آموزش سوارکاری - سایت جهان اسب - سایت جهان اسب http://irhorseworld.org Tue, 21 Nov 2017 11:39:43 +0000 fa-ir درساژ چیست؟ http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/847-what-is-dressage.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/847-what-is-dressage.html درساژ چیست؟

درساژ ورزشی همراه با هنر و زیبایی است و تنها در صورتی امکان پذیر می شود که سوارکار و اسبش همکاری درست و واقعی داشته باشند. اگر بخواهم ساده بگویم، درساژ نوعی آموزش اسب است که حرکات طبیعی اسب را بهبود می بخشد.

خیلی از مردم نمی دانند درساژ چیست و در این مورد دچار سردرگمی هستند. و مطالبی هم که در توضیح درساژ نوشته شده غالبا طوری است که این سردرگمی را بیشتر می کند!

 اسبها دوست دارند جلوی اسبهای دیگر خودنمایی کنند، اما وقتی کسی سوارشان است این کار ممکن نیست، مگر اینکه اسب یاد بگیرد بیشتر وزن را با پاهای عقبی تحمل کند و پاهای جلویی را آزادتر و سبکتر بگذارد. بیشتر اسبها در هنگام راه رفتن وزن را روی پاهای جلو می اندازند، پاهای عقبشان به این طرف و آن طرف حرکت می کند و خیلی کم بالا می آیند. درساژ، اسب را تشویق می کند که قدمهای محکم و بلند همراه با پرش ملایم داشته باشد.

آشنایی با ورزش درساژ

کل فرایند آموزش در درساژ طوری طراحی شده است که قدرت اسب به تدریج بیشتر شود تا بتواند مجموعه ای از حرکاتی را انجام دهد که مستلزم قدرت بدنی بالا و همکاری خوب بین سوار و اسب است. این امر کمک می کند حرکات با زیبایی طبیعی اجرا شود.

سوارکار باید کمک کند اسب تعادل پیدا کرده و با کمترین کمک از سوی او، حرکات را انجام دهد.

برای رسیدن به این هدف، سوارکار اول باید خودش تعادل پیدا کند و برای نگه داشتن خودش به افسار و دست-جلو وابسته نباشد. سوارکار باید روی حفظ تعادل در هنگام نشست کار کند تا مطمئن شود که وزنش روی یک استخوان پشت بیشتر از دیگری نباشد یا یک طرف بدنش جلوتر از طرف دیگر نباشد. وزن سوارکار باید به صورت متعادل روی بدن اسب پخش شود؛ به این صورت که وزن پاها روی رکاب قرار بگیرد، پاها دراز باشد و در وضعیت مناسبی برای فرمان دادن قرار داشته باشد. سوارکار باید وزن بازوها و دستها را در کنترل داشته باشد و روی باسن یا روی پشت اسب تکیه نکند.

دستیابی به وضعیت بدنی درست روی اسب نیازمند طی کردن یک فرایند تدریجی است. سوارکاران باید از همان ابتدا اولویت را روی این بگذارند که دستها را جدا از بدن نگه دارند. پاها نباید محکم به اسب بچسبند بلکه باید آن را در آغوش بگیرند، به این صورت که سوارکار موهای بدن اسب را حس می کند اما آن را له نمی کند.

درساژ چیست؟

در ورزش درساژ، سوارکار نقش معلم را دارد. او به آرامی به اسب می گوید که از او چه انتظاری دارد. هیچ شاگردی دوست ندارد بی دلیل سر او داد بزنند، اسب هم از این قاعده مستثنی نیست. سوارکار ابتدا به آرامی به اسب فرمان می دهد، اگر اسب فرمان را نادیده گرفت، کمی واضح تر فرمان می دهد، اگر باز هم فرمانش نادیده گرفته شد، این روند تدریجی را تکرار می کند. مداومت در تربیت اسب نقش مهمی دارد. در هنگام سوارکاری، در گوش اسب زمزمه کنید، داد نزنید. اسبها به زبان ما صحبت نمی کنند. باید به نحوی زبان او را پیدا کنید و به او بفهمانید که چه می خواهید. و با نوازش اسب را تشویق کنید.

وقتی اسب تا حدودی با سوارکار همراه شد، نوبت به آموزش های پایه حرکت رو به جلو، ریتم، تعادل و صاف راه رفتن می رسد. سوارکار همواره باشد درست روی زین قرار بگیرد، در قسمت پایین کمر بسیار انعطاف پذیر باشد و دستهایش جدا از بدن و سبک باشد. سوارکاری که درساژ کار می کند دست جلو را طوری در دستانش می گیرد که انگار دستان کودکی را گرفته است. تعادل و هماهنگی حرکات اسب و سوارکار در درساژ مهمترین چیز است.

قضاوت در رقابت های درساژ بر اساس سرعت، نحوه تغییر حرکات، فرمانبرداری اسب و عملکرد و تسلط سوارکار بر مجموعه ای از حرکاتی است که به دقت برای آزمون در نظر گرفته شده اند. وظیفه داور درساژ این است که سوارکار را راهنمایی کند و به او بگوید که آیا اسبش را به درستی آموزش داده که بتواند به سطوح بالاتر برود یا نه.

سطوح رقابت های ملی درساژ به این صورت است: مقدماتی، ابتدایی، تازه¬کار، متوسط، پیشرفته. رقابت های درساژ بین المللی در چهار سطح جایزه سنت جورج، میانی 1، میانی 2 و جایزه بزرگ برگزار می شود. بیشتر رقبای درساژ، این ورزش را از سطوح غیررسمی آغاز می کنند و بعد وارد رقابت های دشوارتر رسمی می شوند.

یادگیری مهارتهای درساژ کار آسانی نیست، اما وقتی آنها را یاد گرفتید می توانید کار هر اسبی را بهبود بدهید. درساژ هم به اسب و هم به سوارکار کمک می کند از سوارکاری در هرکدام از رشته های آن بیشتر لذت ببرند.

جولی نیومن، ترجمه از جهان اسب

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

 کانال تلگرام جهان اسب عضو کانال خبررسانی جهان اسب شوید.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Fri, 09 Sep 2016 15:55:51 +0000
راهنمای کاربردی پرش با اسب: آشنایی با رده های مسابقات پرش http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/694-jumping-mannual13.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/694-jumping-mannual13.html راهنمای کاربردی پرش با اسب: آشنایی با رده های مسابقات پرش

در قسمت های قبل راهنمای کاربردی پرش با اسب، درباره قوانین حاکم بر مسابقات پرش با اسب صحبت کردیم و گفتیم خطاها و مسیرها به چه صورت است و انواع موانعی که در این مسابقات به کار می رود چه موانعی است. در این قسمت که قسمت آخر این مجموعه بشمار می رود، می خواهم شما را با رده های مختلف مسابقات سوارکاری پرش آشنا کنم.

