خطا
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

اسب سواری در ایران - 2: دیدار با لوییز فیروز مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

بعد از ناهار دوباره به راه افتادیم. در طول مسیر، همینطور که بیرون را تماشا می کردم، متوجه شدم که زمین ها حصار ندارند. هیچ نوع سیم یا مرزی دور آنها وجود نداشت، برخلاف انگلستان و آمریکا که در آنها هر سانت از زمین با سیم خاردار محصور شده است.

در این کشورها نیز قبل از اینکه قانون محصور کردن زمین ها برقرار شود، زمین های باز و بی انتهایی وجود داشت که در آن چوپان ها گله هایشان را به چرا می بردند. ایران هم مثل ترکمنستان زمین های بدون مرز دارد.

من قبلا هیچ وقت شالیزار و شالیکاری ندیده بودم. کاشتن برنج کار سخت و همچنین آلوده ای به نظر می آمد. کارگران به زانو در گِل قهوه ای رنگ کار می کردند. هوا داغ بود و آنها کلاه هایی برای محافظت از آفتاب سوزان بر سر گذاشته بودند. من فهمیدم که کشاورزی در ایران آنطور که ما تصور می کردیم فقط آلبالوهای روی درخت، چکمه های سبز و لباس مخصوص، لندروور و دو تا سگ نبود؛ هیچکدام از اینها سختی کار کشارزان را نشان نمی دهد.

در روزگاران قدیم، کشاورزان باید در سرما و گرما و بارندگی و هر شرایط آب و هوایی بیرون می رفتند و بیل و شخم می زدند، یونجه خشک می کردند، شیر می دوشیدند، حصارها را تعمیر می کردند و پهن جمع می کردند. من به تفاوت عظیم بین دنیای خودم و دنیایی که در آن قرار گرفته بودم پی بردم. یکی از دوستانم را به یاد آوردم که از کار کردن در زمین پدرش برایم تعریف کرده بود. او برای به دنیا آمدن بره ها یک بهار را در مزرعه پدرش سپری کرده بود و سختی زیادی کشیده بود. او تعریف می کرد که چطور بره های یک قلو و دوقلو با سختی و دردسرهای خودشان به دنیا آمدند و چقدر کثیف کاری زیاد بود. او حتی نتوانسته بود بخوابد. وقتی پیش پدرش شروع به گلایه کرده بود، پدرش به او گفته بود این کار شخصیت آدم را می سازد.

ما به گنبد رسیدیم. بهروز، که شیفتگی من نسبت به اسبها را به خوبی درک می کرد، برنامه ای چید تا من را برای تماشای مسابقات اسبدوانی ببرد تا بتوانم مسابقات محلی را از نزدیک ببینم. چند عکس هم از آنجا گرفتم و به بهروز توضیح دادم که بیشتر این اسبها تروبرد هستند. درست هم گفته بودم: لوییز فیروز بعدا به من گفت که دقیقا اینها از نژاد تروبرد هستند.

جاده ای که به روستای لوییز فیروز می رسید جادویی بود. جاده در طول یک زمین زراعی مسطح پیش می رفت و بعد ناگهان وارد یک دره بزرگ می شد. در ذهنم Badland و South Dakota را دیدم. با دیدن اصطبل ها فهمیدم که به خانه اش نزدیک می شویم. زندگی این چنین است: یک لحظه در هواپیما بودم، یک لحظه وسط بیابان، حالا هم در بهشت! ما خیلی خوش شانسیم که در این عصر زندگی می کنیم.

لووییز فیروز روی اسب

لوییز را در آغوش کشیدم. از دیدنش خیلی خوشحال بودم. وسایل اندکم را در خیمه نمدی که برای من انتخاب شده بود گذاشتم و نشستم. سالها بود که به خودم قول داده بودم به ایران بروم و لوییز فیروز را ببینم. خب، حالا اینجا بودم و احساس می کردم به آرزویم رسیده ام. تنفس هوای صاف و تمیز به یاد ماندنی بود؛ مثل نسیمی بود که از دریا می وزید. شب پر از ستاره بود. یک بار دیگر از لذت خوردن ماهی خاویار، که روی آتش کباب شده بود، بهره بردیم.

آن شب تا صبح پلک ب هم نگذاشتم: وقتی سگ ها از واق واق کردن افتادند، اسبها شیهه می کشیدند، و وقتی اسبها ساکت شدند شغالها شروع به زوزه کشیدن کردند. همینکه فکر کردم دیگر سکوت و آرامش برقرار شده، خروس ها شروع به آواز کردند!

به این صورت، شب در میان خواب و بیداری من به سر رسید. ...

این داستان ادامه دارد ...

قسمت اول را اینجا بخوانید.

(کارولین بالدوک مربی با سابقه سوارکاری و علاقمند به نژادهای مختلف اسب است که سالها پیش در سفری به ایران، با لوییز فیروز ملاقات داشته است. این داستان از زبان خود او نوشته شده است.)

اختصاصی جهان اسب

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

بازدید 8573 بار آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 تیر 1394 ساعت 04:04

تماس با ما :

  • تلفن ها:                                      
  • 021-44549886
  • 0912-5403140                             
  • ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس :

  • تهران - ضلع شرقی استادیوم آزادی - شهرک آزادی - بلوار امام خمینی - نبش خیابان تیر دوم

همراه ما باشید:

 

  تلگرام جهان اسب