خطا
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".
  • Cannot retrive forecast data in module "mod_sp_weather".

راهنمای کاربردی پرش با اسب؛ قسمت 2: آشنایی با انواع مانع مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

در قسمت قبلی درباره مسابقات سوارکاری و قوانینی که برای اجرای آنها در نظر گرفته شده صحبت کردیم. در این قسمت می خواهم شما را با انواع موانع در رقابت های پرش با اسب آشنا کنم.

انواع مانع در مسابقات پرش با اسب

مانع آپ رایت

راحت ترین مانع برای پرش، مانع آپ رایت است. این پرش از دو تیر عمودی و یک یا چند تیر افقی تشکیل شده است که روی دو تیر عمودی سوار شده اند. ممکن است اجزای دیگری هم به مانع آپ رایت اضافه شود. نقطه بلند شدن اسب بری مانع آپ رایت نسبتا دور از مانع است، چون مانع بلند است. در تورنمنت ها موانع آپ رایت بین 0.80 متر (E) تا 1.60 متر (s***) دیده می شود.

آموزش کامل پرش با اسب

 

مانع اُکسر

مانع اُکسر از چهار مانع آپ رایت تشکیل می شود که دست کم دو تیر عرضی را در بر دارد و می تواند اجزای دیگری هم داشته باشد. در موانع آپ رایت عقبی این مانع ترکبی، معمولا فقط یک تیر عرضی گذاشته می شود. اگر تیر جلویی و عقبی در مانع اکسر دارای ارتفاع یکسان باشند به آن carre oxer می گویند.

راهنمای کامل پرش با اسب

اسب برای عبور از مانع اکسر باید بلندتر از مانع آپ رایت بپرد، چون لازم است از عرض اکسر هم عبور کند. در تورنمنت ها، از مانع اکسر به ارتفاع 1.60 تا 2.0 متر استفاده می شود.

 

مانع پلانک

در مسابقات پرش با اسب می توان به جای مانع معمولی دارای تیر افقی، از مانع پلانک استفاده کرد که فقط به یک تیر محدود نمی شود. این شکل از مانع می تواند هم به صورت اکسر و هم به صورت آپ رایت باشد. خیلی از اسب ها قبل از مانع پلانک بیشتر مکث می کنند تا قبل از مانع معمولی، چون موانع پلانک معمولا از نظر بصری برای اسب تکان دهنده تر است. علاوه بر این، برخورد به مانع پلانک برای اسب سخت تر است تا مانع معمولی.

راهنمای کامل پرش با اسب

نکته ای برای سوارکارانی که در مسابقات پرش شرکت می کنند: مانع های پلانک راحت تر از موانع معمولی می افتند، چون نقطه تمرکز در زیر است. وقتی یک ضربه کوچک به مانع پلانک بخورد، می لرزد و فرو می ریزد.

راهنمای کامل پرش با اسب

برای این که بتوانید اسب را با موانع پرش هماهنگ کنید، توصیه می شود مانع را  ترکیبی از عرضی و پلانک در نظر بگیرید. برای این منظور باید یک تیر عرضی روی تیرهای عمودی سوار شود.

 

دیوار

دیوار شکلی خاص از مانع آپ رایت است. بنابراین، ابعاد آن درست مثل مانع آپ رایت بین 0.8 تا 1.60 متر است.

مانع دیوار معمولا از یک مانع یکپارچه متشکل از بلوک های چوبی تشکیل شده است، مثل آجرهایی که یک دیوار را می سازند. بنابراین، ارتفاع دیوار می تواند متفاوت باشد و اسب از برخورد با مانع آسیب نمی بیند، چون بلوک ها به راحتی می ریزند. گاهی اوقات به جای بلوک صرفا از چند تیر افقی استفاده می شود.

راهنمای کامل پرش با اسب

خطر مانع دیوار این است که پشتش معلوم نیست و گاهی این موضوع باعث اذیت اسب می شود. به خاطر همین باید اسب را با این نوع مانع آشنا کرد. اسب هایی که مانع دیوار را می شناسند و فهمیده اند که خطری برایشان ندارد، معمولا بدون هیچ مشکلی از رویش می پرند. در بعضی رقابت های سنگین، فقط از یک مانع دیوار استفاده می شود. اینجا ارتفاع مانع می تواند تا 2 متر باشد.