رقابت های پرش با اسب رده A (1.0 تا 1.10 متر)

پرش با اسب رده A آسانترین رقابت در رقابت های پرش با اسب B (فدراسیون جهانی سوارکاری، FEI) به شمار می رود. این رده حداقل 6 مانع با ارتفاعی بین 1 تا 1.10 متر دارد. موانع اکسر پهنایی تا 1.40 متر دارند. در رقابت های رده A ممکن است از موانع غیرمعمول هم استفاده شود، مثل مانع دیوار یا مانع آبی با پهنایی تا 2.5 متر. علاوه بر این، در این رده استفاده از دو مانع ترکیبی دو گامی هم مجاز است. رایج ترین نوع مسابقات پرش با اسب رده A، رقابت های زمان دار و رقابت های سبک پرش (جامپ استایل) هستند.

برای اینکه بتوانید در رقابت های ده A شرکت کنید باید کنترل ایمن اسب را بلد باشید و در پرش از موانع یک متری کاملا مسلط بوده و بدون هیچ مشکلی عمل کنید. همچنین باید پرش از موانع ترکیبی را زیاد تمرین کرده باشید.

از آنجا که پرش در رده A برای سوارکارانی است که می خواهند به صورت حرفه ای این ورزش را دنبال کنند، ملزومات و شرایط این رده خیلی بالاتر از رده E (0.80) است. این تفاوت خودش را در مسیر مسابقه نشان می دهد: پیچ های تند در این رده زیاد به چشم می خورد و مسیرهای دشوار زیاد دور از انتظار نیست.

راهنمای پرش با اسب

اسب شما حداقل باید 5 سال داشته باشد تا بتواند در این رده شرکت کند.

رقابت های پرش با اسب رده L (1.10 تا 1.20 متر)

حرف L در L-jumping در زبان آلمانی (مطابق فدراسیون سوارکاری آلمان) به کلمه "آسان" بر می گردد. با این حال، این کلمه گاهی غلط انداز می شود. بعضی از اسبها در این مرحله واقعا باید تمام تلاش خود را بکنند. بنابراین، هر اسبی برای شرکت در رقابت های L مناسب نیست.

در رده L نه تنها موانع سخت¬تری وجود دارد، کار سوارکار هم دشوارتر است. این رده دست¬کم هفت مانع دارد، که شامل دو مانع ترکیبی دوگانه و برای اولین بار یک مانع ترکیبی سه¬گانه می شود. مانع آبی به پهنای 3.0 متر هم در این رده می تواند در نظر گرفته شود.

رقابت های رده L معمولا محدودیت زمانی دارند و خطای زمانی در آنها شمرده می شود، و گاهی پرش اضافی هم خواهند داشت.

برای اینکه بتوانید در رده L رقابت کنید، باید با اسبتان تمرین خیلی زیادی کرده باشید و او را برای پرش در شرایط این رده کاملا آماده کرده باشید. همچنین باید در نظر داشته باشید که آیا این اسب برای پرش در ارتفاع بالاتر واقعا آمادگی دارد یا نه.

شما به عنوان سوارکاری که برای شرکت در رقابت ها آماده می شوید، باید بتوانید از موانعی با ارتفاع 1.20 متر بپرید و همچنین باید بتوانید در طول مسابقه، خطاهای مربوط به تنظیم فاصله بین موانع را اصلاح کنید. اگر نتوانید این کار را بکنید و تنظیم فاصله درست انجام نشود، تیرهای افقی را می اندازید یا اسبتان از پرش خودداری می کند.

راهنمای پرش با اسب

برای شرکت در رقابت های پرش با اسب رده 1.10 تا 1.20، اسب باید دست کم 6 ساله باشد.

رقابت های پرش با اسب رده M/L (1.20 تا 1.30 متر)

کسی که می خواهد در رده M بپرد، حتما قبلا تمرین و تجربه زیادی داشته و انگیزه ای قوی هم دارد، چرا که موانع این رده واقعا بلند هستند. علاوه بر این، اینجا اسب باید پهنای زیادی را هم طی کند.

موانع بین 1.20 تا 1.30 متر بوده و پهنای آنها تا 1.60 متر می رسد. موانع آبی در این رده تا 3.50 متر پهنا دارند. این رده دست کم هشت مانع دارد، که حداکثر دو مانع ترکیبی دوگانه و یک مانع ترکیبی سه گانه را شامل می شود.

اگر می خواهید در رقابت های پرش با اسب رده M شرکت کنید، باید به طور منظم و در حد زیاد تمرین کنید، حتی در فصل زمستان، چرا که در غیر این صورت اسب نمی تواند قدرت و توان لازم برای شرکت در این مسابقات را پیدا کند. سوارکار نیز باید در پیش بردن مطمئن اسب در این مسیر مسلط باشد و بتواند اسب را درست و سریع به سمت موانع ببرد. عبور از این مسیر کار آسانی نیست؛ پرش ها بیشتر بعد از پیچ های تند یا با زاویه های کج انجام می شود.

راهنمای پرش با اسب

چطور با قدم مسیر پرش را بسنجیم؟

برای اینکه مسیر مسابقه را بدون خطا طی کنید، خیلی مهم است که فاصله بین موانع را بدانید. به ویژه در موانع ترکیبی و فاصله بین مانع های پشت سر هم باید حتما از مقدار فاصله اطلاع داشته باشید. هیچکس متر همراهش ندارد، به خاطر همین لازم است تمرین کنید که با گام هایتان طول مسیر را اندازه بزنید. هر یک گام باید 1.0 متر باشد.

برای اینکه در این کار مهارت بیشتری پیدا کنید می توانید از تیرهای افقی موانع استفاده کنید. تیرهای افقی معمولا 3 یا 4 متر طول دارند. بیشتر آنها 3 متری هستند و تیرهای 4 متری معمولا برای محوطه های باز به کار می روند. یک تیر 3 متری را روی زمین بگذارید و چند بار طول آن را با سه گام طی کنید تا کم¬کم گام هایتان با اندازه یک متر تنظیم شود. این کار نسبتا ساده است ولی به شما کمک می کند عادت کنید که گام یک متری به چه اندازه است.

راهنمای پرش با اسب

امیدوارم با خواندن این سه قسمت درباره مسابقات پرش با اسب اطلاعات خوبی به دست آورده باشید و بتوانید با آگاهی و موفقیت بیشتر به این ورزش دوست داشتنی ادامه بدهید.

آندریا ماریا زیلینگر

مربی اسب و سوارکار

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Thu, 02 Apr 2015 08:33:44 +0000
راهنمای کاربردی پرش با اسب؛ قسمت 2: آشنایی با انواع مانع http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/687-jumping-mannual2.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/687-jumping-mannual2.html راهنمای کاربردی پرش با اسب؛ قسمت 2: آشنایی با انواع مانع

در قسمت قبلی درباره مسابقات سوارکاری و قوانینی که برای اجرای آنها در نظر گرفته شده صحبت کردیم. در این قسمت می خواهم شما را با انواع موانع در رقابت های پرش با اسب آشنا کنم.

انواع مانع در مسابقات پرش با اسب

مانع آپ رایت

راحت ترین مانع برای پرش، مانع آپ رایت است. این پرش از دو تیر عمودی و یک یا چند تیر افقی تشکیل شده است که روی دو تیر عمودی سوار شده اند. ممکن است اجزای دیگری هم به مانع آپ رایت اضافه شود. نقطه بلند شدن اسب بری مانع آپ رایت نسبتا دور از مانع است، چون مانع بلند است. در تورنمنت ها موانع آپ رایت بین 0.80 متر (E) تا 1.60 متر (s***) دیده می شود.

