند این است که موضوع‌های زیادی فرای دارو درمانی و روان درمان سنتی وجود دارند که می‌بایست در نظر گرفته شود.

دکتر بارون گفت این نوع پژوهش به این دلیل مهم است که پژوهشگران را یاد آور می‌شود که آن‌ها برای اینکه در مردم اندکی احساس شادی فراهم کنند نیاز به تفکر درباره راه های ابتکاری و خلاق دارند. خواه این که با حیوانات، بازی‌های ویدیویی یا گوش دادن به موسیقی سرو کار داشته باشند.

الهام سادات جنانی، دانشجوی دکتری روانشناسی پونا، هندوستان (elisjan@gmail.com)

برگرفته از مقاله:

Courses with Horses Calm Violent Patients

By Deborah Brauser

Medscape Medical News from:

The American Psychiatric Association's 2011 Annual Meeting

ترجمه برگرفته از سایت انجمن روانشناسی ایران

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Fri, 05 Dec 2014 05:16:45 +0000
فجیع ترین ایده ها در تربیت اسب http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/559-worst-ideas-in-treating-horses.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/559-worst-ideas-in-treating-horses.html فجیع ترین ایده ها در تربیت اسب

گاهی اوقات می بینیم کسانی که ادعا دارند متخصص کار با اسب هستند و عمرشان را پای این کار گذاشته اند، ایده هایی عجیب و غریب برای تربیت اسب و رفتار با او دارند که بدتر از آن به فکر کسی نمی رسد. اینها چند مورد از بدترین ایده هایی هستند که می توانید درباره اسبتان به کار ببرید – البته اگر واقعا از او سیر شده باشید!

-    برای اینکه اسبتان عادت روی پا بلند شدن را کنار بگذارد، یک شیشه سس کچاپ تهیه کنید و هر وقت این کار را کرد، شیشه را به سرش بکوبید و سس را روی سر و صورتش بریزید! اینطوری اسب فکر می کند روی دو پا بلند شدن باعث شده سرش ضربه بخورد و خونریزی پیدا کرده، و دیگر هرگز این کار را نمی کند!!

-    برای اینکه اسبتان زیبا راه برود یا برایتان برقصد، توی سمش تیله بگذارید! این کار باعث می شود اسب پاهایش را بالا بگیرد و راه رفتنش زیبا شود. و البته باعث رنج کشیدن او و کبودی پایش هم می شود.

رفتار با اسب

-    برای اینکه اسبتان عادت پنجه زدن را کنار بگذارد، پایش را به جایی زنجیر کنید تا نتواند آن را جلو بیاورد و وقتی از این کار خسته شد، عادتش را کنار می گذارد. این کار همنین باعث می شود اسب به عصب ها، رباط ها، عروق و استخوان های پایش هم آسیب بزند و دیگر راه رفتن را هم کنار بگذارد.

-    برای اینکه اسبتان موقع افسار زدن سرش را مرتب به هوا پرت نکند، یک میله فلزی بالای سرش کار بگذارید تا وقتی سرش را بالا می برد به آن کوبیده شود و این عادت را ترک کند!

-    اگر اسبتان از رفتن به داخل تریلر اسبکش خودداری می کند، شلاقش بزنید تا بفهمد کی رییس است، یا او را با طنابی ببندید و به زور داخل اسبکش بکشید. بعد صبر کنید و ببینید دفعه بعد که می خواستید او را سوار تریلر کنید چه رفتاری نشان می دهد!

-    برای اینکه به اسبتان یاد بدهید که به شما احترام بگذارد، چشمهایش را ببندید و او را بدون آب و علف در یک منطقه خشک زنجیر کنید. بعد وقتی حسابی گرسنگی و تشنگی کشید و داشت از حال می رفت، برایش آب و غذا ببرید. به این صورت اسب می فهمد شما زندگی اش را نجات داده اید و تا آخر عمر از شما ممنون می شود!

-    برای اینکه اسبتان یاد بگیرد سرش را پایین نگه دارد، با یک طناب، دهنه اش را به تنگ اسب ببندید، طوری که نتواند سرش را بالا بیاورد. بعد در همین حال او را لنج کنید و سوارش شوید، تا یاد بگیرد که موقع راه رفتن یا باید سرش را پایین بگیرد یا درد زیادی را متحمل شود! این کار همچنین باعث گستاخی اسب می شود و عادت روی دو پا بلند شدن را در او ایجاد می کند.