 

مانع سه تیر

مانع سه تیر یا سه گانه دست کم از سه تیر افقی تشکیل شده که به ترتیب بالا می روند. این مانع نوع خاصی از موانع بلند به شمار می رود.

مدل آمریکایی با دو تیر

این نوع مانع مثل آپ رایت است، فقط به جای یک تیر، دو تیر افقی بالای هم قرار می گیرند.

مانع سه تیر معمولا خیلی چشمگیر به نظر می رسد و سوارکار را بیشتر از اسب می ترساند. به خاطر ساختار رو به بلندی این نوع مانع، اسب از همان ابتدا نباید خیلی بلند بپرد. مانع های سه گانه دارای ابعادی برابر اُکسر هستند. در مسابقات S*** ارتفاع این نوع مانع می تواند تا 60/1 متر و پهنای آن تا 2 متر باشد.

راهنمای کامل پرش با اسب

 

مانع آبی

در رقابت های سوارکاری از 0.80 به بالا ممکن است از مانع های آبی هم استفاده شود. پهنای این مانع می تواند تا 2.5 متر هم برسد. بیشترین پهنای مجاز برای موانع آبی تا 4.5 متر است.

امروزه موانع آبی با استفاده از استخرهای کوچک پلاستیکی پر از آب ساخته می شوند. مانع آبی برای خیلی از اسبها سخت ترین مانع در مسیر پرش به شمار می رود. مهمترین علت این قضیه این است که خیلی از اسبها به این نوع مانع عادت ندارند.

راهنمای کامل پرش با اسب

پرش از مانع آبی باید با شتاب زیاد و نسبتا سریع انجام شود. نقطه شروع پرش اسب باید به دقت انتخاب شود. این نقطه باید درست جلوی مانع باشد، چون اینجا اسب نیازی به ارتفاع گرفتن ندارد.

اگر اسب روی خطوط دور مانع، درون استخر و یا قبل از آن فرود بیاید خطا حساب می شود. اگر بوته یا دریچه ای جلوی مانع آبی گذاشته شود، جزئی از مانع به شمار نمی رود و صرفا برای بهتر مشخص شدن محل مانع است؛ بنابراین برخورد به آن خطا محسوب نمی شود.

نوع دیگری از مانع آبی معروف به overbuilt نیز در مسابقات پرش با اسب به کار می رود که در اینجا به صورت مانع اکسر نشان داده شده است. تیرهای افقی اکسر ابتدا و انتهای حوضچه آب را تعیین می کنند.

راهنمای کامل پرش با اسب

پرش از روی این مانع باید مثل پرش از روی اکسر معمولی انجام شود. با این حال، اولین دفعاتی که از روی این مانع می پرید باید با قاطعیت اسب را به جلو برانید، چون خیلی از اسبها با دیدن آب مردد می شوند.

 

مانع ترکیبی (کامبینیشن)

در رقابت های پرش با اسب بالای 0.80 متر، همیشه حداقل یک مانع ترکیبی دیده می شود. مانع ترکیبی به مانعی گفته می شود که دو یا سه مانع در بر دارد که بین آنها بیشتر از دو گام فاصله است. در ترکیب های سه تایی، فقط در سالهای اخیر از ارتفاع 1.25 متر استفاده شده است. موانع ترکیبی می تواند شامل آپ ایت، اکسر، بریر (مانع کلی) و دیوار باشد که به ترتیب های مختلف چیده می شوند. به ندرت مانع سه تیر یا سه گانه به عنوان مانع آخر به کار می رود.

مانع ترکیبی یا کامبینیشن چندین نوع دارد:

درون- بیرون (این-اوت)

مانع ترکیبی دون-بیرون (این-اوت) از دو مانع به فاصله 3.0 تا 3.5 متر تشکیل می شود. در این نوع مانع، اسب باید از روی مانع اول بپرد و بلافاصله بعد از به زمین آمدن، از روی مانع دوم بپرد. بنابراین هیچ گامی بین دو مانع وجود ندارد. در مورد مانع درون- بیرون، خیلی مهم است که سوارکار بعد از به زمین آمدن به سرعت دستش را جلو بیاورد تا مانع پرش دوم اسب نشود.