آموزش کامل پرش با اسب

 

مانع اُکسر

مانع اُکسر از چهار مانع آپ رایت تشکیل می شود که دست کم دو تیر عرضی را در بر دارد و می تواند اجزای دیگری هم داشته باشد. در موانع آپ رایت عقبی این مانع ترکبی، معمولا فقط یک تیر عرضی گذاشته می شود. اگر تیر جلویی و عقبی در مانع اکسر دارای ارتفاع یکسان باشند به آن carre oxer می گویند.

راهنمای کامل پرش با اسب

اسب برای عبور از مانع اکسر باید بلندتر از مانع آپ رایت بپرد، چون لازم است از عرض اکسر هم عبور کند. در تورنمنت ها، از مانع اکسر به ارتفاع 1.60 تا 2.0 متر استفاده می شود.

 

مانع پلانک

در مسابقات پرش با اسب می توان به جای مانع معمولی دارای تیر افقی، از مانع پلانک استفاده کرد که فقط به یک تیر محدود نمی شود. این شکل از مانع می تواند هم به صورت اکسر و هم به صورت آپ رایت باشد. خیلی از اسب ها قبل از مانع پلانک بیشتر مکث می کنند تا قبل از مانع معمولی، چون موانع پلانک معمولا از نظر بصری برای اسب تکان دهنده تر است. علاوه بر این، برخورد به مانع پلانک برای اسب سخت تر است تا مانع معمولی.

راهنمای کامل پرش با اسب

نکته ای برای سوارکارانی که در مسابقات پرش شرکت می کنند: مانع های پلانک راحت تر از موانع معمولی می افتند، چون نقطه تمرکز در زیر است. وقتی یک ضربه کوچک به مانع پلانک بخورد، می لرزد و فرو می ریزد.

راهنمای کامل پرش با اسب

برای این که بتوانید اسب را با موانع پرش هماهنگ کنید، توصیه می شود مانع را  ترکیبی از عرضی و پلانک در نظر بگیرید. برای این منظور باید یک تیر عرضی روی تیرهای عمودی سوار شود.

 

دیوار

دیوار شکلی خاص از مانع آپ رایت است. بنابراین، ابعاد آن درست مثل مانع آپ رایت بین 0.8 تا 1.60 متر است.

مانع دیوار معمولا از یک مانع یکپارچه متشکل از بلوک های چوبی تشکیل شده است، مثل آجرهایی که یک دیوار را می سازند. بنابراین، ارتفاع دیوار می تواند متفاوت باشد و اسب از برخورد با مانع آسیب نمی بیند، چون بلوک ها به راحتی می ریزند. گاهی اوقات به جای بلوک صرفا از چند تیر افقی استفاده می شود.

راهنمای کامل پرش با اسب

خطر مانع دیوار این است که پشتش معلوم نیست و گاهی این موضوع باعث اذیت اسب می شود. به خاطر همین باید اسب را با این نوع مانع آشنا کرد. اسب هایی که مانع دیوار را می شناسند و فهمیده اند که خطری برایشان ندارد، معمولا بدون هیچ مشکلی از رویش می پرند. در بعضی رقابت های سنگین، فقط از یک مانع دیوار استفاده می شود. اینجا ارتفاع مانع می تواند تا 2 متر باشد.

 

مانع سه تیر

مانع سه تیر یا سه گانه دست کم از سه تیر افقی تشکیل شده که به ترتیب بالا می روند. این مانع نوع خاصی از موانع بلند به شمار می رود.

مدل آمریکایی با دو تیر

این نوع مانع مثل آپ رایت است، فقط به جای یک تیر، دو تیر افقی بالای هم قرار می گیرند.

مانع سه تیر معمولا خیلی چشمگیر به نظر می رسد و سوارکار را بیشتر از اسب می ترساند. به خاطر ساختار رو به بلندی این نوع مانع، اسب از همان ابتدا نباید خیلی بلند بپرد. مانع های سه گانه دارای ابعادی برابر اُکسر هستند. در مسابقات S*** ارتفاع این نوع مانع می تواند تا 60/1 متر و پهنای آن تا 2 متر باشد.

راهنمای کامل پرش با اسب

 

مانع آبی

در رقابت های سوارکاری از 0.80 به بالا ممکن است از مانع های آبی هم استفاده شود. پهنای این مانع می تواند تا 2.5 متر هم برسد. بیشترین پهنای مجاز برای موانع آبی تا 4.5 متر است.

امروزه موانع آبی با استفاده از استخرهای کوچک پلاستیکی پر از آب ساخته می شوند. مانع آبی برای خیلی از اسبها سخت ترین مانع در مسیر پرش به شمار می رود. مهمترین علت این قضیه این است که خیلی از اسبها به این نوع مانع عادت ندارند.

راهنمای کامل پرش با اسب

پرش از مانع آبی باید با شتاب زیاد و نسبتا سریع انجام شود. نقطه شروع پرش اسب باید به دقت انتخاب شود. این نقطه باید درست جلوی مانع باشد، چون اینجا اسب نیازی به ارتفاع گرفتن ندارد.

اگر اسب روی خطوط دور مانع، درون استخر و یا قبل از آن فرود بیاید خطا حساب می شود. اگر بوته یا دریچه ای جلوی مانع آبی گذاشته شود، جزئی از مانع به شمار نمی رود و صرفا برای بهتر مشخص شدن محل مانع است؛ بنابراین برخورد به آن خطا محسوب نمی شود.

نوع دیگری از مانع آبی معروف به overbuilt نیز در مسابقات پرش با اسب به کار می رود که در اینجا به صورت مانع اکسر نشان داده شده است. تیرهای افقی اکسر ابتدا و انتهای حوضچه آب را تعیین می کنند.

راهنمای کامل پرش با اسب

پرش از روی این مانع باید مثل پرش از روی اکسر معمولی انجام شود. با این حال، اولین دفعاتی که از روی این مانع می پرید باید با قاطعیت اسب را به جلو برانید، چون خیلی از اسبها با دیدن آب مردد می شوند.

 

مانع ترکیبی (کامبینیشن)

در رقابت های پرش با اسب بالای 0.80 متر، همیشه حداقل یک مانع ترکیبی دیده می شود. مانع ترکیبی به مانعی گفته می شود که دو یا سه مانع در بر دارد که بین آنها بیشتر از دو گام فاصله است. در ترکیب های سه تایی، فقط در سالهای اخیر از ارتفاع 1.25 متر استفاده شده است. موانع ترکیبی می تواند شامل آپ ایت، اکسر، بریر (مانع کلی) و دیوار باشد که به ترتیب های مختلف چیده می شوند. به ندرت مانع سه تیر یا سه گانه به عنوان مانع آخر به کار می رود.

مانع ترکیبی یا کامبینیشن چندین نوع دارد:

درون- بیرون (این-اوت)

مانع ترکیبی دون-بیرون (این-اوت) از دو مانع به فاصله 3.0 تا 3.5 متر تشکیل می شود. در این نوع مانع، اسب باید از روی مانع اول بپرد و بلافاصله بعد از به زمین آمدن، از روی مانع دوم بپرد. بنابراین هیچ گامی بین دو مانع وجود ندارد. در مورد مانع درون- بیرون، خیلی مهم است که سوارکار بعد از به زمین آمدن به سرعت دستش را جلو بیاورد تا مانع پرش دوم اسب نشود.