این نوع ایده ها حقیقتا به دور از انسانیت است و به کار گرفتن آنها بیرحمی زیادی می خواهد. یادتان باشد که اسبها هم درست مثل ما، احساس دارند و بدرفتاری های ما را با تمام وجود حس می کنند.

ادامه دارد...

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Fri, 15 Aug 2014 20:45:08 +0000
هماهنگی انسان و اسب http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/469-horse-rider-cngruence.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/469-horse-rider-cngruence.html هماهنگی انسان و اسب

 

 

 

هماهنگی کامل در یک رابطه از طریق اعتماد بی چون و چرای طرفین نسبت به هم، نشان داده می شود. انسان و اسب هر دو باید با هماهنگی کامل با هم کار کنند. هماهنگی ما و اسب عامل اصلی موفقیت ما در ورزش سوارکاری است.

 

یکی از نشانه های هماهنگی انسان و اسب، تبعیت کامل اسب از انسان است که در ظریف ترین ارتباطات و همچنین در زبان بدن هر دو طرف بروز می کند.

هر رابطه ای می تواند با مشکل روبرو شود. رابطه ممکن است دچار رکود شود یا پسرفت کند. در تربیت اسب هم ممکن است گاهی وضعیت بحرانی پیش بیاید. اما این موضوع نباید باعث نا امیدی مان شود، چون افراد باتجربه ای هستند که می توانند در این راه کمکمان کنند.

هماهنگی انسان و اسب

با اینکه ما در رابطه با اسبمان از نظر جسمی طرف ضعیف تر بشمار می رویم، اما از نظر روحی و فکری از او قوی تر هستیم و بنابراین بهبود دادن رابطه بر عهده ماست: اسب که شریک ماست تنها می تواند به خواسته های ما پاسخ دهد. اگر او با خشم واکنش نشان دهد معلوم است که از ما اشتباهی سر زده است.

در ارتباط با اسب، این نکته خیلی مهم است که در پس هر مشکل ابتدا خودمان را مقصر بدانیم. ما انسان هستیم و می توانیم فکر کنیم که کجای کار اشتباه بوده است، اما اسب قادر به این کار نیست. بنابراین، با اسب تان مهربان باشید!

تربیت اسب باید در جهت ایجاد و رشد توانایی های جسمی و ذهنی اش باشد. اسب به طور طبیعی این استعدادها را در خودش دارد. اگر ما و اسبمان در این راستا حرکت کنیم، تمرین منظم در کنار استفاده از معیارهای آموزشی مراکز آموزش سوارکاری می تواند برایمان مفید باشد.

همه ورزشکاران برای رسیدن به نهایت کمال تلاش نمی کنند، اما اسب فقط زمانی به رضایت می رسد که جلوی حرکت و رشدش گرفته نشود.

در روند پیشرفت تدریجی همراه با اسبمان همیشه باید به یاد داشته باشیم که یک شبه نمی شود به جایی رسید. برای موفقت در این راه، می توانیم از مربیان لایقی که از ما و اسبمان حمایت کرده و ما را به پیشرفت ترغیب می کنند کمک بگیریم. و قدم به قدم پیش برویم تا به مرحله دلخواهمان برسیم.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

 

 

 

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Thu, 29 May 2014 18:20:09 +0000
توصیه های مهم برای کار حرفه ای اسب http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/441-understand-your-horse.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/441-understand-your-horse.html توصیه های مهم برای کار حرفه ای اسب

شاید باورش مشکل باشد که اسب ها هم مثل ما نیاز به فرصتی برای تمرکز و اندیشه دارند. به خاطر همین موقع انجام کاری که نیاز به تمرکز دارد، مزاحم اسب تان نشوید!

اسب ها در هر زمان فقط به یک چیز می توانند فکر کنند. سوارکاری که موقع سواری مرتب اسب را تنبیه می کند یا حرکات او را "اصلاح" می کند، حواس او را از کاری که باید انجام دهد پرت می کند و علاوه بر این، احترامش پیش اسبش از بین می رود.