راهنمای کامل پرش با اسب

ترکیبی یک گام

در این نوع ترکیب، بین دو مانع 7 تا 8 متر فاصله است. در اینجا اسب بعد از پرش از روی مانع اول و به زمین آمدن، یک گام چهارنعل می رود و بعد از روی مانع دوم پرش می کند.

راهنمای کامل پرش با اسب

ترکیبی دو گام

اینجا بین دو مانع به اندازه 10 تا 11 متر فاصله می گذارند و از آنجا که دو گام جا دارد، سوارکار فرصت پیدا می کند خطاهایش را اصلاح کند.

ترکیبی سه تایی

در مانع ترکیبی از نوع سه تایی، سه مانع پشت سر هم ردیف می شوند:

دو مانع اول اکسر هستند و در فاصله 10.3 تا 10.7 متر از هم قرار می گیرند، بنابراین بین آنها به اندازه دو گام فضا وجود دارد. آخرین مانع این ترکیب، آپ رایت است که در فاصله 7.4 تا 7.9 متری اکسر دوم قرار می گیرد. مانع ترکیبی سه تایی در رقابت های پرش با اسب 1.10 تا 1.20 و بالاتر از آن استفاده می شود. دشواری این نوع مانع این است که دو مانع اول باید اسب با شتابی مناسب برود تا فاصله بین دو مانع را تنظیم کند.

اما در سومین مانع که آپ رایت است، باید اسب سرعت بالاتری داشته باشد، و این نیاز به تمرکز بالای اسب و سوارکار دارد و اسب باید انعطاف بالاتری نشان دهد.

راهنمای کامل پرش با اسب

برای اینکه به شکل صحیح و مطمئن از روی موانع ترکیبی بپرید، خیلی مهم است که بدانید آیا اسبتان قدمهایش بلند است یا کوتاه. علاوه بر این، باید قبل از مسابقه از مانع دیدن کرده و فاصله های بین موانع را اندازه بگیرید. قانون معمول برای موانع ترکیبی این است: 3.0 متر برای بلند شدن و به زمین آمدن + 3.5 متر در هر گام اسب، که فاصله بین مانع ها را برای سرعت عادی و گام های عادی اسب نشان می دهد.

اگر اسبتان گام های کوتاهی دارد یا فاصله بین اجزای مانع ترکیبی زیاد است، لازم است با شتاب بیشتری به مانع وارد شوید و از آن عبور کنید. اگر چینش موانع ترکیبی تنگ و با فاصله کم است یا اسب شما گام های طویلی دارد، توصیه می شود آرامتر به مانع وارد شوید و فاصله بین موانع را نیز با سرعت کمتر طی کنید.

اگر در چینش ترکیبی، اولین مانع اکسر است، ممکن است ترکیب تنگ تر باشد چون اسب در اولین پرش خیلی باز می پرد.

مانع ترکیبی برای خیلی از سوارکاران سخت ترین قسمت مسیر بشمار می رود، چون خیلی از اسبها به خاطر جور در نیامدن فاصله در مانع دوم از پرش امتناع می کنند. بنابراین، سعی کنید همیشه موقع تمرین از این موانع استفاده کنید.

در قسمت بعدی، با انواع مسابقات و رده های رقابت های پرش با اسب بیشتر آشنا می شوید.

آندریا ماریا زیلینگر

 

 

 

بازدید 14255 بار آخرین ویرایش در جمعه, 14 فروردين 1394 ساعت 03:04

تماس با ما :

  • تلفن ها:                                      
  • 021-44549886
  • 0912-5403140                             
  • ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آدرس :

  • تهران - ضلع شرقی استادیوم آزادی - شهرک آزادی - بلوار امام خمینی - نبش خیابان تیر دوم

همراه ما باشید:

 

  تلگرام جهان اسب