راهنمای کامل پرش با اسب

ترکیبی یک گام

در این نوع ترکیب، بین دو مانع 7 تا 8 متر فاصله است. در اینجا اسب بعد از پرش از روی مانع اول و به زمین آمدن، یک گام چهارنعل می رود و بعد از روی مانع دوم پرش می کند.

راهنمای کامل پرش با اسب

ترکیبی دو گام

اینجا بین دو مانع به اندازه 10 تا 11 متر فاصله می گذارند و از آنجا که دو گام جا دارد، سوارکار فرصت پیدا می کند خطاهایش را اصلاح کند.

ترکیبی سه تایی

در مانع ترکیبی از نوع سه تایی، سه مانع پشت سر هم ردیف می شوند:

دو مانع اول اکسر هستند و در فاصله 10.3 تا 10.7 متر از هم قرار می گیرند، بنابراین بین آنها به اندازه دو گام فضا وجود دارد. آخرین مانع این ترکیب، آپ رایت است که در فاصله 7.4 تا 7.9 متری اکسر دوم قرار می گیرد. مانع ترکیبی سه تایی در رقابت های پرش با اسب 1.10 تا 1.20 و بالاتر از آن استفاده می شود. دشواری این نوع مانع این است که دو مانع اول باید اسب با شتابی مناسب برود تا فاصله بین دو مانع را تنظیم کند.

اما در سومین مانع که آپ رایت است، باید اسب سرعت بالاتری داشته باشد، و این نیاز به تمرکز بالای اسب و سوارکار دارد و اسب باید انعطاف بالاتری نشان دهد.

راهنمای کامل پرش با اسب

برای اینکه به شکل صحیح و مطمئن از روی موانع ترکیبی بپرید، خیلی مهم است که بدانید آیا اسبتان قدمهایش بلند است یا کوتاه. علاوه بر این، باید قبل از مسابقه از مانع دیدن کرده و فاصله های بین موانع را اندازه بگیرید. قانون معمول برای موانع ترکیبی این است: 3.0 متر برای بلند شدن و به زمین آمدن + 3.5 متر در هر گام اسب، که فاصله بین مانع ها را برای سرعت عادی و گام های عادی اسب نشان می دهد.

اگر اسبتان گام های کوتاهی دارد یا فاصله بین اجزای مانع ترکیبی زیاد است، لازم است با شتاب بیشتری به مانع وارد شوید و از آن عبور کنید. اگر چینش موانع ترکیبی تنگ و با فاصله کم است یا اسب شما گام های طویلی دارد، توصیه می شود آرامتر به مانع وارد شوید و فاصله بین موانع را نیز با سرعت کمتر طی کنید.

اگر در چینش ترکیبی، اولین مانع اکسر است، ممکن است ترکیب تنگ تر باشد چون اسب در اولین پرش خیلی باز می پرد.

مانع ترکیبی برای خیلی از سوارکاران سخت ترین قسمت مسیر بشمار می رود، چون خیلی از اسبها به خاطر جور در نیامدن فاصله در مانع دوم از پرش امتناع می کنند. بنابراین، سعی کنید همیشه موقع تمرین از این موانع استفاده کنید.

در قسمت بعدی، با انواع مسابقات و رده های رقابت های پرش با اسب بیشتر آشنا می شوید.

آندریا ماریا زیلینگر

 

 

 

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Mon, 16 Mar 2015 19:23:15 +0000
راهنمای کاربردی پرش با اسب: قسمت اول: قوانین http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/685-jumping-mannual-1.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/685-jumping-mannual-1.html راهنمای کاربردی پرش با اسب: قسمت اول: قوانین

دوستان و عاشقان پرش با اسب! با این راهنمای کوتاه می خواهم با هم مروری بر گفته ها و ناگفته های پرش با اسب داشته باشیم، از مبتدی تا پیشرفته. امیدوارم این مقاله به پرسش هایی که در ذهنتان هست پاسخ دهد و رشته پرش با اسب را در ایران برای همه شما امن تر، موفق تر و لذتبخش تر کند!

با احترام

آندریا ماریا زیلینگر

انواع مسابقات و قوانین پرش با اسب

در دوره های آموزش پرش با اسب با انواع مختلف مانع های عمودی، spread، دوبل و triple کار می شود که در مسیرهایی با تغییرجهت و پیچ های فراوان چیده می شوند. هدف این است که سوارکار در یک محدوده زمانی معین بدون خطا از روی موانع بپرد. اگر سوارکار در زمان معین مسیر را به پایان نرساند، خطای زمانی برای او محاسبه می شود، و اگر موقع پرش به موانع برخورد کند و مانع بیفتد، اسب جلوی مانع از پرش امتناع کند یا از مسیر خارج شود خطای عبور از مسیر محاسبه می شود.

تا زمانی که اسب به تعداد معینی (معمولا دو بار) از پرش امتناع نکند، از دور مسابقه خارج نمی شود. با این حال، امتناع از پرش می تواند منجر به خطای زمانی شود. رتبه بندی سوارکاران بر حسب تعداد خطاها انجام می شود و کسی که کمترین خطا را داشته باشد در جایگاه بالاتر می ایستد. سوارکار و اسب ممکن است مسیر را بدون خطا طی کنند. شیوه دیگری از مسابقات پرش با اسب نیز به صورت دو راندی و زمان دار اجرا می شود که در آن اسب و سوار از یک مسیر کوتاه با موانع بلند عبور می کنند. سوارکاری که در کمترین زمان بتواند مسیر را با کمترین خطا پشت سر بگذارد در رتبه بالاتر قرار می گیرد.

در بیشتر رقابت ها، سوارکاران اجازه دارند قبل از شروع مسابقات از مسیر مسابقه بازدید کنند تا بتوانند نحوه حرکتشان را پیش بینی کنند، اما ازکل موانع بازدید نمی شود (معمولا در همان مسیر بدون وجود بعضی از مانع ها؛ مثلا 1، 3، 5، 7، 8 به جای 1، 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 9). قدم زدن در مسیر قبل از اجرای مسابقه فرصتی به سوارکاران می دهد تا تعداد قدم هایی که اسب باید بین هر پرش بردارد و زاویه ای که باید حرکت کند را بررسی کنند. خارج شدن از مسیر باعث افزایش زمان و خطای زمانی می شود و اگر خروج از مسیر خیلی زیاد باشد ممکن است فرد از دور مسابقه خارج شود.

مسابقات پرش با اسب

 سطوح بالاتر رقابت، مثلا مسابقات دوره ای بین المللی "گراند پری"، مسیرهای تکنیکی و پیچیده تری دارند. نه تنها ارتفاع و عرض مانع مطابق با سطح مسابقه بالاتر می رود، بلکه دشواری فنی نیز در مسابقات سطوح بالاتر بیشتر است، یعنی مسیر پیچ های تندتری دارد و فاصله بین موانع کوتاه تر یا غیرمعمول است. گاهی اوقات هم اسب باید با زاویه از روی مانع بپرد نه مستقیم. مثلا ممکن است طراح مسیر موانع را طوری بچیند که بین دو مانع شش و نیم قدم اسب فاصله باشد (اندازه استاندارد، دوازده قدم است). این باعث می شود سوارکار مجبور باشد تغییر و هماهنگی زیادی در قدم های اسب ایجاد کند تا این فاصله را طی کند.