واکنش های شدید و ترس زیاد، از جمله خصوصیات اسب ها در دوره پیش از تاریخ بوده است. در واقع مرگ و زندگی اسب ها به همین رفتار بستگی داشته است. اسب ها دارای سیستم گسترده ای از رباط ها هستند که به آنها امکان خوابیدن در حالت ایستاده را می دهد. آنها وقتی می ترسند با وحشت از جا می پرند، بدون اینکه به این فکر کنند که آیا اصلا لازم است بترسند یا نه و یا ترسیدن آنها چه عواقبی دارد. اسب های جوان وقتی از ترس پا به فرار می گذارند، حتی ممکن است به جایی بخورند و به خودشان آسیب بزنند.

درک احساسات اسب

اسب گریزان امروزی فقط رفتارهایی را به ارث برده که اجدادش را از خطر مرگ نجات می داده است. وقتی سن اسب ها بالاتر می رود، معمولا بهتر می شوند. سرعت، تیزی و علاقه به خدمت رسانی حتی به قیمت از خودگذشتگی، خصوصیاتی است که اسب را برای انسان، فوق العاده مفید ساخته است. اما گاهی هم این ویژگیها دردسرساز می شود.

کنار آمدن با ترس اسب

برای کنار آمدن با اسب های ترسو، باید تجهیزات مناسب داشته باشیم و نباید با عجله و بدون مقدمه او را وارد فضاهای غریب و تازه کنیم. اسب ها در فضای زندگی شان راحت و آرام هستند، اما در محیط جدید ممکن است اینطور نباشند. سوارکاری که با این نوع اسب ها کار می کند باید حواسش باشد که اسب را در موقعیت های ناگهانی و غیرقابل کنترل قرار ندهد.

برای اینکه بدانید چه موقعیت هایی برای اسب ترس آور است تا از آنها دوری کنید، می توانید از زبان بدن اسب و خواندن احساساتش استفاده کنید. وقتی اسب گوشش را به عقب می چسباند، خشمگین است. در این حالت ممکن است لگد بزند یا گاز بگیرد.

البته بعضی اوقات اسب های مسن تر از این حالت برای ترساندن و بلوف زدن استفاده می کنند! همچنین، اسب ها موقع انجام دادن کارهای سخت و تلاش زیاد هم گوش شان را به همین حالت در می آورند، مثلا هنگام تاخت سریع.

مادیان هایی که کره کم سن دارند، اگر چنین علامتی نشان بدهند باید به حال خود رها شوند. آنها روی کره هایشان خیلی حساسند.

توجه به حرکات و رفتارهای اسب

تیز شدن گوش های اسب رو به جلو، نشان دهنده کنجکاوی و توجه است. بعضی از اسب ها وقتی در محیط جدید قرار می گیرند به هر چیزی که می بینند توجه و علاقه نشان می دهند، بدون اینکه بترسند یا بخواهند از چیزی بگریزند. این اسب ها خوش بین هستند و از کارشان لذت می برند. بعضی دیگر، گوش هایشان را جلو نگه می دارند و چشم هایشان را باز می کنند تا چیزی برای گریختن پیدا کنند.

ارتباط با اسب

چشم ها و سوراخ های بینی، هم احساس اسب را نشان می دهند و هم دما را: وقتی باز و گشاد می شوند، علاقه، کنجکاوی یا هراس را نشان می دهند. وقتی چشم های اسب برق می زند، سوراخ های بینی اش گشاد می شود و عضلاتش را سفت می کند، احتمال دارد یک واکنش در راه باشد. این واکنش می تواند صرفا شروع به دویدن یا تغییر جهت دادن باشد. اگر بیشتر از اینها بترسد، ممکن است عقب بپرد یا جفتک بیندازد.

سوارکاری موفق

سوارکارهایی که احساسات اسب شان را درست می خوانند اغلب می توانند با اسب هماهنگ شوند و با رفتار متناسب، استفاده درست از دست- جلو و حرف زدن با اسب، او را کنترل کنند.

سوارکاران کم تجربه باید از زین عمیق با جلوی پهن و تجهیزات مناسب استفاده کنند تا بتوانند تعادل را روی اسب حفظ کرده و از آسیب جلوگیری کنند. چکمه سوارکاری این افراد باید طوری باشد که در صورت افتادن از اسب، داخل رکاب گیر نکند. زین اسب های ترسو نیز نباید لیز و لغزنده باشد.

