خطا
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

راهنمای کاربردی پرش با اسب: آشنایی با رده های مسابقات پرش مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

در قسمت های قبل راهنمای کاربردی پرش با اسب، درباره قوانین حاکم بر مسابقات پرش با اسب صحبت کردیم و گفتیم خطاها و مسیرها به چه صورت است و انواع موانعی که در این مسابقات به کار می رود چه موانعی است. در این قسمت که قسمت آخر این مجموعه بشمار می رود، می خواهم شما را با رده های مختلف مسابقات سوارکاری پرش آشنا کنم.

رقابت های پرش با اسب رده A (1.0 تا 1.10 متر)

پرش با اسب رده A آسانترین رقابت در رقابت های پرش با اسب B (فدراسیون جهانی سوارکاری، FEI) به شمار می رود. این رده حداقل 6 مانع با ارتفاعی بین 1 تا 1.10 متر دارد. موانع اکسر پهنایی تا 1.40 متر دارند. در رقابت های رده A ممکن است از موانع غیرمعمول هم استفاده شود، مثل مانع دیوار یا مانع آبی با پهنایی تا 2.5 متر. علاوه بر این، در این رده استفاده از دو مانع ترکیبی دو گامی هم مجاز است. رایج ترین نوع مسابقات پرش با اسب رده A، رقابت های زمان دار و رقابت های سبک پرش (جامپ استایل) هستند.

برای اینکه بتوانید در رقابت های ده A شرکت کنید باید کنترل ایمن اسب را بلد باشید و در پرش از موانع یک متری کاملا مسلط بوده و بدون هیچ مشکلی عمل کنید. همچنین باید پرش از موانع ترکیبی را زیاد تمرین کرده باشید.

از آنجا که پرش در رده A برای سوارکارانی است که می خواهند به صورت حرفه ای این ورزش را دنبال کنند، ملزومات و شرایط این رده خیلی بالاتر از رده E (0.80) است. این تفاوت خودش را در مسیر مسابقه نشان می دهد: پیچ های تند در این رده زیاد به چشم می خورد و مسیرهای دشوار زیاد دور از انتظار نیست.

راهنمای پرش با اسب

اسب شما حداقل باید 5 سال داشته باشد تا بتواند در این رده شرکت کند.

رقابت های پرش با اسب رده L (1.10 تا 1.20 متر)

حرف L در L-jumping در زبان آلمانی (مطابق فدراسیون سوارکاری آلمان) به کلمه "آسان" بر می گردد. با این حال، این کلمه گاهی غلط انداز می شود. بعضی از اسبها در این مرحله واقعا باید تمام تلاش خود را بکنند. بنابراین، هر اسبی برای شرکت در رقابت های L مناسب نیست.

در رده L نه تنها موانع سخت¬تری وجود دارد، کار سوارکار هم دشوارتر است. این رده دست¬کم هفت مانع دارد، که شامل دو مانع ترکیبی دوگانه و برای اولین بار یک مانع ترکیبی سه¬گانه می شود. مانع آبی به پهنای 3.0 متر هم در این رده می تواند در نظر گرفته شود.

رقابت های رده L معمولا محدودیت زمانی دارند و خطای زمانی در آنها شمرده می شود، و گاهی پرش اضافی هم خواهند داشت.

برای اینکه بتوانید در رده L رقابت کنید، باید با اسبتان تمرین خیلی زیادی کرده باشید و او را برای پرش در شرایط این رده کاملا آماده کرده باشید. همچنین باید در نظر داشته باشید که آیا این اسب برای پرش در ارتفاع بالاتر واقعا آمادگی دارد یا نه.

شما به عنوان سوارکاری که برای شرکت در رقابت ها آماده می شوید، باید بتوانید از موانعی با ارتفاع 1.20 متر بپرید و همچنین باید بتوانید در طول مسابقه، خطاهای مربوط به تنظیم فاصله بین موانع را اصلاح کنید. اگر نتوانید این کار را بکنید و تنظیم فاصله درست انجام نشود، تیرهای افقی را می اندازید یا اسبتان از پرش خودداری می کند.

راهنمای پرش با اسب

برای شرکت در رقابت های پرش با اسب رده 1.10 تا 1.20، اسب باید دست کم 6 ساله باشد.

رقابت های پرش با اسب رده M/L (1.20 تا 1.30 متر)

کسی که می خواهد در رده M بپرد، حتما قبلا تمرین و تجربه زیادی داشته و انگیزه ای قوی هم دارد، چرا که موانع این رده واقعا بلند هستند. علاوه بر این، اینجا اسب باید پهنای زیادی را هم طی کند.

موانع بین 1.20 تا 1.30 متر بوده و پهنای آنها تا 1.60 متر می رسد. موانع آبی در این رده تا 3.50 متر پهنا دارند. این رده دست کم هشت مانع دارد، که حداکثر دو مانع ترکیبی دوگانه و یک مانع ترکیبی سه گانه را شامل می شود.

اگر می خواهید در رقابت های پرش با اسب رده M شرکت کنید، باید به طور منظم و در حد زیاد تمرین کنید، حتی در فصل زمستان، چرا که در غیر این صورت اسب نمی تواند قدرت و توان لازم برای شرکت در این مسابقات را پیدا کند. سوارکار نیز باید در پیش بردن مطمئن اسب در این مسیر مسلط باشد و بتواند اسب را درست و سریع به سمت موانع ببرد. عبور از این مسیر کار آسانی نیست؛ پرش ها بیشتر بعد از پیچ های تند یا با زاویه های کج انجام می شود.

راهنمای پرش با اسب

چطور با قدم مسیر پرش را بسنجیم؟

برای اینکه مسیر مسابقه را بدون خطا طی کنید، خیلی مهم است که فاصله بین موانع را بدانید. به ویژه در موانع ترکیبی و فاصله بین مانع های پشت سر هم باید حتما از مقدار فاصله اطلاع داشته باشید. هیچکس متر همراهش ندارد، به خاطر همین لازم است تمرین کنید که با گام هایتان طول مسیر را اندازه بزنید. هر یک گام باید 1.0 متر باشد.

برای اینکه در این کار مهارت بیشتری پیدا کنید می توانید از تیرهای افقی موانع استفاده کنید. تیرهای افقی معمولا 3 یا 4 متر طول دارند. بیشتر آنها 3 متری هستند و تیرهای 4 متری معمولا برای محوطه های باز به کار می روند. یک تیر 3 متری را روی زمین بگذارید و چند بار طول آن را با سه گام طی کنید تا کم¬کم گام هایتان با اندازه یک متر تنظیم شود. این کار نسبتا ساده است ولی به شما کمک می کند عادت کنید که گام یک متری به چه اندازه است.

راهنمای پرش با اسب

امیدوارم با خواندن این سه قسمت درباره مسابقات پرش با اسب اطلاعات خوبی به دست آورده باشید و بتوانید با آگاهی و موفقیت بیشتر به این ورزش دوست داشتنی ادامه بدهید.

آندریا ماریا زیلینگر

مربی اسب و سوارکار

بازدید 13143 بار آخرین ویرایش در جمعه, 14 فروردين 1394 ساعت 03:25

تماس با ما :

  • تلفن ها:                                      
  • 021-44549886
  • 0912-5403140                             
  • ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس :

  • تهران - ضلع شرقی استادیوم آزادی - شهرک آزادی - بلوار امام خمینی - نبش خیابان تیر دوم

همراه ما باشید:

 

  تلگرام جهان اسب