مسابقات پرش با اسب

قوانین جدید

در حال حاضر نظارت بر اکثر رقابت های پرش با اسب برعهده فدراسیون جهانی سوارکاری یا FEI (Fédération Équestre Internationale) است. طبق مقررات فدراسیون جهانی، دو مورد از رایج ترین خطاهای پرش با اسب عبارتند از خطای پرش و خطای زمانی.

•    خطای پرش: این خطا زمانی اتفاق می افتد که اسب موقع پرش به مانع برخورد کند یا از پریدن از روی مانع امتناع کند. در هر کدام از این دو حالت، 4 خطا برای سوارکار محاسبه می شود.

خطای برخورد به مانع زمانی محاسبه می شود که این برخورد باعث تغییر ارتفاع یا عرض مانع شود. اگر اسب یا سوارکار موقع پرش طوری به مانع بخورد که یکی از تیرهای وسطی یا پایینی روی زمین بیفتد، به شرطی که دقیقا زیر تیر بالایی مانع افتاده باشد (از حریم مانع بیرن نرفته باشد)، هیچ خطایی برای او در نظر گرفته نمی شود. در مانع هایی که دارای آب است، اگر هرکدام از پاهای اسب به آب یا نوار سفیدی که مرز آن را مشخص کرده بخورد، خطا محسوب می شود، اما اگر به مانع بخورد و مانع وسط آب بیفتد، خطا حساب نمی شود.

مسابقات پرش با اسب

•    امتناع اسب از پرش، اگر منجر به خراب شدن کل مانع شود (یعنی اسب به جای پریدن از روی مانع، مستقیم به سمت آن برود و مانع و تیرها، گل ها یا تجهیزات دیگر شود)، زمان مسابقه را نگه می دارند تا مانع بازسازی شود. در این حالت، چهار خطای انداختن مانع حساب نمی شود اما چهار خطا برای امتناع اسب بعلاوه یک خطای اضافی محاسبه می شود. اگر اسب بین موانع ترکیبی (دو یا چند مانع پشت سر هم که بین آنها یک یا دو قدم فاصله است) امتناع کند، باید کل ترکیب را از اول بپرد.

•    خطای زمانی: در گذشته، به ازای هر ثانیه یا کسری از ثانیه عبور از زمان مجاز یک چهارم خطا در نظر گرفته می شد. از سال 2000 به بعد، فدراسیون جهانی سوارکاری این قانون را تغییر داد. در حال حاضر هر ثانیه یا کسر ثانیه عبور از زمان مجاز منجر به محاسبه یک خطای زمانی می شود. مثلا اگر زمان مجاز 72 ثانیه باشد و سوارکار مسیر را در زمان 73.09 به پایان برساند، دو خطای زمانی برای او در نظر گرفته می شود.

•    موانع ترکیبی: امتناع اسب در هرکدام از موانعی که به صورت ترکیبی پشت هم چیده شده اند، باعث می شوند مجبور باشد کل این ترکیب را از اول بپرد (نه فقط مانعی که از آن امتناع کرده). بنابراین، در یک مانع ترکیبی سه تایی شامل مانع الف، ب و ج، اگر اسب از روی الف و ب بدون خطا بپرد اما از پرش از روی مانع سوم یعنی ج امتناع کند، باید دور بزند و دوباره از مانع الف شروع کند. این یعنی احتمال دارد بار دوم اسب از پرش از موانع الف یا ب امتناع کند یا آنها را بیندازد. موانع ترکیبی اگرچه کلا یک مانع به حساب می آیند اما اگر اسب به هرکدام از آنها برخورد کند خطا حساب می شود. بنابراین، اگر هر سه مانع را بیندازد، 12 خطا حساب می شود (برای هر مانع 4 خطا).

ادامه این مطلب را در مقالات بعدی بخوانید.

اختصاصی سایت جهان اسب

استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Sun, 22 Feb 2015 09:54:42 +0000
توصیه های قبل از خرید اسب برای بچه ها http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/556-buy-horse-for-child.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/556-buy-horse-for-child.html توصیه های قبل از خرید اسب برای بچه ها

خیلی از بچه ها به محض دیدن یک فیلم، مسابقه، اصطبل یا نمایش اسب سواری فورا به این نتیجه می رسند که بزرگترین آرزویشان داشتن یک اسب است. اما قبل از اینکه این آرزوی فرزندتان را برآورده کنید، بد نیست این موارد را در نظر بگیرید:

1. مطمئن شوید که این یک هوس زودگذر نیست

شاید تقریبا تمام بچه ها با دیدن فیلم های داستانی که ارتباط قوی یک کودک با اسبش را نشان می دهد تصمیم می گیرند اسبی همانقدر رویایی داشته باشند، اما فقط تعداد کمی از این بچه ها هستند که برای همیشه پای این علاقه شان می مانند. قبل از اینکه برای کودکتان اسب بخرید، کمی صبر کنید تا ببینید آیا این خواسته واقعی او است یا یک هوس زودگذر که خیلی زود یک چیز دیگر جایش را می گیرد.

2. مطمئن شوید که این خواسته فرزندتان است، نه خودتان

خیلی از بزرگترها همیشه آرزوی داشتن یک اسب زیبا را در دل پرورانده اند و همین آرزو را به فرزندشان هم فرافکن می کنند. اما وقتی کودک علاقه ای به تحقق بخشیدن به این رویای پدر/ مادر نشان نمی دهد، ناامید می شوند. حتما اطمینان پیدا کنید که آیا فرزندتان اسب می خواهد، یا خودتان؟

اسب برای کودکان

3. آیا شما آمادگی داشتن اسب را دارید؟

حتی وقتی بچه ها به سنین نوجوانی و جوانی می رسند و مسئولیت پذیری بیشتری پیدا می کنند، باز هم نمی توانند کاملا به کارهای یک اسب رسیدگی کنند. تامین هزینه ها، تهیه خوراک، تمیزکاری، مرقبت و رسیدگی به اسب وقتی فرزندتان از او دور است، و تربیت اسب و انتخاب مربی یا باشگاه خوب همه و همه به عهده شما خواهد بود. اگر خودتان سوارکار یا اسبدار نیستید، اختصاص وقت برای این کار می تواند برایتان دردسر درست کند. ضمن اینکه هزینه اسب فقط به قیمت خرید آن خلاصه نمی شود و مراقبت از آن نیز هزینه بردار است.