اختصاصی جهان اسب

استفاده از مطالب سایت جهان اسب بدون ذکر منبع مجاز نیست.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Sun, 20 Apr 2014 21:42:14 +0000
چطور به اسبمان نشان دهیم که دوستش داریم؟! http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/136-how-to-show-love-to-horses.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/136-how-to-show-love-to-horses.html چطور به اسبمان نشان دهیم که دوستش داریم؟!

ایجاد رابطه خوب با اسب اهمیت زیادی دارد؛ وقتی اسبتان با شما رابطه خوبی داشته باشد بهتر به شما جواب می دهد و دستوراتتان را اجرا می کند.

از طرف دیگر، ایجاد رابطه متقابل باعث می شود حرف هم را بهتر بفهمید و با هم هماهنگی بیشتری پیدا کنید.

برای اینکه رابطه تان را با اسبتان بهتر کنید و به او نشان بدهید که واقعا دوستش دارید، باید بتوانید با او ارتباط برقرار کنید، و برای این منظور لازم است به زبانی با او حرف بزنید که می فهمد.

اسبها حیواناتی هستند که به صورت گله ای زندگی می کنند، و اگر بتوانید با آنها ارتباط برقرار کنید شما را هم جزو "گله" به حساب می آورند و مورد قبول آنها واقع می شوید. به این صورت می توانید در دل اسبتان نفوذ کنید و او را به هر شکلی که می خواهید هدایت کنید.

ارتباط خوب با اسب

برای این کار می توانید:

1. هرروز به دیدنش بروید. یا حداقل یک روز درمیان این کر را بکنید. اسبها هم مثل ما انسانها با کسانی که بیشتر با آنها وقت می گذرانند ارتباط نزدیکتری پیدا می کنند.

2. با اسبتان زیاد حرف بزنید. این کار علاوه بر ایجاد یک ارتباط کلامی و عاطفی بین شما و اسبتان، باعث می شود اسب به صدای شما عادت کند و وقتی سراغش می روید بهتر شما را بشناسد.

3. با زبان اسبها آشنا شوید. تا می توانید درباره زبان بدن اسب و نحوه ارتباط و پیام فرستادن او مطلب یاد بگیرید. این باعث می شود حرف اسبتان را راحت تر بفهمید و بتوانید به او پاسخ مناسب بدهید.

4. به علایق اسبتان توجه کنید. اسب شما دوست دارد چه ساعاتی فعالیت کند؟ به کدام غذاها علاقه بیشتری دارد؟ دوست دارد کجا و به چه صورت او را تیمار کنید؟ چه چیزهایی باعث آزار و اذیت اسبتان می شود؟ هرچه بیشتر مطابق علایق موجه اسبتان با او رفتار کنید و مواردی که او را آزار می دهد (مثل زین و برگ نامناسب یا رفتارهای خشن) را از او دور کنیدبیشتر در قلب او نفوذ می کنید.

5. موقع سواری، با او رفتاری ملایم داشته باشید. اسبهایی که سوارکارهای خشن دارند به مرور زمان به اسبهای بدقلق تبدیل می شوند. اگر با اسبتان درست رفتار کنید او به شما اعتماد می کند و به حرفتان گوش می دهد.

6. به اسبتان پاداش بدهید. همه موجودات زنده پاداش را دوست دارند. در مواقع مناسب، به اسبتان خوراکی مورد علاقه اش یا یک نوازش صمیمانه جایزه بدهید. او حتما از این کارتان قدردانی خواهد کرد.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Mon, 26 Aug 2013 00:11:30 +0000
نکاتی که حتما باید درباره رفتار با اسبها بدانید! http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/393-how-to-treat-a-horse.html http://irhorseworld.org/articles/روانشناسی-اسب/item/393-how-to-treat-a-horse.html نکاتی که حتما باید درباره رفتار با اسبها بدانید!

همه ما ممکن است در رابطه با اسب و سوارکاری دچار اشتباهاتی شویم که می تواند بسیار خطرناک باشد؛ مثلا اسب دوانی با سرعت بدون زین و پریدن از موانع غیر استاندارد. اما شاید برایتان عجیب باشد که بشنوید هیچکدام از این دو مورد عملا به اندازه کاری مثل تیمار کردن یکی از اسبها با برس در نزدیکی اسبی دیگر خطر آفرین نیست!

 آمار نشان می دهد که بیشترین خطرات برای افرادی که با اسب سروکار دارند زمانی اتفاق افتاده است که فرد به جای اینکه سوار بر اسب باشد روی زمین بوده است. بنابراین، سرعت و ارتفاع تنها عواملی نیستند که ممکن است باعث دردسر برای سوارکاران شوند!