4. چه سنی برای اسب سواری مناسب است؟

خیلی از پدر و مادرها صبر می کنند تا فرزندشان به سنین 12-13 سالگی برسد و توانایی سواری را پیدا کند، اما واقعا سن خاصی برای شروع اسب سواری وجود ندارد. اما اگر قرار است فرزندشما اسبی برای خودش داشته باشد، من معتقدم باید به سنی برسد که بتواند کمکی هرچند کوچک در تمیز کزدن، قشو کردن، آب و غذا دادن و مراقبت هایی مثل این از اسبش انجام دهد. اینکه در چه سنی می تواند این کار را بکند بستگی به خود کودک دارد. اگر او مثلا از حیوانات خانگی دیگر مراقبت می کند، شاید بتواند اسب هم داشته باشد. اما اگر برای نگه داشتن یک جوجه کوپک باید به او التماس کنید که کارهایش را بکند، احتمالا برای داشتن اسب مناسب نیست.

5. قبل از خرید اسب، کودکتان را امتحان کنید

قبل از اینکه بخواهید برای فرزندتان اسب بخرید، او را به کلاس اسب سواری ببرید و ببینید اشتیاق و استعداد او در این زمینه چقدر است. این کار همچنین کمک می کند اگر شوق داشتن اسب یک هوس زودگذر باشد، با ارتباط موقت با اسبها و سوارکاری برآورده شود. اگر بعد از مدتی، هنوز باید با گریه و التماس او را از اسبها جدا کنید و به خانه ببرید، این علامت خوبی است که علاقه او را به اسب و سوارکاری نشان می دهد.

6. آیا می توانید چیزی دیگر را جایگزین اسب کنید؟

هر خانواده ای نمی تواند از پس خرید اسب و نگهداری از آن بربیاید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد، شاید بتوانید راه های ارزانتر و کم دردسرتری را برای خواباندن اشتیاق کودکتان به اسب پیدا کنید. می توانید حیوانات خانگی کوچکتری برای او بخرید، یا او را در کلاس های ورزشی دیگری که مورد علاقه اش است ثبت نام کنید. یا شاید بتوانید از دوستان سوارکارتان کمک بگیرید تا فعلا آرزو و عشق کودکتان به اسب را تامین کنید. کلاس های سوارکاری با اسب های کلاسی هم گزینه خوبی هستند.

اسب و سوارکاری به همان اندازه که شوق برانگیز و دوست داشتنی است، به تلاش و زحمت فراوان هم نیاز دارد که اگر عشق و علاقه کافی وجود نداشته باشد، فرزند شما نمی تواند در این رشته موفق شود.

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Thu, 14 Aug 2014 21:18:48 +0000
ده اشتباه رایج در هنگام خرید اسب - قسمت دوم http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/509-horse-buy-mistakes.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/509-horse-buy-mistakes.html ده اشتباه رایج در هنگام خرید اسب - قسمت دوم

در قسمت قبل درباره اشتباهات رایج در هنگام خرید اسب صحبت کردیم. در این قسمت، پنج مورد بعدی از اشتباهاتی که ممکن است موقع خرید اسب از شما سر بزند اما به راحتی می توانید از آن پیشگیری کنید آشنا می شوید:

 6. امتحان نکردن اسب قبل از خرید

از فروشنده بخواهید که اسب را به صورت آزمایشی برای مدت کوتاهی در اختیار شما بگذارد. بیشتر صاحبان اسب دوست دارند اسبهایشان را به جایی خوب و دست کسی بسپرند که مطمئن باشند می تواند به خوبی از پس مراقبت درست بر بیاید. درمورد مشاورین خرید و فروش اسب قضیه فرق می کند. با این حال می توانید از آنها بخواهید اسب مدتی در اختیار شما قرار بگیرد یا اگر این اسب مناسب شما نیست، اسب دیگری برایتان پیدا کنند. از مطرح کردن این خواسته تان نترسید. درخواست تان را بگویید، و اگر پاسخ طرف مقابل منفی بود، از او دلیلش را بپرسید. احتمالا باید دلیل خوبی برای رد کردن این پیشنهاد داشته باشند.

کره اسب

7. خریدن اسب برای کشش

آیا در فکر این هستید که یک اسب بخرید و کره ای از او داشته باشید؟ قبل از اینکه پا به آن دسته از حراج های اسب بگذارید که اسبهایش در نهایت یا برای نمایش استفاده می شود و یا راهی کارخانه کالباس می شود، به این موضوع خوب فکر کنید که آیا واقعا می خواهید کره ای تولید کنید؟ ببینید آیا با درآمد و امکانات فعلی تان واقعا معقول است که یک اسب به اسبهای کره زمین اضافه کنید؟ کشش و پرورش اسب به این دلیل انجام می شود که اسب والد قابلیت های خاصی دارد که می تواند در فرزندش به ارث بگذارد. اینکه شما عاشق اسبتان هستید یا احساس می کنید اسبتان یک کره خیلی ناز و دوست داشتنی به دنیا می آورد، نه یک قابلیت ویژه است و نه دلیل خوبی برای کشش اسب.

8. خریدن اسب براساس رنگ

 

با اینکه کاملا منطقی است که شما دوست داشته باشید اسبی با ترکیب رنگی خاص داشته باشید، مثلا پینت، پالومینو یا آپالوسا، اما به هیچ وجه منطقی نیست که موقع خرید اسب فقط به رنگش توجه کنید. اگر قرار باشد از بین چندین اسب، که همگی به اندازه کافی سلامت و کفایت دارند، یکی را انتخاب کنید، حتما اسبی را انتخاب کنید که ظاهرش مطابق سلیقه شماست. اما اگر اسبی که در نظر دارید از لحاظ تربیتی یا خلق و خو اسب مناسبی نیست، به خاطر رنگش او را انتخاب نکنید. وقتی می خواهید ماشین بخرید می گویند "کسی رنگ ماشین را نمی راند"، درمورد اسبها هم، شما سوار رنگ نمی شوید!

9. خرید اسب دست بالا

شاید خودتان را تصور کنید که در یک مسابقه جهانی با اسب رویایی تان از روی مانع دو متری می پرید – اما در واقع شما فقط شش ماه دوره سوارکاری دیده اید. اسبی که برای مسابقات حرفه ای به درد می خورد لزوما اسبی نیست که بتوانید با امنیت کامل با او به تمرین و یادگیری سوارکاری بپردازید. اسبی بخرید که با مهارتهای خودتان و سطح سوارکاری فعلی تان جور است، نه با رویایی که حداقل تا پنج سال آینده به واقعیت تبدیل نمی شود، یا حتی شاید تا آن موقع به کلی آن را کنار گذاشته باشید.

اشتباهات در خرید اسب

 

10. در نظر نگرفتن زمان و هزینه لازم برای نگهداری اسب

اسبداری مسئولیت سنگینی است. اسب شما نمی تواند از خوردن و زندگی کردن دست بکشد چون تعطیلات است و شما می خواهید مسافرت بروید. هزینه اسبتان به خاطر اینکه شما می خواهید پولتان را برای مخارج دیگری کنار بگذارید یا این ماه کار و کاسبی خوب نبوده متوقف نمی شود. درمورد هزینه و زمانی که باید برای نگهداری اسب صرف کنید با خودتان روراست باشید. اشکالی ندارد اگر عاشق و شیفته اسبها هستید، شاید به جایش بتوانید از دوره ها و کلاس های آموزش سوارکاری استفاده کنید و تمام این دردسرها و مخارج اسبداری را به دیگران بسپارید.

ده اشتباه رایج در هنگام خرید اسب- قسمت اول

اختصاصی جهان اسب

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Mon, 14 Jul 2014 02:31:35 +0000
ده اشتباه رایج در هنگام خرید اسب – قسمت اول http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/44-top-10-mistakes-when-buying-your-first-horse.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/44-top-10-mistakes-when-buying-your-first-horse.html ده اشتباه رایج در هنگام خرید اسب – قسمت اول

خریدن اولین اسب یا پونی تجربه هیجان انگیزی است. شما ممکن است به راحتی شیفته چشم های قهوه ای زیبای یک اسب شوید، حتی اگر این اسب برای یک سوارکار مبتدی اسب مناسبی نباشد. خریدن اسب نامناسب می تواند تمام لذت اسب سواری را خراب کند و حتی برای سوارکار خطرآفرین شود. در اینجا می خواهیم شما را با ده مورد از بزرگترین اشتباهات رایج در زمان خرید اسب توسط افراد مبتدی آشنا کنیم:

1. خرید اسب تربیت نشده

این اتفاق برای افراد مبتدی زیاد پیش می آید. اسب های تربیت نشده معمولا ارزان تر هستند یا ممکن است جذابیت بیشتری برای سوارکاران بی تجربه داشته باشند. هرگز اسبی را برای اینکه خودتان تربیتش کنید یا حتی برای سپردن دست یک مربی، خریداری نکنید. تربیت اسب ممکن است ماه ها طول بکشد، و اگر درست انجام نشود می تواند خطرناک باشد. اسب های کم سن یا کم تجربه قابل اطمینان نیستند. برای افراد مبتدی، اسب هایی لذتبخش تر و ایمن تر هستند که به محض خریداری شدن، قابل سوار شدن باشند.

2. نادیده گرفتن اسب های مسن تر

یک اسب سن دار که تجربه زیادی داشته می تواند یک اسب عالی برای سوارکار مبتدی باشد. شاید مبتدی ها از خریدن اسب های پیر خوششان نیاید، اما خیلی از اسب های مسن که سلامتی و توان خوبی دارند حتی در اواخر سالمندی هم می توانند اسب خوبی باشند و خوب سواری بدهند. در واقع، تمرین سبک روزانه با این اسب ها هم برای خودشان خوب است و هم برای سوارکار مبتدی.

3. خریدن اسبی جوان که با بچه تان بزرگ شود

خیلی رمانتیک است که وقتی بچه تان خردسال است یک اسب کم سن برایش بخیرد تا با هم بزرگ شوند، اما واقعیت این است که ترکیب یک سوارکار جوان با یک اسب کم تجربه جوان اصلا ترکیب خوبی نیست. برای بچه تان یک اسب بالغ آموزش دیده بخرید تا از همان روز اول فرزندتان بتواند آن را زین کند، سوارش شود و تمیزش کند. اسبی بخرید که بداند وقتی چیزهای ترسناکی دور و برش اتفاق می افتد چطور باید خودش را کنترل کند – چون سوارکار مبتدی این را نمی داند. بچه ها با سوار شدن بر اسب مسن تر و آموزش دیده تر، در شرایط امن تری سوارکاری را یاد می گیرند و از آن لذت می برند.

 4. خرید اسب در حراج های اسب

پیدا کردن یک اسب خوب در حراج اسب، نیاز به دقت و تجربه بسیار زیاد دارد. اسب ها در محل حراج اسب ممکن است خیلی آرام و مطیع به نظر برسند، چون در چنین موقعیتی آنقدر گیج می شوند که خشک شان می زند! حتی ممکن است به اسب ها دارو بدهند تا آرام یا سالم به نظر برسند. مواردی مثل لنگش یا نفس نفس زدن به راحتی می توانند با دارو پنهان شوند.

 5. خرید عجولانه

هرگز در نگاه اول اسب نخرید. اگر اسبی چشم تان را گرفت، سوارش شوید، امتحانش کنید، و درباره اش پرس و جوی زیادی بکنید. بعد به خانه بروید و چند روز درباره اش فکر کنید. در کنار اسبی که دلتان را برده، چند اسب دیگر را هم ببینید و با آنها مقایسه اش کنید. تا جایی ادامه بدهید که مطمئن شوید بهترین و مناسب ترین اسب را برای خودتان انتخاب کرده اید.

ده اشتباه رایج در هنگام خرید اسب - قسمت دوم

اختصاصی جهان اسب (دنیای اسب سابق)

استفاده از مطالب سایت جهان اسب فقط با ذکر منبع مجاز است.

انتخاب و ترجمه: ز. شاهدی

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Thu, 17 Apr 2014 04:31:26 +0000
شیوه صحیح دست گرفتن دست-جلو http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/45-holding-reins-correctly.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/45-holding-reins-correctly.html شیوه صحیح دست گرفتن دست-جلو

افسار یا دست-جلو در سوارکاری یکی از مهم ترین ابزار ارتباطی شما با اسبتان است که با استفاده از آن، به اسب پیام می دهید و او را هدایت می کنید: شما به کمک دست-جلو به اسب تان می گویید کجا بپیچد، کجا بایستد یا کجا عقب گرد کند...

افسار یا دست-جلو در سوارکاری یکی از مهم ترین ابزار ارتباطی شما با اسبتان است که با استفاده از آن، به اسب پیام می دهید و او را هدایت می کنید: شما به کمک دست-جلو به اسب تان می گویید کجا بپیچد، کجا بایستد یا کجا عقب گرد کند.

همینطور که مهارت شما در سوارکاری بیشتر و بیشتر می شود، یاد می گیرید که چطور از دست-جلو به شکل ظریف تری برای حرف زدن با اسب تان استفاده کنید. اما فعلا فقط باید یاد بگیرید که چطور باید آن را درست در دست بگیرید، طوری که بتوانید پیام هایتان را به شکلی موثر به اسب انتقال بدهید و ناخواسته باعث شکل گیری عادت های نامطلوب در اسب نشوید. استفاده نادرست از دست-جلو می تواند اسب تان را گیج کرده و یا کار کردن با او را برایتان سخت کند.

در سوارکاری معمولی و مستقیم که معمولا در سبک انگلیسی دیده می شود، با هر دست تان یک بند دست-جلو را می گیرید. بند دست-جلو را طوری بگیرید که از بین انگشت کوچک و انگشت انگشترتان رد شود، و بعد، از روی انگشت اشاره، به روی دست تان بیاید.

 

موقع نگه داشتن دست-جلو، انگشت شست شما رو به بالا قرار می گیرد. به این ترتیب به زبان ساده تر، دست-جلو از بین انگشت کوچک و انگشترتان از داخل مشت شما رد می شود و از بین انگشت شست و اشاره تان بیرون می آید. با انگشت شست، دست-جلو را نگه می دارید و آن را کنترل می کنید، و با حرکات انتهای دیگر مشت تان، فرمان هایی که به اسب می دهید را ایجاد می نمایید.

 

 

توجه کنید که انتهای سگک دار دست-جلو در سمت شست شما قرار می گیرد. همچنین، نباید مشت تان را محکم بگیرید بلکه دست تان فقط حالت مشت را دارد و کاملا شل است.