هرگاه که به اسبی نزدیک می شوید باید کلاه ایمنی به سر داشته باشید تا از ایمنی خود مطمئن باشید، و حتی وقتی مشغول غذا دادن به اسب هستید یا او را تیمار می کنید یا به جایی هدایت می کنید نیز همواره باید هشیار باشید.

روانشناسی اسب

وقتی با اسب در زمین هستید سعی کنید در کوتاهترین فاصله ممکن نسبت به او بایستید. دهنه اسب را کوتاه بگیرید و در موقعیتی نسبت به سر اسب (در مقابل او) قرار بگیرید که نتواند برگردد و شما را گاز بگیرد. بین شانه و سر اسب ها به اندازه ای فاصله وجود دارد که اسب به راحتی می تواند به سرعت سرش را برگرداند و گاز بگیرد.

ممکن است این توصیه برایتان عجیب بنماید؛ غالبا اینطور به نظر می رسد که هرچه از اسب دورتر بایستیم امنیت بیشتری خواهیم داشت. اما واقعیت این است که وقتی در نزدیکی اسب می ایستید چندان به چشم او نمی آیید.

برای اینکه بیشترین میزان ایمنی را در رابطه با اسب داشته باشید به نکات زیر توجه داشته باشید:

وقتی با اسب در زمین هستید، خیلی مهم است که اسب همواره بداند که شما کجا قرار گرفته اید، و وقتی به او نزدیک می شوید باید حواسش به شما باشد. وقتی می خواهید اسب را تیمار کنید از قسمت جلو شروع کنید و به تدریج به عقب (پشت اسب) بروید. بهتر است نواحی حساس و قلقلکی بدن اسب را بشناسید و همواره با دست تماس خود را با بدنش حفظ کنید، مثلا ناحیه پهلوی اسب. اگر باعث قلقلک اسب شوید به احتمال زیاد به شما لگد می زند. هنگام غذا دادن به اسب بهتر است بین شما و او حصار قرار داشته باشد. در هنگام انجام هر کاری در اصطبل، هرگز اسب را بین خودتان و در خروجی قرار ندهید.

موقع انجام هر کاری، به آرامی با اسب حرف بزنید. با اسب از همان زمان کره گی به درستی و به آرامی رفتار کنید و مراقب باشید هیچ عادت بدی در او شکل نگیرد. و این یعنی اسب را به خوردن خوراکی هایی مثل فند و شکر یا غذا خوردن از دست شما عادت ندهید. از زمانی که اسب کره است او را به بودن با انسانها عادت بدهید. همچنین بهتر است از همان ابتدا او را به فضاهای باز ببرید تا با اتفاقات گوناگون آشنا شود، مثلا پرچمی که در هوا تکان می خورد یا موسیقی که با صدای بلند پخش می شود.

روانشناسی اسب

محکم بودن در رفتار با اسب اهمیت دارد، اما این به هیچ وجه به معنی بدرفتاری با حیوان نیست. با اسب همیشه با احترام رفتار کنید و به یاد داشته باشید که طبیعت اسب آزاد و کنجکاو است. هرگز وقتی اسب را هدایت می کنید طناب به دور مچتان نبندید.

برای اینکه بفهمید حال اسب چگونه است باید به چشم ها و گوش هایش دقت کنید. اگر احساس کردید مشکلی وجود دارد، مثلا گوشهای اسب به عقب برگشته است، با دهانش ملچ ملوچ می کند یا به این طرف و آن طرف قدم می رود سعی کنید با او به آرامی حرف بزنید و او را آرام کرده، احساس امنیت به او بدهید.

وقتی با اسب کار می کنید هرگز حرکت ناگهانی از خود نشان ندهید. اگر اسب مایل است، گردنش را نوازش کنید. رفتار آرامی داشته باشید و همواره اطمینان یابید که اسب می داند تنها نیست و شما در محل حضور دارید.

با تمام این توصیفات دقت داشته باشید که اسب باید محکم بودن شما را نیز درک کند و بداند که شما با او به آرامی رفتار می کنید اما نه بیش از حد مهربان. همواره کنترل اوضاع را در دست داشته باشید.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) روانشناسی اسب Thu, 30 Jun 2011 14:05:27 +0000