نیازی نیست که شست تان را مستقیم سمت آسمان بگیرید یا انگشت هایتان را کاملا صاف و چسبیده به هم نگه دارید. دست تان باید راحت و طبیعی دست-جلو را بگیرد. اگر مشت تان زیادی محکم باشد، باعث خستگی دست و خشن شدن فرمان هایی که به اسب تان می دهید می شود و سواری تان را خراب می کند.

همچنین نباید دست تان را زیادی شل بگیرید، چون در این صورت بند از دست تان ول می شود یا می لغزد و نمی توانید کنترل خوبی روی اسب داشته باشید.

در مقالات بعدی بیشتر درباره دست جلو صحبت می کنیم.

 

اختصاصی دنیای اسب

منبع: about.com

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Wed, 16 Apr 2014 09:05:36 +0000
نکات مهمی که باید درباره رکاب بدانید! http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/89-tips-you-should-know-about-stirrups.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/89-tips-you-should-know-about-stirrups.html نکات مهمی که باید درباره رکاب بدانید!

نقش رکاب در سوارکاری، کمک به حفظ تعادل ما روی اسب است. با این وجود نباید تمام وزنتان را روی رکابها بیندازید. به ویژه زمانی که در حال یورتمه رفتن با اسب هستید باید به این نکته توجه داشته باشید.

قرار است مرکز بدن شما حرکات شما را روی اسب کنترل کند، نه فشار پایتان روی رکاب.

فشار بیش از حد روی رکاب باعث می شود به پشت اسب زیاد فشار وارد شود و اسبتان را دچار ناراحتی کند.

طرز قرار دادن درست پاها در رکاب به این صورت است که برجستگی جلوی پای شما روی رکاب قرار می گیرد. همانطور که قبلا هم گفتیم، پای شما نباید زیادی داخل رکاب فرو رود، چون در این صورت اگر دچار لغزش از اسب شوید پایتان در رکاب گیر می کند و به دردسر می افتید. پاها باید طوری قرار بگیرد که به راحتی از رکاب بیرون بیاید.

پاشنه های پا باید رو به پایین قرار بگیرد، همانطور که مربی شما مرتبا تاکید می کند: "پاشنه پایین"! اما شما نباید به زور این کار را بکنید. وقتی وزنتان را به طور متعادل روی پاهایتان متمرکز کنید خودبخود پاشنه ها پایین می افتند. این کار به حفظ تعادل کمک زیادی می کند.

این امکان وجود دارد که در هنگام سواری، پایتان از رکاب بیرون بیاید. اگر یکی از پاهایتان از رکاب دربیاید احساس می کنید دارید به یک سمت می افتید. اگر هردو پایتان بیروی بیاید احساس می کنید از روی زین سر می خورید، مخصوصا اگر با سرعتی بیشتر از قدم رفتن ساده در حال سواری باشید.

اگر پایتان زیاد از رکاب بیرون می آید، لازم است موارد زیر را در نظر بگیرید:

نحوه نشست تا را بهبود بخشید.

روی تعادل بدنتان کار کنید.

استحکام و قدرت بدنی تان را زیاد کنید.

بهتر است با کمک مربی، با لُنج کردن اسب، تمرین کنید. همچنین می توانید بدون رکاب قدم رفتن یا حتی یورتمه بدون رکاب را تمرین کنید – کار بسیار سختی است، اما واقعا به شما کمک می کند نحوه حفظ تعادل با عضلات میانی بدنتان را تمرین کنید و تعادل و قدرت بیشتری در نشست تان ایجاد نمایید.

وقتی نشست شما بهتر شد، کمتر اتفاق می افتد که پایتان از رکاب دربیاید. وقتی بدن ورزیده ای داشته باشید و حفظ تعادل را خوب یاد بگیرید، امنیت شما در نشست بالا می رود و درصورت از دست دادن رکابها، به راحتی می توانید دوباره پایتان را داخل آنها کنید.

اگر در هنگام یورتمه یا تاخت، پایتان از رکاب درآمد، بهتر است سرعت اسب را کم کنید و به حالت قدم برگردید. وقتی حرفه ای شوید، حتی اگر وسط مسابقات پایتان از رکاب دربیاید، می توانید بدون جلب توجه داوران دوباره آن را داخل رکاب برگردانید. برای حرفه ای شدن کافی است هرچه بیشتر تمرین کنید. تمرین، تمرین و باز هم تمرین!

اختصاصی دنیای اسب

منبع: about.com

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Sun, 23 Feb 2014 13:10:32 +0000
حفظ تعادل روی اسب: نحوه درست نشستن و تعادل بدن http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/107-correct-sit-on-horse.html http://irhorseworld.org/articles/آموزش-سوارکاری/item/107-correct-sit-on-horse.html حفظ تعادل روی اسب: نحوه درست نشستن و تعادل بدن

در قسمت قبلی مجموعه مقالات آموزش سوارکاری، یاد گرفتید که چطور اسب را برای سوارکاری آماه کنید و چطور باید سوار آن شوید. مرحله بعدی برای شروع سوارکاری، یاد گرفتن نحوه درست نشستن و حفظ تعادل روی اسب است.

قبل از اینکه بتوانید درست روی اسب بنشینید نمی توانید درست اسب سواری کنید و درصورتی که نتوانید تعادل خودتان را روی اسب به دست بیاورید ممکن است اسب سواری برایتان خطرآفرین شود.

در ادامه و در قسمتهای بعدی، طرز درست نگه داشتن بدن، درست گرفتن دستها و موقعیت صحیح پاها روی اسب را برایتان شرح خواهیم داد.

1. راحت بنشینید.

اگر اولین بار است که سوار اسب می شوید حتما باید کسی کنارتان باشد تا اسب را نگه دارد و شما بتوانید روی نشست روی اسب تمرکز کنید. اولین کاری که باید بکنید حفظ تعادل روی اسب است؛ یعنی صاف و در عین حال راحت روی وسط زین قرار بگیرید و پاهایتان در دو طرف اسب شل باشد. در این حالت نباید بدنتان به یک سمت کج باشد، و باید احساس راحتی داشته باشید.

برای اینکه بفهمید نشستتان متعادل هست یا نه، روی رکاب بایستید و ببینید آیا می توانید تعادل کامل را حفظ کنید یا نه. اگر موفق شدید، دوباره به همان شکل روی زین بنشینید.

نشست روی اسب باید طوری باشد که اگر فرض کنیم اسب از زیر شما ناپدید شود، صاف روی زمین بیایید؛ نه اینکه ولو شوید! نشست روی اسب مثل ایستادن روی زمین می ماند، با این تفاوت که یک اسب بین زانوهایتان قرار گرفته است.

طرز قرارگرفتن بدن روی اسب باید به این صورت باشد: کمر صاف، شانه ها به عقب، شکم به داخل، و عضلات پاها سفت. البته در عین رعایت این موارد، شما باید راحت باشید و زیادی خودتان را سفت نگیرید. قوز نکنید و کمرتان را زیادی سفت نکنید.

اختصاصی دنیای اسب

منبع: wikiehow - about.com

ترجمه با تصرف: زینب شاهدی

]]>
irhorseworld@gmail.com (مدیر سایت) آموزش سوارکاری Sun, 29 Dec 2013 14:14:29 +0000